آکاایران: آیا دریای سرخ یکی از تنگه های هدف ایران است؟

ناوچه جنگی یا نفتکش؟ درست در شرایطی که ایالات متحده امریکا و ایران وارد جنگ لفظی در مورد تحریم صادرات نفت ایران شده اند، عربستان سعودی مدعی شده است که نفتکش های این کشور در دریای سرخ هدف حمله قرار گرفته اند، حمله ای که انصارالله یمن هدف آن را یک ناوچه جنگی عربستان سعودی معرفی می کند که حامل نیرو و تجهیزات جنگی برای حمله به اهداف یمنی بوده است.

 

در شرایطی که شبکه المسیره یمن، نزدیک به گروه انصارالله چهارشنبه شب، بلافاصله بعد از حمله، نام ناوچه هدف را هم عنوان کرده است، رسانه های سعودی در خبری که ساعاتی بعد منتشر کردند هیچ نام یا جزییاتی در مورد نفتکشی که ادعا می کنند مورد حمله قرار گرفته است، اعلام نکردند.

 

این تحولات درست سه روز بعد از سخنرانی حسن روحانی، رییس جمهور اسلامی ایران رخ می دهد که در آن گفته بود: «خیال می کنند وقتی ما می گوییم هنگامی که نفت ایران صادر نشود، هیچ کس نمی تواند نفت صادر کند به دنبال بستن تنگه هرمز هستیم در صورتی که راه های فراوانی وجود دارد و بستن تنگه هرمز روش ساده آن است، اما بسیاری تنگه های دیگر برای این کار در اختیار داریم.» ایالات متحده امریکا تهدید کرده است که از آبان ماه سال جاری، صادرات نفت خام ایران را به صفر می رساند.

 

روایت مشکوک سعودی

امنیت تنگه باب المندب با عرض ٢٠ کیلومتر که روزانه معبر ٤ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت خام و فرآورده های نفتی بازارهای جهانی است، به خطر افتاد. این خط خبری است که رسانه های وابسته به عربستان سعودی تلاش می کنند به جهانیان برسانند. ساعاتی بعد از هدف قرار گرفتن یک ناوچه جنگی سعودی در سواحل غربی یمن، رسانه های دولتی عربستان سعودی با تغییر روایت تلاش کردند به شکلی وانمود کنند که گویا جمهوری اسلامی ایران، تهدید خود برای تنگ تر کردن یک تنگه استراتژیک را عملی کرده است، سعودی ها برای طبیعی تر جلوه دادن ادعای خود، یک گام فراتر هم برداشتند و به صورت یکجانبه انتقال نفت از طریق این تنگه را کاملا متوقف کردند.

 

شبکه المسیره یمن در توضیح حمله صبح چهارشنبه، هدف این حمله را یک ناو جنگی سعودی به نام دمام اعلام و تاکید کرد که این حمله با استفاده از موشک انجام شده است. ساعاتی بعد خبرگزاری صبای یمن هم خبر داد که حمله دیگری به یک ناوچه نظامی ائتلاف از طریق بندر دریهمی، در جنوب بندر بزرگ حدیده هدف حمله نظامیان یمنی قرار گرفته است. بر اساس روایت پایتخت پادشاهی عربستان سعودی، شبه نظامیان حوثی یمن عملیاتی برای حمله به دو نفتکش سعودی انجام داده اند که یک حمله خنثی شده و به نفتکش دیگر خساراتی جزیی وارد شده است.

 

ساعاتی بعد خالد الفالح، وزیر نفت عربستان سعودی اعلام کرد که صادرات نفت عربستان سعودی از طریق تنگه باب المندب در جنوب غربی شبه جزیره عربستان «به دلیل نگرانی برای امنیت نفتکش ها و خدمه آنها و نگرانی های آلودگی محیط زیست» کاملا متوقف می شود. بر اساس ادعای وزارت نفت عربستان سعودی، دو نفتکشی که مورد حمله قرار گرفته اند متعلق به شرکت حمل و نقل دریایی دولتی عربستان، بحری بوده اند و هر یک ظرفیت ٢ میلیون بشکه نفت خام داشتند. وزارت نفت سعودی در بیانیه خود تاکید کرده که فقط یکی از این دو نفتکش آسیب جزیی دیده است، هیچ یک از خدمه آنها آسیب ندیده و نشت نفت در دریا رخ نداده است.

