آکاایران: انتخابات پاکستان از نگاه آمار

هفت دهه از تاسیس جمهوری اسلامی پاکستان می گذرد، اما تاکنون هیچ نخست وزیری در این کشور نتوانسته است یک دوره پنج ساله کامل را پشت سر بگذارد. امروز شهروندان دومین کشور پرجمعیت مسلمان جهان پای صندوق های رای گیری می روند تا نمایندگان مجمع ملی و چهار مجلس ایالتی این کشور را انتخاب کنند. حزب یا ائتلافی که بیش از نیمی از کرسی های مجمع ملی را در اختیار داشته باشد، می تواند نخست وزیر یا به زبان اردو وزیراعظم آینده این کشور را مشخص کند.

 

این دومین بار از زمان استقلال پاکستان است که یک دوره پنج ساله پارلمان فاقد دخالت یا کودتای ارتش به پایان می رسد، هر چند این بار هم نخست وزیر پیشین پاکستان در نیمه راه مجبور به کناره گیری از مقامش شد و طی یک هفته گذشته از سلول زندان سر درآورد.

 

سه حزب اصلی برای به دست آوردن اکثریت ٣٤٢ کرسی پارلمان پاکستان در این انتخابات با هم رقابت می کنند. طی هفته های اخیر حملات گروه های تروریستی و افراطی به تجمع های انتخاباتی شرایط امنیتی این انتخابات را به شدت مبهم کرده است، هر چند ارتش به شدت حضور نظامیان برای تامین امنیت صندوق های رای را افزایش داده است، اما سابقه بد ارتش پاکستان در دخالت های انتخاباتی نسبت به این حضور نظامیان در کنار صندوق های رای ایجاد بدبینی کرده است. نظرسنجی ها نشان می دهد که برخلاف انتخابات ٢٠١٣ که حزب مسلم لیگ، شاخه نواز توانست اکثریت کرسی های مجمع ملی را کسب کند، هیچ یک از سه حزب اصلی پاکستان توان کسب اکثریت کرسی های مجمع ملی در این دوره انتخابات را ندارند.

 

نواز شریف، رهبر حزب حاکم مسلم لیگ شاخه نواز، که سه دوره نخست وزیری را در پاکستان تجربه کرده است، به تازگی دوران محکومیت خود را به دلیل فساد مالی و سوءاستفاده از اموال دولتی آغاز کرده است و قادر نیست در این انتخابات شرکت کند.

 

نخست وزیر بعدی پاکستان شرایط سختی را پیش رو خواهد داشت، در شرایطی که روابط اسلام آباد و واشنگتن به عنوان نزدیک ترین متحد نظامی پاکستان طی ماه های گذشته بسیار شکرآب شده است، رقابت های منطقه ای پاکستان با هندوستان و مساله امنیت افغانستان، همچنان از جمله مشکلاتی هستند که نخست وزیر بعدی باید برای آنها راه حلی پیدا کند، از عمران خان که علاقه مند به یک سیاست خارجی مستقل از قدرت های خارجی و تلاش برای آشتی با هند است، تا شهباز شریف که خانواده اش به رابطه گرم و صمیمانه با عربستان سعودی و تلاش برای حرف شنوی از واشنگتن مشهورند، گزینه هایی هستند که روبه روی مردم پاکستان در انتخابات پیش رو قرار دارند.

 

میدان داری ارتش

ارتش پاکستان همواره نقش تعیین کننده ای در سیاست این کشور داشت و تا پیش از انتخابات دوره پیش، در هیچ دوره ای از پارلمان پاکستان نبود که یک دولت منتخب با کودتای ارتش جای خود را به یک دولت نظامی موقت ندهد. نقش ارتش پاکستان در شکل گیری پارلمان این کشور و نتایج انتخابات بسیار چشمگیر است، هر چند در دو دوره پیشین انتخابات، سریال کودتاها در پاکستان قطع شده است و دو دوره متوالی، دولت های منتخب رای دهندگان به دولت غیرنظامی بعدی واگذار شده است. با این حال همچنان گمانه زنی ها در مورد نقش ارتش در نتایج انتخابات پیش رو پررنگ است.

 

طرفداران نواز شریف، ارتش را متهم می کنند که با اهداف سیاسی و برای جلوگیری از استمرار قدرت حزب مسلم لیگ، پرونده ساختگی فساد را علیه او به جریان انداخته است و با دخالت در امور قضایی باعث حکم محکومیت و زندان نواز شریف را در آستانه انتخابات شده است. هر چند سرچشمه اتهام های نواز شریف با افشای اسناد پاناما و در میان صدها هزار پرونده منتشر شده از یک موسسه حقوقی در مورد چهره های شناخته شده بین المللی بود، اما

 

نواز شریف این اتهام ها را سیاسی می داند. در برابر گروهی از هواداران نواز شریف معتقدند که ارتش با کنار زدن نواز به دنبال به قدرت رساندن عمران خان در پاکستان است. هر چند مایکل کوگلمن، پژوهشگر موسسه وودرو ویلسون و کارشناس مسائل جنوب آسیا در الجزیره می نویسد این اتهام را یک نظریه پردازی توطئه است و بعید می داند ارتش پاکستان حاضر باشد «یک فرد یک دنده و مستقل» را به عنوان نخست وزیر مورد نظر خود بپذیرد و ترجیح می دهد فردی مانند شهباز شریف که سوابق بسیار روشنی در نزدیکی با ارتش دارد در راس امور پاکستان بنشاند.

