آکاایران: لغو مجوز امنیتی منتقدان ترامپ

رییس جمهور آمریکا در فکر لغو مجوز امنیتی برخی از مقا م های بلندپایه سابق دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی این کشور است . این افراد وجه مشترکی دارند: همه آ نها منتقدان دونالد ترامپ هستند . 

 

سخنگوی کاخ سفید می گوید دونالد ترامپ در حال بررسی لغو مجوز امنیتی ۶ نفر از مقام های امنیتی و اطلاعاتی مشغول خدمت در دولت باراک اوباماست . مقام هایی که از آنها نام برده شده به طور پی در پی انتقادهایی را علیه ترامپ مطرح می کنند . مجوز امنیتی، یک مجوز رسمی است که دولت ایالات متحده صادر می کند و برپایه آن افراد به اسناد محرمانه دسترسی پیدا می کنند . 

 

بسیاری از کارکنان دستگاه ها ی امنیتی و اطلاعاتی آمریکا بعد از انفصال از خدمت نیز مجوز امنیتی خود را حفظ می کنند . دلیل هم این است که این افراد اغلب خدمت خود به عنوان مشاور برای کارفرمایان سابق شان را ادامه می دهند . فاقد این مجوز امکان ادامه کار برای آنها موجود نیست، چرا که با این مجوز است که امکان دسترسی به اطلاعات امنیتی برای آنها میسر می شود . 

 

مقام های دولت اوباما که ممکن است مجوز امنیتی آنها لغو شود عبارت هستند از: جان برنان، رییس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، جیمز کومی، رییس پیشین پلیس فدرال که ترامپ او را از کار برکنار کرد، جیمز کلپر، مدیر پیشین اطلاعات ملی، مایکل هیدن، از دیگر روسای پیشین سی آی ای، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دوره اوباما و اندرو مک کیب، سرپرست پیشین اف بی آی . 

 

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، دوشنبه گذشته در جمع خبرنگاران نام این افراد را اعلام کرد . برنان، رییس پیشین سیا، اخیرا در انتقاد شدیدی از دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، کنفرانس خبری مشترک دو رهبر را چیزی نه کم تر از خیانت توصیف کرده بود . ترامپ در جریان آن کنفرانس خبری، در کنار پوتین، گفته بود من هیچ دلیلی نمی بینم که چرا روسیه باید در انتخابات ۲۰۱۶ دخالت کرده باشد .

 

این موضوع برخلاف برآوردهای ارائه شده توسط سران و نهادهای امنیتی ایالات متحده، چه در دوره باراک اوباما و چه در دوره فعلی ا ست . این اظهارات با انتقادهای نمایندگان کنگره از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات روبه رو شد . رییس جمهور آمریکا، یک روز بعد تاکید کرد که برآورد جامعه اطلاعاتی آمریکا در خصوص دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری را قبول دارد . 

 

ترامپ در آن کنفرانس خبری در هلسینکی گفته بود که این حرف ولادیمیر پوتین را باور می کند که دلیلی ندارد مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا به نفع او دخالت کرده باشد؛ ادعایی که با نتیجه گیری صریح و قطعی دستگاه های اطلاعاتی آمریکا دایر بر مداخله روسیه در انتخابات در تضاد است . 

 

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، گفته است مقام های امنیتی و اطلاعاتی پیشین با زدن اتهام های بی پایه مبنی بر تماس های نادرست با روسیه یا نفوذ روسیه... مجوز امنیتی و خدمات همگانی خود را به ابزاری سیاسی و حتی در مواردی به وسیله ای برای کسب درآمد تبدیل کرده اند . سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا هنوز واکنشی به این اظهارات نشان نداده است . 

 

مایکل هیدن، یکی از روسای پیشین سیا در توئیتر خود نوشته که لغو مجوز هیچ پیامدی برآنچه می گویم و می نویسم، نخواهد داشت . سخنگوی مک کیب، سرپرست پیشین اف بی آی، در توئیتر نوشته است که مجوز امنیتی او عملا پس از برکناری اش از پلیس فدرال آن طور که به ما گفته شد، به دلیل سیاست های اف بی آی، غیرفعال شده است . سناتور مازی هیرونو، دموکرات از هاوایی، در توئیتی درباره موضوع نوشت: تمامیت خواهی یک چنین ظاهری دارد . 

 

پیشتر سناتور رند پال، جمهوریخواه از کنتاکی، در توئیتی نوشت که به ترامپ توصیه کرده است مجوز امنیتی برنان و سایر افراد جناحی را لغو کند . جیمز کومی هم که اصلا جمهوریخواه است هفته پیش بعد از آن اجلاس، گفت کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان درباره رفتار ترامپ بی تفاوت است و مردم را به رای دادن به حزب دموکرات دعوت کرد . او در مورد انتخابات میان دوره ای کنگره و ایالت ها که در نوامبر امسال برگزار خواهد شد نوشت: همه آنانی که به ارزش های این کشور اعتقاد دارند باید به دموکرات ها رای بدهند . 