 

رویترز به نقل از وزارت انرژی کویت نوشت که توقف صادرات نفت این کشور از طریق تنگه باب المندب گزینه ممکنی است. همزمان یک افشاگر سعودی، معروف به «مجتهد» در توییتی به این موضوع پرداخت و نوشت: «کشتی هدف قرار داده شده در نزدیکی باب المندب، یک ناو جنگی سعودی بود اما بن سلمان (ولیعهد عربستان) نمی خواهد اعتراف کند که حوثی ها قدرت نابودی ناوهای جنگی اش را دارند به همین دلیل ادعا می کند که (کشتی مورد هدف) یک نفتکش بوده است. » به گزارش خبرگزاری، فارس مجتهد افزود: «[بن سلمانِ] احمق نمی تواند بفهمد که اعتراف به ناتوانی در حفاظت از باب المندب پس از سه سال جنگ، خطرناک تر از اعتراف به هدف قرار گرفته شدن یک کشتی جنگی است.»

 

تلاش برای بین المللی کردن ماجرا

پایگاه خبری فارن پالیسی در گزارشی از اتفاقات اخیر در دریای سرخ می نویسد: «این رویداد، به ویژه واکنش سعودی ها به آن، بیش از آنکه با امنیت انتقال انرژی ارتباط داشته باشد، مربوط به رقابت منطقه ای عربستان سعودی با ایران و البته تنش های رو به گسترش میان تهران و واشنگتن است.

 

واقعیت این است که قیمت نفت در بازارهای جهانی بعد از این حمله تغییر چندانی نکردچراکه عربستان سعودی به سادگی می تواند نفت خود را از طریق خط لوله به بنادر شمالی تر دریای سرخ ببرد و از آنجا، فاقد استفاده از تنگه باب المندب، نفت خام صادراتی خود را به اروپا بفرستد یا حتی مسیر قدیمی دور زدن آفریقای جنوبی را برای رسیدن به اروپا طی کند.»

 

استفاده از آبراهه دماغه امید نیک در جنوب، به جای تنگه باب المندب، مسیر نفتکش های عربستان تا هلند را از ٢١ روز به ٣٦ روز افزایش می دهد. کیت جانسون، خبرنگار حوزه اقتصاد جغرافیایی فارن پالیسی در ادامه می نویسد: «[بعد از تغییر ادبیات ایران مبنی بر توانایی بستن تنگه ها] عربستان سعودی به دلایل مختلفی، کاملا نشان داده است که آماده است در این میدان بازی کند.

 

در شرایطی که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی علیه یمن، ادعا می کند که حمله حوثی ها شکست خورده و فقط یکی از نفتکش ها آسیب جزیی دیده است، اما عربستان بلافاصله اطلاعیه می دهد که کلیه صادرات نفت خود را از تنگه باب المندب قطع کرده است. ریاض در گذشته، با تهدیدهایی بسیار بزرگ تر از این برای صادرات نفتش مواجه شده است، اما هیچگاه چنین واکنشی نشان نداده است. در واقع می توان گفت که ریاض در حال بهره برداری حداکثری از این حمله است و در واقع مانند تمارض های نیمار در فوتبال، سعی می کند تا توجه جهانی را به نقش ایران در جنگ یمن جلب کند.»

 

ریچارد مالینسون، از موسسه مشاوره انرژی اسپکتس در لندن به فارن پالیسی می گوید: «هیچ نشانه ای موجود نیست که حوثی ها علاقه ای داشته باشند همه ترافیک عبوری از تنگه باب المندب را متوقف کنند، در عین حال به نظر نمی رسد ابزار چنین اقدامی را هم در اختیار داشته باشند. تصور من این است که سعودی ها تلاش می کنند تا مساله را به عنوان یک تهدید بین المللی تبلیغ کنند. هر چقدر ریاض بیشتر موفق شود حوثی های یمن را به عنوان دست نشانده های ایران در یمن وانمود کند، روایت قدرتمندتری برای توجیه عملکرد خود به دست می آورد.»

 

الن والد، تحلیلگر مسائل عربستان سعودی در یادداشتی برای پایگاه خبری فوربس می نویسد: «هدف عربستان سعودی فقط و فقط کشیدن پای قدرت های بین المللی به جنگ یمن است.»

 

جیمز دورسی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه به خبرگزاری فرانسه می گوید که ریاض بعد از سه سال جنگ بی نتیجه تلاش می کند تا «جنگ فراموش شده» خود را به یک بحران بین المللی تبدیل کند. دورسی تاکید می کند: «قطع صادرات نفت باعث می شود تا جنگ فراموش شده، دوباره در صدر خبرهای جهانی قرار بگیرد و ضمن افزایش تنش ها در منطقه، پای قدرت های جهانی را برای کمک به سعودی ها در جنگ به یمن باز کند.» کامل الحرمی، تحلیلگر کویتی بازار نفت به خبرگزاری فرانسه در این مورد می گوید: «اثر توقف حمل و نقل نفت عربستان از طریق دریای سرخ بر قیمت نفت مقطعی و ناچیز خواهد بود، اما اثر اصلی این اقدام، نظامی خواهد بود.

