آکاایران: آیا یمنی ها عرب نیستند؟ چرا دیگر اعراب آن ها را بمباران می کنند؟

این روزها، معنای «جهان عرب» با هر بمبی که عربستان به یمن پرتاب می کند و با هر گلوله ای که اسرائیلی ها به فلسطینی ها شلیک می کنند، می میرد.

به گزارش اعتماد، در گزارش ها می خوانیم که در حال حاضر، جنگ در یمن یکی از بدترین فجایع انسانی در جهان است و بیش از ۲۲ میلیون نفر، یعنی تقریباً سه چهارم جمعیت این کشور نیازمند کمک و حفاظت هستند. در حالی که درگیری در این کشور به چهارمین سال خود می رسد، میلیون ها نفر به آب آشامیدنی پاک دسترسی ندارند و در معرض خطر ابتلا به بیماری وبا هستند.

 

اما چطور به این موضوع رسیدیم؟ در حال حاضر ممکن است به خاطر حرکات و اقدامات مضحک دونالد ترامپ که فضای مجازی و اینترنت را پر کرده، علل جنگ در یمن را کاملاً فراموش کرده باشید. پاسخ کاملاً ساده است. بسیج ضدانقلابی در برابر قیام دموکراتیک در سال ۲۰۱۱. این دلیل اصلی این حمله ها است.

 

به گزارش گروه بین الملل اعتمادآنلاین به نقل از الجزیره، تلاش های ضدانقلابی یمن به تئاتری برای جنگ های نیابتی تبدیل شده است. دخالت های خارجی عربستانی ها، باعث شد بسیج مردمی به یک درگیری فرقه ای تبدیل کرد که در آن حوثی ها از صدای قیام تبدیل به عروسک نیروهای خارجی شدند. اغتشاش ضدانقلابی موفق شد، ولی حرکت انقلابی شکست خورد.

 

دخالت های خارجی برای انقلاب یمن مضر و برای سعودی ها و نیروهای خارجی مفید بود. لازم به ذکر است که حمایت های بریتانیا و ایالات متحده و فروش تسلیحات نظامی به عربستان، یکی دیگر از عوامل کلیدی در تشدید این فاجعه است.

 

از جنگ نیابتی تا درگیری منطقه ای

در حالی که روزنامه نگاران در اروپا و آمریکا این داستان را یک «قتل عام» می نامند، ما در این ۳ سال کجا بودیم؟

 

در همین حین، عربستان سعودی به نیروهای اسرائیلی ملحق شده است تا ایالات متحده را به سوی جنگی تمام عیار علیه ایران سوق دهند. دولت ترامپ با خوشحالی فشارهای اقتصادی بر ایران را افزایش داده است و فشار بیشتری هم بر متحدان اروپایی آمریکا هم وارد می کند. اسرائیل در سوریه هم به دنبال حمایت روسیه است تا جنبش دیگری علیه ایران به راه بیندازد.

 

به طور خلاصه، جنگ در یمن تبدیل به مناقشات منطقه ای شده است که تولیدکننده آن تنها ایالات متحده و انگلیس هستند و تنها دولت اسرائیل با رویکرد تهاجمی و نظامی از آن بهره مند می شود.

 

تلفات انسانی قتل عام

نتیجه سیاسی این همه خشونت و خونریزی که ما در یمن شاهد آن هستیم، چیست؟ هیچ. هیچ راه حل دیپلماتیک، سیاسی و حتی نظامی برای این قتل عام موجود نیست.

 

اهداف جنگ در یمن مشخص است. قصد دارند آرمان های دموکراتیک یک ملت را بکشند و آن را تبدیل به یک خصومت فرقه ای کنند. یمن و آینده یمن به دام افتاده اند.

 

بر اساس  برآوردی محافظه کارانه از سازمان ملل در ژانویه ۲۰۱۷، حداقل ده هزار نفر در جنگ یمن کشته شده اند؛ اما منابع دیگر گزارش های متفاوتی می دهند. طبق گزارش سازمان «نجات کودکان» در ماه نوامبر ۲۰۱۷، ۱۳۰ کودک یمنی روزانه جان خود را از دست می دهند و ۵۰ هزار کودک در سال ۲۰۱۷ فوت کرده اند. گزارش های موثقی ارائه نشده اند. سرتاسر یمن با بحران انسانی روبه رو است.

 

این تسلیحات نظامی برای چه کسانی هستند؟

در برخی از گزارش ها می خوانیم که محمد بن سلمان، پادشاه سعودی قایق ۵۹۳ میلیون دلاری خریده، در گزارش های دیگر می خوانیم که او یک قلعه ۳۰۰ میلیون دلاری فرانسوی را خریده است.

 

تمام این ارقام در مقایسه با بودجه نظامی کشورهای عربی ناچیز است. عربستان بعد از آمریکا و چین، بزرگ ترین خریدار سلاح های نظامی در جهان است؛ اما عربستان تنها نیست. امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۷، تقریباً ۲۰ میلیارد دلار صرف هزینه های  دفاعی کرده است.

 

آیا فلسطینی ها عرب نیستند؟ «جهان عرب» دقیقاً به چه معناست؟

 

میلیون ها مردم عرب چه چیز مشترکی با رهبران فاسد خود دارند؟ مردم عرب چه چیز مشترک با همتایان خود در ایران، ترکیه، پاکستان، هند، آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین دارند؟ آیا زبان عربی از مراکش تا سوریه، جهان عرب را تعریف می کند؟

 

فقط در یک مورد شاهد معنای واقعی «جهان عرب» بویدم. آن هم زمانی بود که شاهد قیام گسترده از طرف مردم عربی بودیم. مردم عادی به خیابان ها آمدند و چشم انداز دموکراتیک خود را متصور شدند. این تنها زمانی بود که «جهان عرب» معنای واقعی یافت کرد و شگفت انگیز بود.

 

این روزها، معنای «جهان عرب» با هر بمبی که عربستان به یمن پرتاب می کند و با هر گلوله ای که اسرائیلی ها به فلسطینی ها شلیک می کنند، می میرد.

 

آتنا شهبازی

 

.

منبع : sarpoosh.com