 

این در حالی است که در پی تازه ترین اظهارات جنجالی ترامپ درباره مداخله ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، سخنگوی کاخ سفید در مقام دفاع از رییس جمهور آمریکا برآمد . 

 

به نوشته پایگاه خبری هیل، تنها چند روز پس از آنکه دونالد ترامپ گفت که به برآورد آژانس های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه روسیه در انتخابات ریاست جمهوری کشورش مداخله کرده است، باور دارد، وی بار دیگر با بیان اینکه این حرف ها شوخی است، اظهارات خودش را مجددا نقض کرد! بنابراین سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید دوشنبه در جلسه هفتگی توضیحاتی ارائه کرد . 

 

فیلیپ راکر، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست از هاکبی پرسید: خب او معتقد است که این مداخله شوخی بزرگی است یا واقعا نظر آژانس های اطلاعاتی را قبول دارد؟

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد ترامپ به اتهامات همدستی علیه کمپین ریاست جمهوری خودش اشاره داشت نه مداخله انتخاباتی روسیه . با این حال رییس جمهور آمریکا در توئیت یکشنبه گذشته خود به این موضوع اشاره ای نداشت و خبرنگار واشنگتن پست به هاکبی گفت که ترامپ گفت کل اتفاق یک شوخی بوده است . ترامپ در پیامش نوشته بود: بنابراین رییس جمهور اوباما پیش از انتخابات درباره روسیه مطلع بود چرا درباره این کاری نکرد؟ چرا او به کمپین ما نگفت؟ چون تمام این یک شوخی بزرگ است، به همین دلیل است و او گمان می کرد که هیلاری کج و کوله قرار است پیروز شود!

 

سندرز افزود: همان طور که رییس جمهور آمریکا بارها گفته است و دوباره و دوباره بیان کرده است . . . ما تاکید داریم که روسیه در این انتخابات مداخله کرد . با این حال، رییس جمهور آمریکا . . . مکررا گفته است که همدستی کمپین ترامپ در این روند یک شوخی بزرگ است . 

 

جان لیمایر، خبرنگار آسوشیتدپرس هم این سوال را مطرح کرد که چرا ترامپ روسیه را همانطور که از کره شمالی و ایران انتقاد می کند، بابت مداخله انتخاباتی هدف حمله قرار نمی دهد . سندرز در پاسخ گفت: رییس جمهور موضع سختی علیه روسیه دارد . نمی دانم چرا انقدر برای رسانه ها سخت است که درباره آن بنویسند . ما این را بارها و بارها تکرار کرده ایم . این سیاستی که از همان روز اول هم رییس جمهور داشته است، سیاستی سختگیرانه علیه روسیه بوده که احتمالا شدیدتر از برخورد با سایر کشورها بوده باشد . 

 

این در حالی است که بر اساس نتایج تازه ترین نظرسنجی ها، محبوبیت دونالد ترامپ از زمان دیدارش با ولادیمیر پوتین در هلسینکی و کمپین او علیه اخبار غلط افزایش یافته است . 

 

به نوشته روزنامه اکسپرس، نطرسنجی اخیر ان بی سی و وال استریت ژورنال نشان می دهد که میزان محبوبیت دونالد ترامپ با رشد یک درصدی از نظرسنجی ماه ژوئن، شاهد افزایش بوده است . فرد یانگ، تحلیلگر نظرسنجی افزایش محبوبیت ترامپ را مرتبط با پوشش رسانه ای او دانست و گفت: به نظر می رسد هرچه ترامپ بیشتر مورد انتقاد رسانه ها قرار می گیرد، افراد بیشتری از او حمایت می کنند . 

 

در این نظرسنجی، ۵۳ درصد از جمهوریخواهان از عملکرد ترامپ در برابر روسیه حمایت کرده اند و این در حالی است که تنها شش درصد از دموکرات ها چنین نظری در خصوص رویکرد ترامپ داشته اند . دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، همتای روس او، هفته گذشته در هلسینکی با یکدیگر دیداری خصوصی داشتند و پس از این دیدار در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند .

 

اظهارات ترامپ در این کنفرانس خبری و رویکردش در خصوص پوتین و روسیه او را با انتقادات بسیاری از سوی مقامات آمریکایی، از جمله جمهوریخواهان روبه رو کرد که در نهایت عقب نشینی و توجیهات او را درباره اشتباه لفظی در این نشست خبری به دنبال داشت . گروهی از مقامات آمریکایی رفتار ترامپ در این نشست را خائنانه و بدترین عملکرد رییس جمهور آمریکا دانستند .

 

 

ghano​ondaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com