 

این رویداد می تواند باعث افزایش حضور نظامی ناوهای جنگی امریکایی و حتی روسی در دریای سرخ شود که احتمال تنش های نظامی را به شدت زیاد می کند.» به گزارش رویترز، محمد علی الحوثی، رهبر انصارالله در پیامی که در شبکه های اجتماعی منتشر کرده است ضمن تاکید بر اینکه انصارالله برای جلوگیری از حملات عربستان سعودی توان بستن تنگه باب المندب را دارد، نوشت: «ما مساله امنیت آمد و شد دریایی از طریق تنگه باب المندب را جدی می گیریم و نمی خواهیم به نیروهای متجاوز بهانه بدهیم که ادعا کنند این مسیر دریایی در خطر قرار دارد.»

 

پریدن ابوظبی بر واگن تبلیغات

امارات متحده عربی که در جنگ یمن در کنار عربستان سعودی قرار دارد، بلافاصله خط تبلیغاتی سعودی در مورد حمله ادعایی به نفتکش و بزرگنمایی نقش ایران در این حمله را دنبال کرد. وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی امارات متحده عربی با صدور بیانیه ای تاکید کرد که این عملیات را یک عملیات تروریستی می داند که به امنیت رفت و آمد در آب های بین المللی ضربه خواهد زد.

 

در این بیانیه با تکرار اتهام های واهی ائتلاف تحت رهبری عربستان آمده است: «این حمله بزدلانه بازتاب دهنده نقش منفی و خطرناک ایران در حمایت از گروه شبه نظامی کودتاگر و عملکرد خصمانه آنها در تامین سلاح، تجهیزات و موشک های بالستیک برای تروریست ها حوثی است. » به گزارش روزنامه نشنال امارات، انور قرقاش، وزیر مشاور تندروی دولت امارات در امور خارجه که در یک اندیشکده بریتانیایی سخنرانی می کرد، گفت: «این یک حمله غیرمسوولانه است که آثار آن فراتر از منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. »

 

انور قرقاش در ادامه صحبت هایش ضمن ابراز امیدواری برای موفقیت استراتژی ضدایرانی دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا گفت: «امیدوارم اروپا و امریکا بتوانند بر اختلاف نظرهای شان برای رویارویی با ایران فائق بیایند؛ یک غرب متحد، ستون امنیت بین المللی است. ما نسبت به اختلاف نظرهایی که میان اروپا و امریکا در مورد ایران وجود دارد، نگرانی هایی داریم.» عربستان سعودی و امارات متحده عربی که سه سال است وارد جنگ علیه یمن شده اند، یکی از بهانه های اصلی خود برای این جنگ را «حفظ امنیت آبراه های بین المللی» عنوان می کنند.

 

ابوظبی در تیررس پهپادهای انصارالله

عصر روز پنجشنبه شبکه المسیره یمن، خبرداد که پهپاد جدید گروه انصارالله با عنوان «صماد ٣» فرودگاه ابوظبی را هدف قرار داده است. این اولین بار است که گروه های یمنی، با استفاده از پهپاد یک مرکز استراتژیک در پایتخت امارات را هدف قرار می دهند. مقام های اماراتی حاضر به تایید این حمله نشدند، اما ساعاتی بعد از حمله، حساب کاربری رسمی فرودگاه ابوظبی با تایید وقوع یک حادثه در این فرودگاه مدعی شد که عامل این حادثه یک خودرو بوده است.

 

در توییت فرودگاه آمده است: «فرودگاه ابوظبی می تواند وقوع یک حادثه مربوط به یک خودروی خدمات در ترمینال ١ این فرودگاه در ساعت ٤ بعدازظهر (به وقت محلی) را تایید کند. این اتفاق تاثیری بر فعالیت های فرودگاه نداشته و ورود و خروج پروازها طبق برنامه ادامه دارد. » نیروهای یمنی پیش از این با استفاده از پهپادی با عنوان صماد ٢ به یکی از پالایشگاه های نفتی عربستان سعودی حمله کرده بودند. به گزارش خبرگزاری فارس، روز پنجشنبه «عبدالله حسن الجفری» سخنگوی رسمی نیروی هوایی یمن اعلام کرد پهپاد «صماد ۳» با پیمودن ۱۵۰۰ کیلومتر فاقد اینکه رادارهای امارات موفق به رصد آن شوند، وارد آسمان امارات ابوظبی شد.

 

شهاب شهسواری

 

et​emadnewspaper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com