درخواست برخی نهادها برای ورود به بانکداری
خواهند شد که این مصاحبه در شرایط کنونی اقتصاد کشور معنای خاصی دارد و نشان می دهد که بانک،هزینه ای که به اقتصاد کشور تحمیل می شود

آکاایران: درخواست برخی نهادها برای ورود به بانکداری

آکاایران: درخواست برخی نهادها برای ورود به بانکداری

ریاست تولیت آستان قدس رضوی که پس از انتخابات سال گذشته کمتر به جریان سازی روی آورده بود، دوشنبه گذشته در مصاحبه ای اعلام کرد که نهاد متبوعش یک سالی است درخواست تاسیس بانک کرده اما بانک مرکزی هنوز با این درخواست موافقت نکرده است.

 

افرادی که اندک هوش رسانه ای دارند، متوجه خواهند شد که این مصاحبه در شرایط کنونی اقتصاد کشور معنای خاصی دارد و نشان می دهد که بانک مرکزی تمام قد بر سر عدم صدور مجوز ایستاده و قصد ندارد بانک جدیدی را به نظام بانکداری کشور اضافه کند. به همین سبب ریاست تولیت آستان قدس موضوع را رسانه ای کرده و با خیریه نشان دادن فعالیت بانک مورد نظرش سعی کرده تا نظر برخی از افکار عمومی که معمولا به دنبال وام های کوچک هستند را در حمایت از تاسیس این بانک جلب کند.

 

این در حالی است که کارنامه بانکداری نشان می دهد که در شرایط کنونی بسیاری از بانک ها به زیان انباشته دچار شده اند و حتی در معرض ورشکستگی قرار گرفته اند، با این حال برخی نهادها هنوز ورود به صنعت بانکداری را جذاب می دانند.

 

بررسی عملکرد برخی نهادهای غیردولتی نشان می دهد که در سال های گذشته بسیاری از آنان وارد عرصه بانکداری شده اند تا خارج از بروکراسی موجود بتوانند از منابع خود استفاده بهینه را ببرند. به عنوان مثال بنیاد مستضعفان بانک سینا را تاسیس کرده، بانک های انصار و مهراقتصاد به وجود آمده، شهرداری محمدباقر قالیباف، بانک شهر را ایجاد کرده و نیروی انتظامی تحت مدیریت او نیز به تاسیس بانک قوامین روی آورده است. توجیه همه این نهادها این بوده که منابع مالی شان را در بانک های خود به گردش آورده و در آن به ادامه فعالیت های اقتصادی خود بپردازند.

 

به باور برخی کارشناسان اقتصادی، بانکداری در شرایط فعلی اقتصاد ایران جذابیت های زیادی برای نهادها و کارتل های بزرگ اقتصادی دارد و آنها قادرند به راحتی با تامین سرمایه اولیه که چیزی حدود ٦٠٠ میلیارد تومان است، مجوز چند برابری کردن خط اعتباری را دریافت کنند.

 

حال که دولت و بانک مرکزی مصمم اند تا جلوی صدور مجوز برای بانک های جدید با هر هدفی را بگیرند و حتی برخی بانک های موازی را با یکدیگر ادغام کنند، برخی نهادها قصد دارند با رمز «قرض الحسنه» وارد نظام بانکی کشور شوند. این در حالی است که دنیا موضوع موسسات خیریه را به راحتی حل کرده و از آنان خواسته برای انجام امور خیرخواهانه به جای تزریق منابع، به توانمندسازی افراد روی آورده و افراد را بدهکار خود نکنند.

 

بار تاسیس بانک آستان قدس

سیاست جدید بانک مرکزی ساماندهی بانک ها و ادغام برخی موسسات است، اما در این میان آستان قدس از حدود یک سال گذشته در انتظار صدور مجوز بانک مرکزی برای تاسیس و راه اندازی بانک قرض الحسنه نشسته است.

 

به نظر می رسد در شرایطی که بانک مرکزی به دنبال ساماندهی بازار پولی است، چنین اقداماتی کار را برای بانک مرکزی سخت کرده و زمینه ساز آن می شوند که در آینده چنین بانک ها و موسسه هایی به صورت قارچ گونه رشد کند و این باعث می شود، بازار بانکی از نظارت دقیق خارج و غیرشفاف شود.

 

با این حال آستان قدس حدود یک سال است که به دنبال تاسیس بانک قرض الحسنه فاقد ربا است. هدفی که سود و زیان و به طور کلی پیامدهایی که برای اقتصاد ایران دارد قابل توجه است.

 

پیشنهادی که زمانی که مطرح شد مخالفان زیادی داشت. علی دینی ترکمانی، اقتصاددان و استاد دانشگاه تصمیم تولیت آستان قدس را از چند منظر نقد کرده است.

