آکاایران: > گروه مسابقات ــ آیین اختتامیه نخستین جشنواره قرآنی «آیه های مهربانی» در حالی برپا شد که با حضور کاروان زیر سایه خورشید رنگ و بوی ولادت امام رضا(ع) را به خود گرفت.

آکاایران: آئین اختتامیه «آیه های مهربانی»/ تهیه بانک اطلاعات قرآنیان شهرداری

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ آیین اختتامیه نخستین جشنواره قرآنی «آیه‌های مهربانی» ویژه کارکنان و خانواده شهرداری تهران، به همت اداره کل رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران، عصر چهارشنبه، سوم مردادماه با حضور مدیران و کارکنان مناطق مختلف و منتخبان این جشنواره در مرکز همایش‌های بین‌المللی باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.
در ابتدا سرود جمهوری اسلامی ایران پخش شد و سپس حائز رتبه نخست این دوره از مسابقات در رشته تحقیق «مهدی کرامتی‌زاده» به تلاوت آیاتی از کلام وحی پرداخت. در ادامه این مراسم که با اجرای سیدوحید مرتضوی، کارشناس‌مجری شبکه قرآن و معارف سیما همراه بود، عباسعلی مدیح، مدیرکل رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران ضمن تبریک ولادت امام رضا(ع) با اشاره به حضور هفت هزار و 200 نفری متسابقان در دو مقطع زیر 16 سال و بالای 16، عنوان کرد: این فرصت مغتنمی است که شما به عنوان قاریان، حافظان و مؤذنان و خوشنویسان و نقاشان عرصه قرآنی در این جشنواره و همچنین به عنوان منتخب در آیین اختتامیه آن حضور دارید.
به گزارش آکاایران: مدیح بیان کرد: این جشنواره در گروه آقایان در رشته‌های قرائت تحقیق و ترتیل اذان، حفظ کل، ۲۰ و ۱۰ جزء و حفظ قصارالسور ویژه خردسالان و همچنین اذان و در گروه بانوان و دختران در این رشته‌ها به استثنای قرائت تحقیق و اذان به مدت دو روز طی ۲۴ و ۲۵ تیرماه و همچنین بخش کتبی آن شامل مفاهیم سوره واقعه و رشته‌های خوشنویسی و اشعار قرآنی، طی ایام ماه مبارک رمضان برپا شد.
وی اظهار کرد: اتفاق خوب طی این جشنواره، تهیه و تنظیم بانک اطلاعات از قرآنیان شهرداری تهران شامل کارکنان و خانواده‌های آنها است. این موهبت و عنایت الهی است که خداوند به شما قاریان و حافظان عنایت کرده است و امیدوارم همه ما عامل به آموزه‌های قرآن باشیم و خداوند توفیق خدمت صادقانه را بدهد.
بنابر گزارش ایکنا، سپس ذاکر اهل بیت(ع) مقداد پیرحیاتی به مولودی‌خوانی در وصف امام رضا(ع) پرداخت و در بخش دیگر، گروه تواشیح و همسرایی «معراج» به اجرای سه قطعه یکی در وصف حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، مناجات با خدا و یاابن الحسن(ع) پرداخت.
در ادامه، کلیپی از روند فعالیت این دوره از مسابقات به سمع و نظر حاضران در سالن رسید و سپس مسابقه حضوری برگزار شد و در بخش دیگر «کاروان زیر سایه خورشید» متشکل از خادمان آستان رضوی به همراه پرچم سبز و طلایی‌رنگ متبرک گنبد رضوی همراه با سهیلی، راوی این کاروان به اجرای برنامه و گرداندن این پرچم در میان حاضران در سالن پرداختند و سپس پلاک خادم افتخاری امام رضا(ع)به نمایندگی از کارکنان شهردای به شیخ، معاون توسعه منابع انسانی شهرداری اهدا شد.
سپس ابراهیم شیخ، معاون توسعه منابع انسانی شهرداری ضمن خیر مقدم و تبریک ایام دهه کرامت و ولادت امام رضا(ع)، گفت: شما هنرمند قرآنی هستید و فضل الهی شامل حال‌تان شده است که افضل فضایل است و این عنایت و فضیلت را با حضور در این مسابقات و جشنواره به دیگران عرضه کرده‌اید.
وی ضمن تشکر از برپایی چنین محافل ارزشمندی، ادامه داد: قرآن، تنها کتاب آسمانی ما در طول تاریخ است که در صحت و دقت آن و دوری از تحریف در آن تردیدی نیست. کتب آسمانی دیگری برای هدایت ما انسان‌ها نازل شده، اما متأسفانه هیچ کدام به همان شکل نزول در اختیار ما نیست جزء قرآن، آن کتاب آسمانی که همه به عدم تحریف‌پذیری آن اذعان داریم و همه پژوهشگران بر آن اتفاق نظر دارند که کلمه‌ای به آن افزوده نشده و نه کلمه‌ای از آن کاسته شده است که «إِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ».
شیخ با اشاره به اینکه فهم بهتر قرآن در کنار قرائت صحیح و حفظ آیات نورانی لازم و ضروری است، اضافه کرد: امروز هدف‌مان این است که از این طریق قلوب جامعه را به‌هم نزدیک کنیم، البته خطوط قرآن چشم‌نواز و صوت آن منجر به نوازش گوش‌ها می‌شود، اما هدف نهایی قرآن نیز اجرای فرامین و آموزه‌های آن در زندگی است.
بنا بر گزارش ایکنا در ادامه حجت الاسلام مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شواری اسلامی گفت: خدا را شاکرم که توفیق حضور در این برنامه را پیدا کردم به ویژه در میان شما جوانان و نوجوانان و منتخبین حضور یافتم.
