مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر گفت: مصرف سالانه آب در استان بوشهر یک میلیارد متر مکعب است که از این میزان ۸۱۰ میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی، ۱۲۵ میلیون متر مکعب در بخش آشامیدنی و بقیه در صنعت و خدمات مصرف می شود.

به گزارش جنوب نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛شاهپور رجایی با اشاره به کمبود آب در استان بوشهر افزود: این استان در منطقه گرم و خشک قرار دارد که کاهش بارندگی و افزایش پدیده خشکسالی در سال های اخیر بر مشکلات کم آبی افزوده است.

به گزارش آکاایران: وی خاطرنشان کرد: متوسط بارندگی در استان بوشهر طی سال های گذشته از 238 میلیمتر به 192 میلیمترکاهش یافته است که افزایش مصرف آب در بخش شرب و کشاورزی به سبب افزایش جمعیت و الگوی نامناسب کشت مشکلات کم آبی را در این استان دو چندان کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان با بیان اینکه استان های کهگیلویه و بویر احمد و فارس حدود 90 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر را تامین می کنند اضافه کرد: روزانه 330 هزار متر مکعب آب از استان های همجوار وارد  خطوط آبرسانی استان بوشهرمی شود.

وی  با اشاره به کاهش آبدهی رودخانه شاهپور کازرون  به عنوان یکی  از منابع تامین کننده آب استان تصریح کرد:  اکنون چشمه این رودخانه خشکیده و آبدهی رودخانه شاهپور 80 درصد کاهش یافته است.

رجایی با تاکید بر برنامه ریزی برای استفاده از همه منابع آبی استان یادآور شد: ساخت 16 سد بزرگ  و کوچک با ظرفیت 540 میلیون متر مکعب در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: هم اکنون 5 درصد آب آشامیدنی استان از طریق آب شیرین کن تامین می شود که قرار است در افق 1404 تولید و تامین آب آشامیدنی از تاسیسات آب شیرین کن در استان بوشهر به 46 درصد برسد.

.

منبع : jonoubnews.ir