اخبا ترکمنستان، آخرین اخبار ترکمنستان - اخبار امروز
اخبار ترکمنستان,آکاایران,اخبار کشور ترکمنستان,اخبار نظامی ترکمنستان,اخبار روز ترکمنستان,اخبار ترکمنستان,اخبار اقتصادی ترکمنستان,اخبار مهم ترکمنستان,آخرین اخبار

ترکمنستان کشوری در آسیای میانه است. این کشور تا سال ۱۹۹۱ با نام جمهوری شورایی ترکمنستان یکی از جمهوری های تشکیل دهندهٔ اتحاد شوروی بود. ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از باختر با دریای خزر همسایه و از طریق این دریا با کشورهای جمهوری آذربایجانو روسیه نیز همسایه است. نام کشور «ترکمنستان» از دو بخش «ترکمن» و «ستان» تشکیل شده که به معنای "سرزمین ترکمن ها" است. بیشتر مردم این کشور از قوم ترکمن هستند و به زبان ترکمنی (شاخه ای از زبان های ترکی تبار) صحبت می کنند.

۸۰٪ درصد مساحت ترکمنستان را صحرای قره قوم تشکیل می دهد. در این بیابان در هر جا که آب وجود داشته است روستاها و شهرهای بزرگ و پر جمعیتی به وجود آمده است و دارای آب و هوای خشک است. ولی ناحیه رشته کوه کپه داغ در جنوب کشور و نزدیکی مرز ایران آب و هوای مناسبی دارد و عشق آباد,مرو و سایر شهرهای مهم در این ناحیه هستند. ترکمنستان دارای منابع بزرگ گاز است که آن را به کشورهای مختلف از جمله ایران صادر می کند.

در این بخش از سایت آکاایران برای شما آخرین اخبار ترکمنستان را آماده کرده ایم، با ما همراه باشید.

اخبار ترکمنستان,اخبار مهم ترکمنستان,اخبار ترکمنستان

اخبار ترکمنستان

نماینده گرگان:5 ماه است که مرز ایران و ترکمنستان تعطیل است- اخبار سیاسی

نماینده گرگان:5 ماه است که مرز ایران و ترکمنستان تعطیل است- اخبار سیاسی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس گفت: 5 ماه است که مرز ایران و ترکمنستان تعطیل است،با وجود این اقدامی از سوی وزارتخانه امور خارجه در راستای برقراری روابط دیپلماسی انجام نشده است.
اختلافات در قرارداد گازی ایران و ترکمنستان پای«زنگنه» را به مجلس کشاند- اخبار سیاسی

اختلافات در قرارداد گازی ایران و ترکمنستان پای«زنگنه» را به مجلس کشاند- اخبار سیاسی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
عضو کمیسیون انرژی مجلس از حضور «زنگنه» وزیر نفت در جلسه فردای این کمیسیون خبر داد.
صفحه 1 از 1
منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :