آکاایران: نتایج غیررسمی انتخابات پارلمانی پاکستان حاکی از پیشتازی حزب «تحریک انصاف» با کسب 119 کرسی است.

اخبار مرتبط

ملازهی: ممکن است انتخابات در پاکستان به ناامنی منجر شود

شروع انتخابات پاکستان با انفجار در کویته

نگاهی به انتخابات پاکستان+ اینفوگرافی

به گزارش ایسکانیوز ، براساس گزارش شبکه تلویزیونی دولتی پاکستان،، حزب «تحریک انصاف» به رهبری «عمران‌خان» بازیکن سابق کریکت در انتخابات عمومی این کشور با کسب 119 کرسی به پیروزی دست یافته است.

به گزارش آکاایران: حزب «مسلم لیگ-شاخه نواز» که در دوره پیش موفق به تشکیل دولت شده بود نیز به رهبری محمد شهباز شریف برادر نواز شریف،61 کرسی را به خود اختصاص داده است. این حزب سال 2013 پیروز انتخابات عمومی پاکستان شد، اما اکنون حدود صد کرسی را از دست داده است.

حزب «خلق» به رهبری بلال بوتو زرداری فرزند بی‌نظیر بوتو نخست وزیر فقید پاکستان هم توانسته 40 کرسی را به دست آورد.

نامزدهای مستقل انتخاباتی نیز موفق به کسب 18 کرسی شدند. حزب مجلس متحده عمل 12، جنبش متحد قومی 7، ائتلاف دموکراتیک بزرگ 5، حزب ملی بلوچستان 4، مسلم لیگ-شاخه قائده اعظم 4، لیگ مسلم عوامی و حزب ملی عوامی نیز هر یک با یک نماینده به پارلمان راه یافتند.

سرنوشت 272 کرسی از مجموع 342 کرسی مجلس فدرال پاکستان با انتخابات تعیین می‌شود و بقیه کرسی ها نیز به زنان و اقلیت های مذهبی اختصاص یافته است. حزب حاکم ملزم به کسب 137 کرسی است.

به گفته نعیم الحق، سخنگوی عمران خان، حزب تحریک انصاف (جنبش عدالت پاکستان) اکثریت آرای ایالت‌های پنجاب و خیبر پختونخوا را به خود اختصاص داده و حزب اول در این ایالت ها بوده است.

- پیشتازی حزب تحریک انصاف پاکستان براساس نتایج رسمی

براساس اولین نتایج رسمی کمیسیون انتخابات پاکستان که هجده ساعت پس از خاتمه روند رای گیری اعلام شد، حزب تحریک انصاف در 44 حوزه انتخاباتی از مجموع 86 حوزه در جایگاه نخست ایستاده است.

همچنین حزب مسلم لیگ-شاخه نواز در 27 حوزه و حزب مردم (خلق) پاکستان نیز در 11 حوزه دیگر پیشتاز انتخابات شدند. این در حالیست که حزب مجلس متحده عمل دو منطقه، ائتلاف دموکراتیک بزرگ و نمایندگان مستقل در یک منطقه پیشتاز بوده اند.

- شکست رهبران سیاسی در حوزه های انتخابی خود

براساس نتایج غیررسمی برخی از رهبران در حوزه های انتخابی خود که به نوعی پایگاه آنها به شمار می‌رود، با شکست مواجه شدند.

شهباز شریف، رهبر حزب «مسلم لیگ»، «بلال بوتو زرداری» رهبر «حزب خلق»، «مولانا فضل‌الرحمان» رئیس ائتلاف «مجلس متحده عمل»، «سراج الحق» رهبر «جماعت اسلامی»، «شاهد خاقان عباسی» و ی«وسف رضا گیلانی» در حوزه‌های انتخابی خود شکست خوردند.

با اینحال به دلیل امکان کاندیداتوری از مناطق گوناگون، «شهباز شریف» و «بلاول بوتو زرداری» توانسته اند از مناطقی غیر از حوزه انتخابی خود به پیروزی دست یابند و علیرغم پیروزی «عمران خان» در 5 منطقه، وی تنها نماینده یکی از این مناطق خواهد بود.

- ادامه اعتراض‌ها به نتایج انتخابات

با آغاز روند اعلام نتایج در پاکستان، بسیاری از احزاب به جز «تحریک انصاف» به رهبری «عمران خان» به این نتایج اعتراض کردند. نمایندگان احزاب معترض فردا در اسلام‌اباد گردهم خواهند آمد و به بررسی نتایج خواهند پرداخت.

در همین راستا روز گذشته «شهباز شریف» با اشاره به دریافت گزارشهایی مبنی بر انجام تخلفات در جریان رای‌گیری و شمارش آرا اعلام کرده بود که حزبش نتایج انتخابات را نخواهد پذیرفت.

178 / 165
.

منبع : iscanews.ir