وی ضمن تشکر از شهرداری تهران که در کنار خدمات اجتماعی وفرهنگی، تلاش هایی را برای اداره کلان شهر تهران انجام می دهد، افزود: از برپایی برنامه های معنوی برای ارتقای سطح فرهنگ و معرفت دینی همکاران و همچنین شهروندان غافل نبوده اند.
مازنی اظهار کرد: در سطح شهر تهران تابلوهایی از سوی شهرداری نصب شده است که طی آن شعارهای معروف به گفتگو با موضوع اینکه چرا گفتگو کنیم، چگونه گفتگو کنیم و با چه کسانی گفتگو کنیم. می دانید که از 28 مهرماه سال 95 در نطق اضطراری طرح گفتگوی ملی را برای برون رفت از مشکلات اجتماعی و سیاسی جامعه مطرح کردیم.
وی ادامه داد: در پی آن با بیش از 40 نفر از شخصیت های تأثیرگذار کشور از جناح های مختلف ارتباط برقرار کرده و گفتگو کردیم و الحمدلله هماهنگی و علاقه و پذیرفتن این ضرورت که ما به جای اینکه از تریبون ها با هم حرف بزنیم، چهره به چهره باهم گفتگو کنیم. قطعا برای حل مسائل خانواده واجتماع نه راه خشونت درست است و نه راه قهر دست است بلکه راه گفتگو نه تنها بهترین بلکه برای جامعه ایران تنها راه است.
این نماینده مجلس اظهار کرد: اگر راه خشونت را در پیش بگیرم کمک به مداخلات خارجی و گرفتاری های دیگر است. این که شهرداری تهران در سطح شهر تهران این شعار را مطرح کرده و در پی پیگیری آن است، جای قدرشناسی دارد که به این درجه از آگاهی نسبت به این مسئله مهم این سازمان اجتماعی رسیده است.
وی ادامه داد: یک وجه شهرداری که دیده نمی شود وجه فرهنگی شهرداری و تلاش بر گفتگو محور کردن روابط شهروندان است که اگر می خواهیم خانواده ها قوام پیدا کنند و احزاب باهم برای آبادی و آزادی ایران هم افزایی دارا باشند و... راهش گفتگو است. امیدوارم شهرداری این بیلبردها با این مضامین را ادامه دهد.
مازنی با اشاره به ویژگی بارز امام رضا(ع) با مخالفان، عنوان کرد: ایشان مهمترین ویژگی شان در برخورد با مخالفان که میزان اشتراکشان هم کم بود گفتگو محور بود و به حرف مخالفانشان کامل گوش می دادند و حرف آنها را منقطع نمی کردند و سپس توضیح و پاسخ می دادند که امیدوارم از سیره عملی حضرت این موضوع را در زندگی و در سطح اجتماع پیاده کنیم.
وی در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به اینکه بخش فرهنگی و هنری اداره شهر از جمله بخش هاییست که نیازمند به توجه بیشتر است، بیان کرد: یکی از این موارد هارمونی معماری شهر تهران است که جز خشونت و عصبانیت چیز دیگر منتقل نمی کند نه تنها معماری تهران بلکه در دیگر کلان شهر ها نیز شاهد معماری غیر اسلامی، غیر ایرانی و ... داریم و نمی دانیم که از چه منطقی حمایت می کند.
مازنی عنوان کرد: امیدوارم شما که آیه های مهربانی را برای مردم تلاوت می کنید مهربانی و عشق وصمیمیت را در جامعه ایران و به ویژه در تهران بیش از پیش گسترش دهد و در کمیسیون فرهنگی مجلس افتخار می کنیم که خادمان افرادی قرآنی در عرصه های مختلف، حفظ، قرائت، تدبر و تفسیر و ... باشیم و امیدوارم برای فهم و عمل به قرآن همه دست به دست دهیم.
در پایان نیز از کادر اجرایی چون محمدیان، مشاوره جشنواره، علی صادقی، دبیر جشنواره، مصطفی زوجی و منیر صانع، سیدمهدی آل داوود و محمد جمالی، دبیران هنری و اجرایی جشنواره با اهدای لوح و گل تجلیل به عمل آمد.
حسن ختام این برنامه تجلیل از رتبه های اول هر رشته قرائت تحقیق، ترتیل، اذان حفظ کل و اجزاء، قصار السور، مفاهیم، خوشنویسی و تذهیب و نقاشی در دو مقطع زیر 16 سال و بالای 16 سال و همچنین خانواده قرآنی همراه با اهدای لوح، گل، تندیس و هدایای نقدی بود.
بنا بر گزارش ایکنا، آغاز برنامه طبق ساعت مشخص، افزودن شور و شعف مضاعف برنامه با حضور خانواده ها همراه با فرزندان از نوزاد تا بزرگسال، برگزاری مسابقه حضوری پرهیجانو اجرای مفرح و شاهد سید وحید مرتضوی، ازدحام جمعیت برای متبرک شدن با پرچم رضوی و اشک و گریه حضار برای حضور در حرم رضوی و مناجات با این امام همام و همچنین اهدای هدایای سفر به مشهد مقدس به حافظان کل قران همراه با خانواده و فاقد معرفی جایگاه مناسب برای خبرنگاران و طولانی بودن مراسم که از حوصله حاضران خارج بود و هرچه به پایان مراسم نزدیک می شد از تعداد حاضران در سالن کاسته می شد از جمله حاشیه های آیین اختتامیه نخستین جشنواره آیه های مهربانی بود.
گزارش تصویری این مراسم را اینجا ببیند.
انتهای پیام