بدهی ۱۸۰ میلیاردی و این همه خواهان! - اخبار ورزشی
اخبار پرسپولیس،اخبار استقلال،اخبار,اخبار ورزشی،المپیک،آخرین اخبار ورزشی،جدیدترین اخبار ورزشی,فوتبال،خبر ورزشی،تیتر روزنامه های ورزشی،نتایج فوتبال,خبر ورزش،لیگ ب
آکاایران: مجموعه: اخبار ورزشی و نتایج مسابقات
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 24 شهریور 1400 09:42

آکاایران: بدهی ۱۸۰ میلیاردی و این همه خواهان!

از گوشه وکنار می شنویم وزارت ورزش اصلا قصد ندارد از مدیران پابه سن گذاشته برای هدایت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال استفاده کند. حتی شنیدیم که وزارت روی مدیرانی که در گذشته هدایت این دو باشگاه را برعهده داشته اند نظر مثبتی ندارد. گفته می شود تلاش وزارت روی انتخاب مدیران جوان است؛ اتفاقی که می تواند مشکلات بیشتری برای این دو باشگاه به وجود بیاورد. 

بعد از استعفای ناگهانی جعفر سمیعی از مدیریت باشگاه پرسپولیس وزارت ورزش اعلام کرد مجید صدری، رئیس هیات مدیره به عنوان سرپرست موقت کارها را برعهده بگیرد تا سر فرصت درمورد وضعیت مدیریت این باشگاه مردمی تصمیم گیری کند. درست همزمان با این اتفاقات اخبار و شایعات زیادی درمورد نفرات جانشین سمیعی منتشر شد. اخباری که توسط برخی از این افراد تکذیب شد، اما نه آن طور قاطعانه که نشان دهد واقعا با آنها برای این پست صحبت نشده یا خودشان تمایلی به حضور در مدیریت باشگاه پرسپولیس ندارند.

نکته عجیب تمایل افراد به پذیرش این همه بدهی است که امروز روی دست پرسپولیس باقی مانده است؛ ترکیبی از بدهی های گذشته و حال! در گزارش های پیشین روزنامه «فرهیختگان» به این موضوع اشاره کردیم که پرسپولیس نزدیک به 180 میلیارد تومان بدهی قدیم و جدید دارد و فقط می تواند به تامین 80 میلیارد آن ازطریق دریافت پاداش بازی های آسیایی امیدوار باشد که البته این مورد هم امروز به یکی از مشکلات حل نشدنی باشگاه پرسپولیس تبدیل شده است! تحریم ها تا امروز اجازه نداده که پرسپولیس به این پاداش دسترسی پیدا کند و کسانی هم که در باشگاه وعده داده بودند این پاداش را دریافت خواهند کرد، در این راه هیچ موفقیتی کسب نکردند. به غیر از بدهی 90 میلیارد تومانی که از قبل گریبان پرسپولیس را گرفته و مربوط به شکایت های موجود در فیفا است، مدیریت سمیعی هم 90 میلیارد تومان دیگر روی دست پرسپولیس گذاشته و قرض های زیاد او (از سر ناچاری و به دلایل مختلف ازجمله پیشخور شدن پول اسپانسر و نبود منابع مالی دولتی برای یک باشگاه دولتی و...) و البته تلاش های صدری حالا تبدیل به یک مشکل بزرگ برای این باشگاه و البته هر مدیری شده که قرار است ازسوی وزارت ورزش برای هدایت پرسپولیس انتخاب شود. حال چطور با این وضعیت برخی افراد هنوز تمایل زیاد به پذیرش مدیریت باشگاه پرسپولیس دارند، خودش سوالی است که تاحدودی پاسخش معلوم است.

 وزارت به دنبال مدیر جوان است؟

از گوشه وکنار می شنویم وزارت ورزش اصلا قصد ندارد از مدیران پابه سن گذاشته برای هدایت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال استفاده کند. حتی شنیدیم که وزارت روی مدیرانی که در گذشته هدایت این دو باشگاه را برعهده داشته اند نظر مثبتی ندارد. گفته می شود تلاش وزارت روی انتخاب مدیران جوان است؛ اتفاقی که می تواند مشکلات بیشتری برای این دو باشگاه به وجود بیاورد. باوجود اینکه سمیعی نشان داد مدیریت جوان می تواند آرامش را در باشگاه برقرار کند، اما نشان هم داد که ضعف های زیادی در تامین منابع مالی دارند و همین موضوع نگرانی هایی را برای آینده به وجود می آورد. با این حال همچنان نام افرادی چون حبیب کاشانی، مهدی محمدنبی و علی اکبر طاهری به عنوان گزینه های مدیرعاملی پرسپولیس شنیده می شود. باید دید وزارت روی نظرش خواهد بود یا بازهم به مدیران قدیمی اعتماد می کند.

 ممنوعیت تصدی پست جدید برای اعضای شورای شهر

در لیست نامزدهای پست مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس نام دو عضو شورای اسلامی شهر تهران دیده می شود. حبیب کاشانی و محمد آخوندی هر دو عضو شورای شهر هستند و طبق طرح استفساریه بند 2 ماده 38 قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورای اسلامی و انتخاب شهرداران مصوب 25 دی 1384 به صراحت مجلس اعلام کرده که عضویت همزمان در شوراهای اسلامی و تصدی مناسب اداری منافات دارد.

