آکاایران: شرایط بهداشتی میگو در هنگام خرید

فصل صید میگو در استان بوشهر از امروز آغاز شده است و همزمان شاهد عرضه این آبزی در سطح شهر خواهیم بود که مردم باید توجه ویژه ای به بهداشت آن هنگام خرید دارا باشند.

به گزارش آکاایران: در این روزها که صید آغاز می شود، همزمان بازارهای عرضه میگوی تازه نیز در نقاط مختلف شهر بوشهر و در بسیاری از کوچه ها و خیابان ها به راه می افتد و شاهد فروش میگو از اسکله تا درب خانه ها هستیم.

در فصل صید و فروش میگو در استان بوشهر حال و هوای خاصی را در بسیاری از خیابان ها و کوچه ها شاهد هستیم؛ روزهایی که تقریبا در هر کوچه و محلی می توان بوی میگو را به راحتی استشمام کرد.

آکاایران: شرایط بهداشتی میگو در هنگام خرید

صید میگو آغاز شد

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به آغاز زمان صید میگو در آب های استان بوشهر اظهار داشت: از امروز قایق ها و از دو روز دیگر لنج های صیادی برای صید میگو می توانند به دریا بروند.

عباس آهنگرمقدم با اشاره به صدور مجوز صید برای هشت هزار صیاد در استان بوشهر، خاطرنشان کرد: این صیادان با استفاده از ۵۰۰ فروند قایق و ۴۹۰ فروند لنج اقدام به صید از دریا خواهند کرد.

وی اضافه کرد: به منظور حفظ ذخایر آبزیان و به ویژه میگو، هر ساله طرح دریابست اجرا می شود که امسال نیز این طرح از ۱۵ تیرماه آغاز شد و تا امروز ادامه داشت که با آغاز فصل صید، طرح دریابست پایان یافت.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر بیان کرد: به منظور تخلیه میگوی صید شده از دریا، ۲۵ مرکز تخلیه صید میگو  در سطح استان ایجاد شده است که صید باید در این مراکز تخلیه شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته هزار و ۶۸۰ تن میگو طی ۳۳ روز صید شده بود، ادامه داد: بیشترین تراکم ذخیره میگو در جنوب استان بوشهر در مناطق نخیلو، خورخان و مطاف است.

شرایط بهداشتی میگو در هنگام خریدشرایط بهداشتی میگو در هنگام خرید

لزوم نظارت بهداشتی بر مراکز عرضه

میگوی بوشهر اقبال فراوانی بین مردم استان و سراسر کشور دارد و با آغاز فصل میگو شاهد حضور پررنگ فروشندگان این ماده غذایی ارزشمند در گوشه و کنار خیابان ها هستیم.

عرضه غیربهداشتی میگوی تازه می تواند مخاطرات بسیار زیادی را برای سلامت شهروندان داشته باشد و مردم نیز باید به نکات بهداشتی توجه ویژه دارا باشنددر سال های گذشته وضعیت فروش میگو در سطح شهر بوشهر و البته دیگر نقاط استان از شرایط مناسبی برخوردار نبود و همواره به عنوان یکی از اعتراض های مردم مورد تاکید بود که باید رسیدگی بهتری به این موضوع شود.

می طلبد که مدیریت شهری، دامپزشکی، مرکز بهداشت و دیگر نهادهای مسئول مراقبت و نظارت بیشتری در این زمینه دارا باشند و شرایط مناسبی را برای فروش میگوی تازه فراهم کنند.

هرچند که مردم در این روزها اشتیاق بسیار زیادی برای خرید میگوی تازه خواهند داشت ولی این موضوع نباید باعث شود که در کوچه ها و خیابان ها شاهد عرضه میگو به شکل غیربهداشتی باشیم.

هوای بوشهر این روزها بسیار گرم است و عرضه غیربهداشتی میگوی تازه می تواند مخاطرات بسیار زیادی را برای سلامت شهروندان داشته باشد و البته مردم نیز باید به نکات بهداشتی توجه ویژه دارا باشند.

شرایط بهداشتی و معیارهای میگوی تازه

معاون سلامت دامپزشکی استان بوشهر در گفت وگو با خبرنگار مهر شرایط بهداشتی و ظاهری میگو در هنگام خرید و همچنین معیارهای تعیین تازگی میگو را تشریح کرد.

محمدرضا عباسی اظهار داشت: از دیر باز همزمان با آغاز صید میگو همواره مردم این دیار اشتیاق فراوانی برای خرید و مصرف این آبزی داشته اند به همین منظور بر خود واجب می دانیم نکاتی را در خصوص ضوابط بهداشتی این محصول به اطلاع عموم برسانیم.

وی بیان کرد: در هنگام خرید میگو به شاخصه هایی همچون رنگ، سر و سینه و دم میگو، پاها، پوسته و آنتن ها، چشم ها، بوی میگو و گوشت آن باید توجه کرد.

عباسی گفت: رنگ میگوی مطلوب هنگام خرید باید طبیعی، روشن و کاملا عاری از رنگ تیره باشد و سیاه شدگی سیر، سینه و دم و پوست نشانه کهنگی و فاسد بودن میگو است.

شرایط بهداشتی میگو در هنگام خریدشرایط بهداشتی میگو در هنگام خرید

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی استان بوشهر اضافه کرد: سر و سینه و دم میگو باید محکم و کاملاً متصل به هم باشد و اگر از هم جدا باشند نشانه فاسد بودن میگو است.

این مقام مسئول اظهار کرد: پاها، پوسته و آنتن های میگوی سالم باید کاملا سفت و محکم باشد و اگر آنتن ها و پاها از همدیگر جدا شود و مقداری از پوست هم جدا شود این نشانی از کهنه و فاسد بودن میگو است.

عباسی اضافه کرد: چشم های میگوی سالم باید روشن، براق و محکم باشد ضمن اینکه بوی جلبک های دریایی یا آب دریا و داشتن گوشتی سخت و آبدار ، سفید و درخشنده نشانه میگوی سالم است.

وی بیان داشت: سیاه شدگی گوشت دم، سرو سینه، تا حدودی رنگ زرد مایل به سبز در گوشت دم نشانه هایی از فاسد بودن میگو است.


منبع: مهر
.

منبع : jonoubnews.ir