آکاایران: به گزارش جمهوریت، ابراهیم کارخانه در یادداشت امروز روزنامه حمایت نوشت:۱. اروپایی ها به عنوان یکی از طرف های اصلی توافق هسته ای که در نقض عهد های برجامی دست کمی از آمریکا ندارند، در تازه ترین موضع گیری های خود در خصوص حفظ این توافقنامه، یکی به نعل و یکی به میخ زده و ضمن تأکید ضمنی بر ادامه همکاری با ایران، از زیر بار مسئولیت هایشان شانه خالی کرده اند. «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا اتحادیه اروپا می تواند حفظ همین سطح فعلی از تجارت با ایران در آینده را تضمین کند، فاقد رودربایستی اعلام کرد: «این اتحادیه قادر نیست ضمانت های حقوقی و اقتصادی به ایران بدهد، اما برای یافتن راهی به منظور حفظ سرمایه گذاری های پسابرجامی اروپایی ها در ایران جدی است.» ایشان البته توضیح نداده اند که اروپایی ها چطور می توانند به جد، به دنبال حفظ قرارداد ها و سرمایه گذاری ها در کشورمان باشند و از سوی دیگر، به ایران که همه تعهداتش را به انجام رسانده و متحمل خسارت خروج بی هزینه آمریکا از برجام شده، تضمین های اقتصادی – حقوقی ندهند!
در خصوص اظهارات شاذ مسئولین قاره سبز که هم می خواهند هم از توبره بخورند و هم از آخور و درعین حال، زیر بار هیچ تضمینی هم نروند، باید یادآور شد که پایبندی به تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا بیش از آنکه دولت های اروپایی را هدف قرار دهد، به شرکت های خصوصی و تجاری اروپا مربوط است و نه خانم موگرینی و نه هیچ مقام مسئول دیگری در اتحادیه اروپا نمی تواند بانک ها و شرکت های اروپایی را درحالی که تیغ مجازات آمریکا بالای سر آن هاست، مجبور به تعامل با ایران کنند. این واقعیتی است که «آنگلا مرکل»، صدراعظم نیز به آن اشاره داشته و گفته است که جبران همه خسارت های اقتصادی در تجارت با ایران توهم است! ضمن اینکه در همین مدت کوتاه از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای، چندین شرکت اروپایی، همکاری خود با ایران را قطع کرده اند و جالب اینکه برخی از آن ها مثل توتال، تحریم های مجدد آمریکا را پیش بینی کرده، آن را در قراردادهایشان گنجانده بودند و به استناد همین بند، در اولین فرصت از ایران فرار کردند!

به گزارش آکاایران: ۲. این در حالی است که در حال حاضر، صحبت بر سر این است که دولت های اروپایی از شرکت های تجاری در برابر تحریم های آمریکا علیه ایران حمایت کنند، ولی با چشم اندازی که خانم مرکل ترسیم کرد و تلویحاً آلمان را از درگیر شدن بر سر این مسئله با کاخ سفید کنار کشید، برنامه های حمایتی بروکسل از شرکت های اروپایی خواب وخیالی بیش نیست. به فرض محال که سران عهدشکن اروپایی به فعالان اقتصادی خود تضمین بدهند تا مثلاً آبروداری کرده و روابط اقتصادی خود را با ایران حفظ کنند، مسئله این است که شرکت های اروپایی به این وعده وعید ها توجهی نخواهند کرد، چراکه ازنظر آن ها، قوانین لازم الرعایه بین المللی عبارت است از مصوبات وزارت خزانه داری و دادگستری آمریکا که طرف های معامله گر و حتی واسطه گر با ایران را نقره داغ
می کنند.

۳. نکته اینجاست که طرح موضوعات این چنینی (حمایت از شرکت ها در برابر تحریم های آمریکا) که نوعی مشوق و دلگرمی تفننی و ظاهری برای کشورمان به شمار می آیند، فاقد متعهد کردن شرکت ها و بخش های غیردولتی اروپایی به حفظ روابط مالی – تجاری با ایران، سناریویی است که برای حفظ برجام باهر قیمتی در داخل و خارج آغازشده و کلید خوردن مانور رسانه ای – سیاسی حول این موضوع نیز محتمل است. از طرفی، مگر نه این است که کشور های اروپایی در زمان ریاست جمهوری اوبامای مؤدب! در کسوت کارچاق کن آمریکا در تحریم ها ظاهر شدند و شدیدترین محدودیت های مالی – تجاری را علیه جمهوری اسلامی اعمال کردند؟ اکنون چگونه انتظار می رود که در دولت مزاحم و عربده کش ترامپ، چنین نکنند؟!
فراموش نکنیم که فرانسه، آلمان و انگلیس به نیابت از اروپا و آمریکا، در سال ۸۲ طی مذاکرات سعدآباد متعهد شدند که با توقف غنی سازی و اجرای پروتکل الحاقی از جانب کشورمان، موضوع هسته ای ایران را پایان یافته تلقی و پرونده را به صورت عادی در شورای حکام طرح کنند، اما باوجود عمل به الزاماتمان، زیر میز مذاکره زدند و در ۲۲ شهریور ۸۳ در شورای حکام آژانس، شدیدترین قطعنامه را علیه ایران صادر کردند! در اینجا، پیش بینی رهبر معظم انقلاب در باره بدعهدی اروپا، نمود بیشتری پیدا می کند: «من به این سه کشور اروپایی هم اعتماد ندارم و به این ها اعتماد نکنید… بعید است تضمین قطعی و قابل اعتماد بگیرید.» (۱۹ اردیبهشت ۹۷)

۴. سیاست های اعمالی و اعلامی تروئیکای اروپایی نشان می دهد که آن ها بیش از آنکه به دنبال ارائه تضمین های عینی و رفع تحریم های ایران باشند، خواستار مذاکره درباره قدرت دفاعی و منطقه ای جمهوری اسلامی هستند و با اظهاراتی سخیف، برجام را ناقص و خواهان مذاکره موشکی و منطقه ای شده اند. در همین راستا، به نظر می رسد که آمریکایی ها برای مجبور کردن ایران به برجام های ۲ و ۳، گام های محسوسی را برای معرفی کردن ایران اسلامی به عنوان ناقض برجام برداشته اند. بر اساس این پروژه خطرناک، «ترو واریوراناتا»، رئیس بخش بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی که مهم ترین فرد در تائید نهایی پایبندی ایران به برجام است، برکنار شده و بناست که با رجوع به مستندات واهی نتانیاهو در مورد سایت های محرمانه هسته ای، ایران به عنوان ناقض برجام معرفی شود!
این فضاسازی دو فایده بزرگ برای آمریکا دارد. اول آنکه می تواند با این ترفند، ایران را وادار کند تا در کمیسیون مشترک، طرح شکایت کند و پروسه قانونی را به جریان اندازد. اگر این اتفاق بیفتد، نتیجه این می شود که تهران از برجام خارج شده و نهایتاً مکانیزم ماشه خودبه خود عمل خواهد کرد و تحریم های سازمان ملل افزون بر تحریم های آمریکا بازخواهند گشت. دوم، کشورمان را بر سر دوراهی نقض برجام یا دستیابی به توافقی فاقد حضور آمریکا با اروپایی ها قرار دهد که در این صورت، واشنگتن موفق شده خود را از تعهدات برجام خلاص کرده و با فراغ بال، ایران را زیر فشار تحریم ها و مذاکرات نوین قرار دهد.

۵. اروپا فاقد اینکه تلاشی برای جبران مافات کند، به دنبال مذاکره در باب مؤلفه های قدرت جمهوری اسلامی است و به دنبال محدود کردن توان منطقه ای انقلاب در حمایت از جبهه مقاومت است. وقتی اروپا و آمریکا باوجود عمل به همه تعهداتمان، در مراودات بانکی کشورمان همچنان اخلال ایجاد می کنند، چه ضمانتی وجود دارد که شرکت های غربی برای سرمایه گذاری مجاب شوند؟! وقتی اروپا تضمین نمی دهد، آمریکا تحریم می کند و با این شیوه، هر دو به دنبال تحدید و تهدید امنیت ملی کشورمان هستند، کدام شرکتی حاضر می شود که، سرمایه بیاورد و مشغول بکار شود؟!
باملاحظه جمیع جهات ذکرشده، بازی پشت پرده آمریکا و اروپا با کمی دقت مشهود است؛ لذا باید با تکیه به توان داخلی برای رفع مشکلات، این پیام به طرف های غربی داده شود که دوره این نمایش ها تمام شده و از یک سوراخ، دو بار گزیده نمی شویم.

انتهای پیام/

.

منبع : jomhouriat.ir