 

عمران خان|ستاره ٦٥ ساله پیشین کریکت ملی پاکستان، اکنون به عنوان یک سیاستمدار شناخته شده، امیدوار است بتواند با شعار مبارزه با فساد و کنار زدن کانون های قدرت و ثروت، قدرت را در پاکستان در اختیار بگیرد. به نوشته نیویورک تایمز پیش بینی می شود اگر عمران خان بتواند پیروزی عمده ای در انتخابات امروز کسب کند، سیاستمداران مستقل و گروهی از سیاستمداران احزاب دیگر از جمله حزب مسلم لیگ شاخه نواز، به حزب او تحریک انصاف بپیوندند و از تشکیل دولت توسط این چهره جدید سیاست پاکستان حمایت کنند. عمران خان به دلیل موضع گیری های ضد امریکایی اخیرش جنجالی شده است؛

 

او گفته است که پاکستان باید تلاش کند در سیاست خارجی بیشتر شبیه جمهوری اسلامی ایران شود و سیاست مستقلی نسبت به امریکا اتخاذ کند. او همچنین به شدت از دونالد ترامپ به دلیل عقب نشینی از توافق هسته ای با ایران انتقاد کرده و ارتش را به دلیل همکاری با نیروهای امریکایی برای حمله به شهروندان پاکستان در مناطق قبیله نشین این کشور زیر تیغ انتقاد قرار داده است.

 

شهباز شریف| سروزیر پیشین ایالت پنجاب، حالا که برادر بزرگ ترش به زندان افتاده، فرصت دارد تا برای کرسی نخست وزیری پاکستان رقابت کند. پنجاب اصلی ترین پایگاه رای حزب مسلم لیگ شاخه نواز است؛ هر چند که این موقعیت در انتخابات چهارشنبه با رقابت سخت حزب تحریک انصاف در معرض آزمون قرار دارد. شهباز شریف در شرایطی که اطرافیان قدرتمندش به تازگی به زندان های بلندمدت محکوم شده اند، شرایط سختی در افکار عمومی پاکستان دارد. به جز نواز شریف برادر و مریم نواز برادرزاده او که به تازگی حکم حبس بلندمدت دریافت کرده اند، حنیف عباسی از چهره های بلندپایه حزب نیز به تازگی به اتهام قاچاق مواد مخدر به حبس ابد محکوم شده است.

 

بلاول بوتو زرداری|مادر و پدربزرگش هر دو نخست وزیر پاکستان بودند و پدرش رییس جمهور پاکستان بود. حال ارثیه سیاسی خانواده به این جوان ٢٩ ساله تحصیلکرده بریتانیا رسیده است که در سن ٢٩ سالگی، امیدوار است خاطره مادر ترور شده و پدربزرگ اعدام شده اش را زنده نگه دارد. به نوشته نیویورک تایمز، موفقیت بلاول بوتو زرداری در انتخابات را می توان به حساب پدرش، آصف علی زرداری نوشت که پشت پرده رهبری حزب را در اختیار دارد. آصف علی زرداری اولین رییس جمهور پاکستان بود که توانست یک دوره کامل ٥ ساله این مقام را در اختیار داشته باشد، سال ٢٠١٣ با شکست سخت حزب چپگرای مردم پاکستان در انتخابات، قدرت را واگذار کرد.

 

شکست در انتخابات پیشین باعث شد که او از ویترین حزب کنار برود و پسر جوانش را به عنوان چهره اصلی حزب معرفی کند. پیش بینی نمی شود که بلاول بوتو زرداری بتواند آرای کافی برای تشکیل یک دولت یا ائتلاف تحت رهبری حزب مردم به دست بیاورد، اما بسیاری معتقدند که حزب مردم بعد از انتخابات امروز نقش تاجبخش را خواهد داشت و در ائتلاف با هر یک از دو حزب مسلم لیگ شاخه نواز یا تحریک انصاف می تواند نخست وزیر آینده پاکستان را تعیین کند.

 

انتخابات پاکستان از نگاه آمار

 

تعداد واجدین شرایط: ١٠٦ میلیون نفر

 

تعداد نامزدهای مجمع ملی: ٣٧٦٥

 

تعداد کرسی های مجمع ملی: ٣٧٤

 

کرسی های لازم برای تشکیل دولت: ١٨٨

 

تعداد احزاب شرکت کننده: ١١٠ حزب

 

حداقل سن رای: ١٨ سال

 

تعداد صندوق های رای گیری: ٨٥ هزار

 

مشارکت در دوره پیشین: ٥٥ درصد

 

etemadnewspaper​.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com