آکاایران: نمایشگاهی از مجسمه های "جعفر نجیبی" در گالری هرمس برپا شده است. نجیبی دارای عنوان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و آثار وی زینت بخش بسیاری از کوچه ها و خیابان های شهرهای داخل و خارج ایران است.

به گزارش آکاایران: جعفر نجیبی در گفت وگو با ایمنا اظهار کرد: آثاری که در گالری هرمس به نمایش گذاشته ام  از متریال های مختلف ازجمله گِل رس، فلز، بتن گلاسه، برنز و چوب و غیره ساخته شده اند و بیشتر دارای جنبه مطالعه ای دارد.

این هنرمند با اشاره با تاثیرپذیری از اتفاق های حاکم بر جامعه امروزی و جهان، که در آثارش منعکس شده است، افزود: جریان های اجتماعی، جنگ، فقر، اعتیاد، بی تفاوتی، غارت، چپاول و بسیاری دیگر؛ موضوعات موردتوجه و اتودهای در حال ساخت من برای مجسمه هایم هستند که در بعضی از آثار و با زبان رمز و اسطوره ، حالت قدرت نمایی انسان ها بر مظلومین نشان داده می شود و در برخی دیگر نمودی از انسان هایی است که یا حق آنها خورده می شود و یا توانایی دفاع از حقوق خود را ندارند.

مجسمه های جعفر نجیبی در اصفهان 
        مجسمه سازی

وی با اشاره به وضعیت هنر حجم در سطح کشور، گفت: امروزه اغلب هنرآموزان به فرم گرایی و برداشت از هنر غرب و شباهت سازی به آن تمایل دارند که دارای ویژگی یکنواختی است و شاید امروزه برای مخاطب تکراری است و به همین خاطر احساس می شود که چندنفر هنرمندِ فیگوراتیوکار،  آثارِ ماندگار و تأثیرگذاری در زمان و فضای امروزی در سطح شهرها ارایه می کنند که دارای ویژگی های خاص فرهنگی کشور است.

هنرمندان

نجیبی با اشاره به ورک شاپ های خود در اصفهان که در کنار نمایشگاه وی برگزار شده است، گفت: من به اصفهان علاقه زیادی دارم و هنرمندان این شهر نیز برای شناساندن هنر ایران به جهانیان تلاش می کنند که همۀ این تلاش ها برای من انگیزه ای شد تا اولین ورکشاپ و نمایشگاه خود را در اصفهان برگزار کنم. این کارگاه آموزشی در دو بخش شامل پرتره سازی با گِل و حجم سازی بر پایه چرخکاری سفال برگزار شد و در ادامۀ آن نیز نمایشگاهی از برخی آثارم با همکاری مرکز هنری "او" در گالری هرمس به نمایش درآمده است که امیدوارم که با وجود علاقه وافر جوانان برای فعالیت در این مجسمه سازی، بتوان برگزاری نمایشگاهی از آثار هنرجویان در سطح استان و کشور را شاهد باشیم.

نمایشگاه

به گزارش ایمنا، جعفر نجیبی متولد سال ۱۳۳۲ در شهرستان خوی واقع در استان آذربایجان غربی است و در رشته مجسمه سازی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران دانش آموخته شده است. هفت دلفین، مجسمه  بسیجی، مجسمه ی لک لک ها، و مجسمه هایی به شکل سیب، تنها قطره ای از اقیانوس هنر استاد نجیبی است که بر پهنه  شهر خوی ترنم کرده است. وی سردیس های افرادی چون محمد معین، خواجه حافظ شیرازی، استاد دهخدا، جهان پهلوان تختی، شهید نجات اللهی، کمال الدین بهزاد، رضا امیرخانی و چندین و چند سردیس از نام آوران ایران را با دستان هنرمند خود ساخته و از ایشان آثاری مانند اثر حجمی گربه ها به ارتفاع شش متر در شهر وان و مجسمه ای نیز به ارتفاع پنج متر در شهر اگدیر ترکیه به نمایش در آمده است.

نمایشگاه مجسمه های جعفر نجیبی ازسوی گالری هرمس و با همکاری مرکز هنری "او" در اصفهان برگزار شده است و علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند تا روز پنج شنبه چهارم مردادماه ساعت ۱۷ تا ۲۰ به گالری هرمس، واقع در میدان انقلاب، خیابان کمال اسماعیل، کوچه گلخانه، پلاک ۲۴ مراجعه کنند.

.

منبع : imna.ir