پروانه سلحشوری: انتقادهای جامعه مدنی ناشی از بی اعتمادی است
به نظر ما در مجلس منع به کارگیری بازنشستگان ایده خیلی خوبی بود زیرا کار به جایی،با این حساب این قانون در افزایش اشتغال اثرگذاری ویژه ای ندارد

آکاایران: پروانه سلحشوری: انتقادهای جامعه مدنی ناشی از بی اعتمادی است

آکاایران: پروانه سلحشوری: انتقادهای جامعه مدنی ناشی از بی اعتمادی است

تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مشاغل دولتی همان قدر که با استقبال همراه بود با انتقاد نیز مواجه شد. به نظر شما نقاط قوت این قانون بیشتر است یا نقاط ضعف آن؟

به نظر ما در مجلس منع به کارگیری بازنشستگان ایده خیلی خوبی بود زیرا کار به جایی رسیده است که متاسفانه بازنشستگان در سمت های خود کنار نمی روند و علاوه بر دریافت حقوق های بازنشستگی، پست جدید می گیرند. به نظر من تصویب این قانون فرصتی است که نسل جوان بیشتر به کار گرفته شود. برای همین هم با آرای بالایی تصویب شد.

 

فکر می کنید نقدی به آن وارد نیست؟

یکی از انتقادهایی که من دیدم این بود که می گفتند یک طرح سیاسی برای فشل کردن دولت است. در صورتی که اصلا این طور نیست. من به عنوان یک نماینده امیدی که به رغم انتقاد به دولت از دولت حمایت می کند می گویم که این طرح به هیچ عنوان سیاسی نبود.

 

منظورم این گونه انتقادات نیست. یکی از انتقاداتی که در فضای مجازی به آن اشاره می شود این است که با کنارگذاشتن یکباره مدیران بازنشسته با یک خلأ مدیریتی مواجه شده و نیروی جوانی که توانمندی لازم برای تصدی این پست ها را داشته باشد، در اختیار نداریم. نظر شما در این خصوص چیست؟

زمان انقلاب افرادی پست های سیاسی و حتی در سطح وزارت را به عهده گرفتند که جوان بودند و تجربه ای هم نداشتند. همه در ٢٠ یا ٢٥ سال سن استاندار، مدیر و ... شده و مسوولیت های مهم را به عهده گرفتند.

 

الان چهل سال گذشته است، باید به همان نقطه برگردیم؟

نه، قابل تاسف است اگر در این چهل سال کادرسازی نکرده و برای مدیران بازنشسته جایگزین نداشته باشیم.

 

شما فکر می کنید که این کادرسازی صورت گرفته است؟

بله، ما افرادی را داریم که پتانسیل و توانمندی لازم را دارند اما به آنها فرصت داده نمی شود. افراد بسیاری هستند که می توانند جای خالی مدیران بازنشسته را پر کنند. همین وزیر جوان کابینه را ببینید. درست است که از نظر رویکردی با ما اختلاف دارد اما از لحاظ کاری توانسته به خوبی از پس وظیفه خود برآید. حتی قابل رقابت با دیگر کسانی که در مسند امور هستند، نیست یا حداقل با آنها برابر است. او هم تجربه قابل توجهی در این حوزه نداشت.

 

نکته دیگر این است که در طرح، سازوکاری برای جایگزینی مدیران بازنشسته اندیشیده نشده است. قرار است که نیروهای جوانی به مجموعه دولت اضافه شوند یا همان نیروهای موجود جا به جا خواهند شد؟

طرح مـنع بـه کـارگیری بازنشستگان در مشاغل دولتی بود نه چگونگی به کارگیری نیروهای جدید که ما بخواهیم سازوکار جذب نیرو را مشخص کنیم. اجرای این قانون به سیاست دولت بستگی دارد. به نظر من برای دولت بهتر است که از نیروهای با تجربه و آموزش دیده یعنی همان افرادی که اکنون در بخش هایی مشغول کار هستند، استفاده کند. جوانانی که ١٠ ، ١٥ سال تجربه کار دارند، بهترین گزینه ها هستند.

 

با این حساب این قانون در افزایش اشتغال اثرگذاری ویژه ای ندارد.

حتما دارد. به هر حال نیروهای موجود که قرار است جای مدیران بازنشسته را بگیرند نیاز به جایگزین دارند و این سلسله مراتب موجب افزایش فرصت های شغلی برای جوانان خواهد شد.

 

این روزنه ای که برای اضافه شدن جوانان به دولت باز می شود، عامل فساد و رانت نخواهد بود؟ کدام جوانان قرار است به دولت راه یابند؟

موضوع این است که جامعه مدنی دچار بدبینی است. اولین چیزی که به ذهن همه می رسد این است که بگویند اگر هم قرار باشد عده ای به مجموعه اضافه شوند از میان مردم عادی نیستند. این ناشی از بدبینی است.

 

این یک بدبینی و بی اعتمادی اشتباه است یا واقعیت موجود؟

ما در این مرحله باید اصرار داشته باشیم که افراد از طریق آزمون های استخدامی به کار گرفته شوند اگرچه عده ای به آزمون ها نیز اعتماد ندارند و گمان می کنند که اعمال نفوذهایی صورت می گیرد. این نهایت بی اعتمادی است و با وجود این بی اعتمادی نمی توان در مورد درست یا غلط بودن عملکرد دولت قضاوت کرد.

 

پس معتقد هستید که این قانون هیچ گونه رانت و فسادی ایجاد نمی کند.

نه، همین الان هم در طرح رانت هایی ایجاد شده است. استثناهایی لحاظ شده که من معتقد هستم به غیر از سطح وزرا در دیگر موارد لازم نبود. اینکه از فرصت ایجاد شده چقدر و چطور برای استفاده از سطح نخبگان استفاده می کنیم، سوال خوبی است و من در کل معتقد هستم که این طرح نتایج خوبی خواهد داشت. ضمن اینکه برخی از نیروهای بازنشسته نیز اطلاعات به روزی دارند و از نظر مدیریتی بسیار قابل هستند و در این قانون ناگزیر به کنار گذاشتن آنها هستیم. به هرحال یک قانون برای همه افراد و گروه ها مفید واقع نمی شود.

 

 

etem​adnewspaper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :