صوفی: دنیا رهبری آمریکا را قبول ندارد
یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: ترامپ می خواهد اجماع جهانی علیه ایران راه بیندازد اما دنیا رهبری آمریکا را در

آکاایران: صوفی: دنیا رهبری آمریکا را قبول ندارد

آکاایران: صوفی: دنیا رهبری آمریکا را قبول ندارد

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: ترامپ می خواهد اجماع جهانی علیه ایران راه بیندازد اما دنیا رهبری آمریکا را در عرصه سیاست قبول ندارد.

علی صوفی در گفت وگو با ایسنا، در ارتباط با اظهارات اخیر ضد ایرانی رییس جمهور آمریکا و وزیر امور خارجه این کشور، اظهار کرد: رفتاری که آمریکا در زمان خروج از برجام از خود نشان داد رفتار نامتعارف، نامعقول و خارج از عرف دیپلماتیک بود که به تعهدات بین المللی خود پشت پا زد. آمریکا هم قرارداد خود را با کشورهای اروپایی و دو عضو دیگر هم به هم زد و هم در سطح بین المللی تشنج هایی را با خروجش از قراردادهای بین المللی ایجاد کرد.

 

وی ادامه داد: این رفتار ضد دیپلماتیک آمریکا هم تبعاتی برای ایران و هم تبعاتی برای خود این کشور داشته است؛ اینطور نبوده است که آنها سود کنند بلکه اعتبارشان نسبت به گذشته در جهان کمتر شده است.

 

صوفی یادآور شد: اگر آمریکا بخواهد تهدیدهایش را عملی کند هزینه های سنگینی را به کشورش متحمل می کند، این موضوع را آقای اوباما در جریان مذاکره و در تایید برجام به صراحت عنوان کرده بود. اوباما بارها گفته بود که تحریم هایی که علیه ایران صورت داده بود تا چه اندازه به این کشور (آمریکا) آسیب رسانده بود.

 

وی با اشاره به خروج آمریکا از قراردادهای اقتصادی و محیط زیستی و حتی نظامی مثل ناتو، گفت: تصمیمات ترامپ باعث اعتراضات سیاستمداران آمریکایی نیز شده است؛ اما می شود گفت که با هر تصمیم معقول و غیرمعقولی ترامپ رییس جمهور آمریکا است و می تواند تصمیماتی را اتخاذ کند، حتی می شود گفت با تمام هزینه هایی که خروج از برجام برای آمریکا داشته است باز هم دوست داشته از این قرارداد خارج شود اما تهدیدهایی که بعد از خروج از برجام انجام می دهد نادرست است.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: ترامپ دوست دارد بگوید که با خروجش از برجام دنیا را بر سر ایران خراب کرده است و می خواهد قطعنامه های پیشین را باز گرداند و آن اجماع بین المللی که پیش از برجام، آمریکا علیه ایران ایجاد کرده بود را دوباره داشته باشد.

 

وی در همین راستا، گفت: آمریکا با قلدری می خواهد رهبری جهان را بر عهده داشته باشد اما دنیا این موضوع را قبول ندارد، آمریکا فکر می کند هر لحظه می تواند هر تصمیمی که دوست دارد بگیرد اما دنیا این موضوع را نمی پذیرد.

 

صوفی در ادامه با اشاره به تهدیدات اقتصادی و سیاسی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: تهدیدات آمریکا نمی تواند فاقد پاسخ باشد؛ اگر بی پاسخ بگذاریم یعنی تسلیم شدن، دست ها را بالا بردن و سرافکندگی. حداقل واکنش نسبت به تهدیدات ترامپ این است که رییس جمهور ما به این تهدیدات واکنش نشان دهد و تهدید را با تهدید جواب دهد.

 

وی تصریح کرد: به نظر من راه دیگری جز این موجود نیست. اگر قرار بر مذاکره باشد، چه تضمینی است که این مذاکره همان مذاکرات قبلی باشد، اگر بنا به رسیدن به یک معاهده باشد مگر برجام یک معاهده نبود؟ مگر می شود ما منتظر باشیم که ببینیم آمریکا چه می خواهد که ما با همان روش با او رفتار کنیم.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پایان گفت: آمریکا باید متوجه شود که ایران مستعمره اش نیست و نمی تواند هر تصمیمی که می خواهد برای ایران بگیرد.

 

.

منبع : sarpoosh.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :