غلامرضا ظریفیان: اصلاح طلبان منابع مالی خود و دفتر سید محمدخاتمی را شفاف کنند
به دولت و حاکمیت تاکید کنند که بحث مبارزه با فساد جدی است و باید در این راستا اطمینان،در این میان وظیفه اصلاح طلبان به عنوان یکی از جناح های سیاسی کشور چیست؟

آکاایران: غلامرضا ظریفیان: اصلاح طلبان منابع مالی خود و دفتر سید محمدخاتمی را شفاف کنند

آکاایران: غلامرضا ظریفیان: اصلاح طلبان منابع مالی خود و دفتر سید محمدخاتمی را شفاف کنند

معاون وزیر علوم در دولت اصلاحات گفت: اصلاح طلبان باید اولاً به دولت و حاکمیت تاکید کنند که بحث مبارزه با فساد جدی است و باید در این راستا اطمینان عمومی را به دست بیاورند، ثانیاً اراده عمومی برای مبارزه با فساد را تقویت کنند و ثالثاً باید برای آینده رهیافت ها و رویکردهای اجرایی ارائه کنند.

این روزها بیش از همیشه بحث مبارزه با فساد در صحبت های مسئولان و مردم شنیده می شود؛ از عزم دولت برای برخورد متخلفان گرفته تا اراده عمومی مردم برای شفافیت. در این میان وظیفه اصلاح طلبان به عنوان یکی از جناح های سیاسی کشور چیست؟

 

غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح طلب معقتد است اصلاح طلبان عمدتاً باید به سراغ تاکید بر اصلاح ساختار بروند. او در گفت وگو با«اعتمادآنلاین» می گوید که فساد لایه های مختلفی دارد و صرفاً تاکید برمبارزه با فساد مسئله را حل نمی کند. به نظر او اینکه وحدت نظری در میان روشنفکران و به خصوص اصلاح طلبان  شکل گرفته که باید با فساد به شکل نهادی مبارزه کرد، اتفاق بسیار خوبی است اما این معضل با گفتار درمانی حل نمی شود.

 

معاون دانشجویی وزارت علوم در دولت اصلاحات گفت: اصلاح طلبان باید  تاکید بر اصلاح ساختارها و روندهای اقتصادی و بعد اجتماعی کنند؛ بخشی به ساختارها مربوط می شود، بخشی به ابهام قوانین و مقررات و بخشی به نگاه های رانتی که در کشور وجود دارد. اصلاح طلبان باید بر نقاط کانونی فساد تاکید کنند و در عین حال با توجه به موقعیتی که در رابطه با دولت کنونی دارند نیاز است فعال تر عمل کنند.

 

او در ادامه افزود: دولت باید بیشتر با نخبگان دانشگاهی و اقتصادی گفت وگوی جدی کند و اصلاح طلبان باید بر این امر تاکید کنند. ممکن است برخی از نخبگان راهبردی هم برای برون رفت از وضع فعلی نداشته باشند اما خود گفت وگوی جدی می تواند منشاء اثر باشد.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: مسئولان اصلی کشور و به خصوص رئیس جمهور لازم است که نخبگان در حوزه های مختلف را دعوت کنند و گفت وگویی رودررو با آنها دارا باشند؛ این موضوع هم باعث اطمینان نخبگان می شود و هم اینکه احساس می کنند به آنها رجوع شده و از آنها درخواست راه حل شده است. راه حل نخبگان نباید همیشه به صورت مصاحبه، مقاله و یادداشت منتشر شود گاهی هم باید به صورت گفت وگوی رودررو با تصمیم گیران اصلی کشور در سه قوه مطرح شود.

 

ظریفیان گفت: تجربه نشان داده که رویکردهایی که اکنون در عرصه مبارزه با فساد داریم، کارآمدی لازم را ندارد بنابراین اصلاح طلبان باید بر راهکارهای جدیدی تاکید کنند و ضرورتی هم ندارد حتماً با کارهای خیلی بزرگی شروع کنند.

 

او در ادامه سه وظیفه را برای اصلاح طلبان در بحث مبارزه با فساد برشمرد: اصلاح طلبان باید اولاً به دولت و حاکمیت تاکید کنند که بحث مبارزه با فساد جدی است و باید در این راستا اطمینان عمومی را به دست بیاورند، ثانیاً اراده عمومی برای مبارزه با فساد را تقویت کنند و ثالثاً باید برای آینده رهیافت ها و رویکردهای اجرایی ارائه کنند.

 

غلامرضا ظریفیان درباره لزوم شفاف سازی منابع ملی احزاب و دفتر رهبران اصلاح طلب گفت: ضروری است که منابع مالی و هزینه های احزاب اصلاح طلب و دفتر آقای خاتمی و سایر اصلاح طلبان هم شفاف شود. من معتقدم در این صورت، در سطوح اصلی رهبران اصلاح طلب و به خصوص آقای خاتمی، روشن خواهد شد که این بزرگان با چه حداقل هایی دارند اجتماعات خود را اداره می کنند.

 

در این زمینه اصلاح طلبان غفلت می کنند که شفاف سازی نمی کنند. مطمئنم اگر اصلاح طلبان واقعی واقعیت را ارائه کنند تصویر اصلاح طلبان که در ذهن جامعه آسیب دیده تاحدی ترمیم خواهد شد؛ این درحالی است که جریان های رقیب و یا خارج از کشور تلاش می کنند همین مقدار اطمینان عمومی را که به جریان اصلاح طلب وجود دارد، با ابهام سازی از بین ببرند.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :