آکاایران: کابوس ادامه‎دار دیپلماسی ورزشی برای ایران

آکاایران: کابوس ادامه‎دار دیپلماسی ورزشی برای ایران

ورزش > مدیریت ورزش - نمایندگان رواندا، افغانستان، بوتان و اوگاندا هم IOC MEMBER شدند اما ایران همچنان در حسرت این موضوع است.

به گزارش آکاایران: حامد عبدالملکی: نمایندگان کشورهای رواندا، افغانستان، بوتان و اوگاندا در حالی به عضویت کمیته بین‎المللی  (IOC MEMBER) درمی‌آیند که بعضی از کشورها حتی موفق به کسب یک مدال برنز هم در المپیک نشده‎اند. 
هیئت اجرایی کمیته بین‎المللی المپیک 9 عضو نوین را برای انتخاب به عنوان (IOC MEMEBER) به مجموع عمومی کمیته بین‎المللی المپیک که پیش از بازی‎های المپیک جوانان در بوئنوس آیرس برگزار می‎شود، معرفی کرده است. این اتفاق در حالی رخ می‎دهد که همچنان نامی از ایران در این لیست دیده نمی‎شود.

این افراد اعضای نوین کمیته بین‎المللی یا همان (IOC MEMBER) خواهند بود؛ سمتی مهم و کلیدی که پس از مصطفی هاشمی‎طبا ورزش ایران هرگز نتوانست به آن دست پیدا کند و سالیان درازی در حسرت آن باقی مانده است. 

5 نفر از این 9 عضو نوین  پیشنهاد شده، اعضای فردی هستند. در میان این 5 نفر 3 زن حضور دارند. همچنین 4 نفر از 9 عضو نوین پیشنهاد شده، مطابق با منشور المپیک، نمایندگان کمیته‎های ملی المپیک (NOC)، فدراسیون های بین المللی (IF) و سازمان‌های شناخته شده توسط IOC هستند. با حضور این 9 عضو نوین تعداد کل اعضای IOC  به 106 نفر می‎رسد.

 یکصد و سی‎وسومین نشست IOC ، 8 و 9 اکتبر 2018 در بوئنوس آیرس، آرژانتین برگزار می‌شود.

خانم دیانا گودزینویکیتی، رئیس کمیته ملی المپیک لیتوانی

خانم فلیسیت ریماریکا ، معاون اول کمیته المپیک رواندا

کامیلو پرز لوپز موریارا، رئیس کمیته المپیک پاراگوئه، 

ژیوانی مالاگو رئیس کمیته المپیک ایتالیا، 

خانم سمیرا اصغری از افغانستان

ویلیام فردریک، رئیس کمیته المپیک اوگاندا 

پرنس وانگچوک، رئیس کمیته المپیک بوتان

موریناری از ژاپن، رئیس فدراسیون ژیمناستیک بین‌المللی

اندرو پارسونز از برزیل، رئیس کمیته پارالمپیک بین‌المللی 

ایران در المپیک 19 مدال طلا، 22 نقره و 28 برنز دارد که مجموع این اعداد برابربا 69 است.  لیتوانی در تاریخ ورزش خود 6 مدال طلای المپیک دارد. 7 نقره و 12 برنز و در مجموع 25 مدال در تاریخ ورزش این کشوربه ثبت رسیده است.

پاراگوئه در تمام تاریخ ورزش خود تنها یک مدال نقره در المپیک دارد. بوتان و رواندا هیچ مدالی ندارد. افغانستان در تمام تاریخ خود 2 برنز کسب کرده است و اوگاندا 2 طلا در تاریخ الپیک خود دارد. این کشور 3 نقره و 2 برنز در مجموع تمام اداور المپیک را در کارنامه دارد.

با یک بررسی ساده متوجه می‎شویم، کشورهای روندا، افغانستان، اوگاندا، بوتان، پاراگوئه و حتی لیتوانی تعداد مدال‎های به مراتب کمتری نسبت به ایران در المپیک کسب کرده‎اند و اساسا در ورزش جهان جایگاه خاصی ندارند. تمامی این اتفاقات گواه از ضعف بزرگ ورزش ایران در دیپلماسی ورزشی است که با وجود درخشش در برخی از رشته‎های دنیا و المپیک، هیچ جایگاهی برای کشورمان در هیئت اجرایی  و کرسی IOC MEMBER کمیته بین‎المللی المپیک موجود نیست.

به نظرم می‎رسید با حضور سیدرضا صالحی امیری کمیته ملی المپیک روش دیپلماسی خودش را تغییر یا حداقل بهبود خواهد داد که متاسفانه شاهدیم اتفاق خاصی در این خصوص رخ نداده است و این کمیته به مانند ادوار گذشته دچار روزمرگی و پیگیری امور جاری شده است.

41258

.

منبع : khabaronline.ir