 

تبعات تاسیس بانک آستان قدس

به باور این اقتصاددان، تاسیس بانک توسط آستان قدس رضوی زمینه را فراهم می کند که هر دستگاه و نهادی که منابع مالی قابل توجهی دارند اقدام به تاسیس بانک کنند و این موجب می شود منابع مالی بانک ها کاهش پیدا کند و تاثیر منفی روی گردش مالی و عملکرد آنها دارد و ریسک عملیات بانکی در کشور را نیز افزایش می دهد.

 

نکته دیگر مساله تودرتویی نهادی در اقتصاد ایران است. این موضوع موجب موازی کاری و عدم مسوولیت پذیری و عدم پاسخگویی و بی ثباتی می شود. نهادهای موازی اجازه نمی دهند فضای شفافی وجود داشته باشد و مسیر ها شفاف و روشن باشند و اجازه می دهد که افراد دورزدن ها و در رفتن ها را یاد بگیرند و بنابراین مادامی که این وضعیت تو در توی نهادی وجود داشته باشد شفاف سازی، کار خیلی سختی می شود.  در این راه بالابردن مسوولیت پذیری کار بسیار سخت تری می شود.

 

نکته بعدی برمی گردد به توزیع نابرابر ثروت و درآمد که موجب می شود نظم اجتماعی به هم بخورد. وقتی عده ای وجود دارند که یک شبه ره صدساله می روند حالا به دلایل وصل شدن به منابع رانتی و رابطه هایی که وجود دارد باعث می شود برخی هم آنها را به عنوان گروه مرجع در نظر بگیرند و سعی کنند که خود را به آنها برسانند و چون از راه های معمولی رسیدن به چنین چیزی ممکن نیست بنابراین از راهکارهای غیرقانونی و راهکارهایی که همراه با زدوبند است و همراه با پرداخت رشوه است استفاده کنند.

 

همین موضوع موجب می شود که برخی که به نهادهای تاثیرگذار و تصمیم گیرنده نزدیک هستند و نفوذ دارند تصمیم بگیرند یک بانک تاسیس کنند؛ لذا شاید الان آستان قدس از بانک مرکزی درخواست مجوز کند اما با توجه به تودرتویی نهادی نه تنها موجب اتلاف منابع می شود بلکه این تعدد موجب غیرقابل کنترل و نظارت شدن سیستم بانکی و پولی کشور می شود.

 

هزینه ای که به اقتصاد کشور تحمیل می شود

در این راستا حمید آذرمند، کارشناس اقتصادی به «اعتماد» گفت: تجربه موسسات پولی و بانکی نشان داده است زمانی که موسسه ای با یک پشتوانه سیاسی و فاقد اینکه ضوابط و مقررات را طی کرده باشد وارد عرصه بانکداری شود بعدها مساله ساز می شود و هزینه های چنین موسساتی به کل اقتصاد کشور تحمیل می شود. وی با بیان اینکه کشور چنین تجربه هایی را قبلا هم داشته است، اظهار کرد: قبلا هم بانک هایی فعالیت می کردند که وابسته به نهادها بودند و پشتوانه سیاسی داشتند. این موسسات فاقد آنکه ضوابط را احراز کرده باشند وارد عرصه بانکداری شدند و این موضوع مساله ساز شد. مانند تجربه ادغام بانک های نظامی است.

 

باید از تجربه های گذشته درس بگیریم تا دچار گرفتگی های گذشته نشویم. این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه بانک یک بنگاه است، توضیح داد: بانک ماموریت، حدود و وظایف تعریف شده و مشخصی دارد. کسی باید وارد این عرصه شود که بانکدار و بنگاهدار باشد، ساز و کار و قواعد این کسب و کار را بلد باشد و رعایت هم کند. آذرمند ادامه داد: ورود نهادها به سیستم بانکداری نه تنها مشکل سیستم بانکداری را برطرف نمی کند بلکه هم به مشکلات نظام بانکداری اضافه می کند و هم مشکلات اقتصاد کلان و رشد نقدینگی و اضافه برداشت بانک ها را بیشتر می کند.

 

طرح موضوع

سیدابراهیم رییسی، ریاست تولیت آستان قدس رضوی: تمام اسناد و مدارک (برای تاسیس بانک آستان قدس رضوی) تکمیل شده و منتظر اعلام نظر بانک مرکزی هستیم. از نظر ما کار کامل است. قرار است این بانک قرض الحسنه واقعی باشد و قریب یک سال است که منتظر صدور مجوز از سوی بانک مرکزی هستیم.

 

etemadnew​spaper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :