آکاایران: ورزشی ها دنبال دور زدن قانون بازنشستگی؟/ خون رنگین تر یا مصلحت!

آکاایران: ورزشی ها دنبال دور زدن قانون بازنشستگی؟/ خون رنگین تر یا مصلحت!

وزارت ورزش در اساس نامه پیشنهادی فدراسیون های ورزشی راهکاری را اندیشه کرده که در صورت تصویب نهایی در دولت، بازنشسته ها هم چنان بر مسند ریاست در فدراسیون های ورزشی باقی می مانند. در واقع با این راهکار، قانون نوین در مورد بازنشسته های ورزشی دور زده خواهد شد.

به گزارش آکاایران: به گزارش ایسنا، مجلس شورای اسلامی قانون نوین منع بکارگیری بازنشسته ها را در حالی تصویب کرد که در این قانون دامنه استفاده از تبصره ها محدود تر شده است و در مهم ترین اتفاق، بند استفاده از ایثارگری و هیات علمی و ... در جذب مجدد بازنشسته ها حذف شده است. این قانون نوین درصورتی که ابلاغ شود، علاوه بر مدیران وزرات ورزش، گریبان تعداد زیادی از روسای فدراسیون ها را هم می گیرد که روزی با استفاده از همین بندها توانسته بودند راه در رویی برای خود بازکنند و به انتخابات فدراسیون ها ورود کرده و در نهایت برصندلی ریاست تکیه بزنند.

البته به نظر می رسد که به این راحتی هم نمی توان شاهد رفتن بازنشسته ها ار ورزش بود، چرا که وزارت ورزش و جوانان پیش از تصویب این قانون، به دنبال پیدا کردن راهکاری بوده تا فدراسیون های ورزشی از موضوع شغل بودن خارج شوند. این راهکار در قالب طرح اصلاح اساسنامه مشترک فدراسیون ها به دولت رفته است و هم اکنون در کمیسیون های تخصصی در حال بررسی و تصویب نهایی است که اگر این اتفاق رخ دهد، عملا موضوع بازنشسته های ورزشی از موضوعیت قانون نوین بازنشسته ها خارج می شود.

علی رغبتی مدیر کل دفتر برنامه ریزی وزارت ورزش در گفت وگو با ایسنا درباره ی این موضوع و اصلاح اساس نامه فدراسیون های ورزشی گفت: "ما دنبال اصلاح اساس نامه فدراسیون های ورزشی هستیم و در آن راهکاری پیشنهاد کردیم مبنی براینکه ریاست فدراسیون و نایب رئیسی شغل نباشند. درواقع شغل محسوب نشوند و حقوقی هم پرداخت نشود مثل همه دنیا. فقط دبیرکل تمام وقت استخدام شود و او فقط حقوق بگیرد. در حال حاضر هم اساس نامه فدراسیون های ورزشی از کمیسیون فرعی به کمیسیون اصلی رفته است."

رغبتی در پاسخ به این پرسش که چقدر احتمال دارد این راهکار مورد پذیرش قرار گیرد، بیان کرد: "کمیسیون فرعی دولت که موافقت کرده و باید کمیسیون اصلی هم موافقت کند. در صورتی که این راهکار پذیرفته شود دیگر فدراسیون ها نهادهای عمومی غیردولتی باشند یا نه، فرقی ندارد چون دیگر رییس فدراسیونی شغل نیست."

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه فکر می کند تکلیف اساس نامه فدراسیون ها چه زمانی مشخص شود، تاکید کرد:"نمی دانم، باید به آن وقت بدهند. زمانی وقت داده شود به نظر نمی رسد بیشتر از چند هفته طول بکشد. چون وقتی چیزی در دستور قرار می گیرد مرتب جلسات آن برگزار می شود تا تمام شود. بررسی در کمیسیون فرعی هشت هفته طول کشید که البته خیلی ریز و فنی بررسی شد اما در کمیسیون اصلی خیلی ریزه کاری ندارد."

به گزارش ایسنا، شنیده می شود یکی دیگر از راه در روهای ورزشی ها برای مقابله با تبعات قانون نوین بازنشستگی این است که وزارت ورزش می خواهد فدراسیون های ورزشی از نهادهای عمومی غیردولتی خارج شوند و به NGO تبدیل شوند و حتی گفته می شود که این موضوع در کمیسیون اجتماعی دولت هم تحت بررسی است.

رغبتی در مورد این مساله نیز گفت: اینکه مشکل فدراسیون ها حل شود و به سیستم جهان نزدیک شوند یکی از خواسته های ما است اما من چنین چیزی در این مورد نشنیده ام و شاید واحد حقوقی ما چنین طرحی را به دولت فرستاده باشد.

به گزارش ایسنا، اگر به هر دلیلی قرار است فدراسیون ها از موضوعیت نهاده های عمومی غیردولتی به NGO تغییر وضعیت دهند، باید موضوع بهره برداری آنها از بودجه و امکانات دولتی نیز تغییر کند چرا که مطابق قانون یک NGO نمی تواند از بودجه و امکانات دولت استفاده کند.

در حال حاضر به جز دو تا سه فدراسیون نظیر فوتبال، والیبال و کشتی سایر فدراسیون ها وابستگی شدیدی به بودجه و امکانات دولت دارند و عملا فاقد بودجه دولت نمی توانند به کار خود ادامه دهند. این یکی از مشکلاتی است که مشخص نیست طراحان این ایده چه فکری به حال آن کرده اند.

نکته مهم دیگر اینکه اگر ریاست فدراسیون شغل محسوب نشود، بازنشسته ها می توانند برسر کار خود باقی بمانند اما بحث اینجا است که چه تضمینی وجود دارد که به آنها حقوق پرداخت نشود یا آنها بجای حقوق، از مزایا مختلف و پاداش استفاده نکنند؟ چه کسی می خواهد در این مورد نظارت داشته باشد تا تخلفی صورت نگیرد؟

شاید اصلا بهتر باشد وزارت ورزش به جای وقت گذاشتن برای پیدا کردن راه حل هایی برای فرار از مشمولیت یک قانون و اصرار بر استفاده از بازنشسته ها، یکبار برای همیشه پرونده آنها را ببندد و اجازه بدهد کار روال قانونی خود را طی کند  و در مقابل رفتن نیروهای بازنشسته، نیروهای با انگیزه، ایده پرداز و جوان تر کار را در دست بگیرند.

 انتهای پیام     

.

منبع : isna.ir