اگر در قانون دنبال راهکارهای تفسیری نباشند این دو نفر نمی توانند عملا مدیرعامل باشگاه پرسپولیس شوند، مگر اینکه از سمت خود در شورای شهر استعفا دهند. البته گفته می شود حضور آنها در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس بلامانع است، اما طبق همین ماده 38 مشکلاتی وجود دارد که البته حقوقدان ها بهتر می توانند در این مورد اعلام نظر کنند.

گفتنی است، کاشانی 2 دوره مدیرعامل باشگاه پرسپولیس شد که مدیریت موفقی در باشگاه پرسپولیس داشت. یک قهرمانی در لیگ برتر و 2 قهرمانی جام حذفی نتیجه کار او بود، اما اتفاقاتی نظیر عدم پرداخت به موقع طلب خارجی که منجربه کسر 6 امتیاز از پرسپولیس شد و درگیری او با علی دایی هم در دوران کاری او به ثبت رسید. محمد آخوندی هم زمانی عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس شد که البته اتفاق چشمگیری در زمان حضور او رخ نداد و البته می توان از اتفاقات مهم زمان حضور او در وزارت ورزش به اخراج همکاران حبیب کاشانی از باشگاه اشاره کرد.

 گزینه های عجیب

وقتی نام مهدی محمدنبی و مصطفی آجورلو برای حضور در پست مدیرعاملی مطرح شد، واکنش ها به این موضوع مختلف بود. هواداران پرسپولیس نسبت به محمدنبی حساسیت ویژه ای دارند و عملکرد او را در پرسپولیس در زمان مدیریت رسول پناه و البته محمدحسن انصاری فرد بسیار منفعل ارزیابی می کنند و موافق حضور او در تیم شان نیستند. البته خود دبیرکل اسبق فدراسیون فوتبال هم تمایل بیشتری به حضور در پست های دیگر و غیرفوتبالی و باشگاهی دارد. برخی از حضور او در سازمان توسعه و تجهیز اماکن ورزشی خبر می دهند. البته حضور او در فدراسیون فوتبال بسیار حاشیه ساز بود و حتی یک بار حضورش با اعتراض رسمی AFC روبه رو شد. مصطفی آجورلو هرچند در زمان حضورش در پاس تهران عملکرد خوبی داشت، اما بعد از آن در فوتبال و در باشگاه های استیل آذین و تراکتورسازی عملکرد درخشانی نداشت. می گویند احتمال حضور این مدیر 61ساله (حتما بازنشسته است) در استقلال وجود دارد. مطرح شدن نام این دو گزینه برای مدیریت پرسپولیس عجیب به نظر می رسید.

 انتخاب اسپانسر چه شد؟

حتما می پرسید انتخاب اسپانسر جدید پرسپولیس چه ارتباطی با انتخاب مدیریت جدید دارد. باید بگوییم هرچند گفته می شود هنوز زمینه برگزاری مزایده انتخاب اسپانسر باشگاه دولتی پرسپولیس فراهم نشده و از طرفی هم گفته می شود اسپانسر قبلی هنوز اقاله قرارداد را امضا نکرده و درحقیقت قرارداد قبلی هنوز فسخ نشده، اما می توان به این موضوع هم فکر کرد که شاید مدیریت باشگاه چون احساس می کند تکلیف مدیریت هنوز به شکل قطعی مشخص نشده، به این موضوع ورود نکرده تا ببیند درنهایت چه اتفاقی خواهد افتاد. قرار بود صدری مبلغ بدهی کالدرون را تامین کند تا مانع بسته شدن پنجره نقل وانتقالاتی پرسپولیس شود، اما این اتفاق نیفتاد و باتوجه به اتمام یارگیری پرسپولیس باید زمان بیشتری برای تهیه این پول برای باشگاه بخرد. تکلیف اسپانسر هم مشخص نیست و وضعیت مالی پرسپولیس سروشکل کاملا بحرانی به خود گرفته است.

 چهره های آشنای دیگر

درمورد حسین کلانی و حسین خبیری هم اخباری مبنی بر حضورشان در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس به گوش می رسد. حسین کلانی یک چهره دوست داشتنی در بین پیشکسوتان پرسپولیس است که امروز 77 سال دارد. او را نماینده پیشکسوتان پرسپولیس در هیات مدیره باشگاه می دانند، اما هنوز مشخص نیست شرح وظیفه او در هیات مدیره باشگاهی که ازنظر مالی دچار مشکلات بسیار است، چیست. حسین خبیری، عضو جوان هیات مدیره سایپا سابقه زیادی در پرسپولیس دارد. او پیش از حضور در هیات مدیره باشگاه سایپا در زمان های مختلف در باشگاه پرسپولیس حضور داشته و ظاهرا ارتباط خوبی هم با هواداران پرسپولیس دارد. البته مشخص نیست ارتباطات خبیری برای تامین منابع مالی تا چه حد می تواند به پرسپولیس کمک کند. یکی دو رسانه هم از حضور مجید فرخزادی، عضو اسبق هیات مدیره باشگاه پرسپولیس و مدیر اسبق روابط عمومی این باشگاه در هیات مدیره جدید خبر داده اند که البته خود این عضو نام آشنا موضوع را کامل رد می کند.

 پالس های مثبت با ادبیات سابق!

اما این روزها مصاحبه های محمد دادکان هرچند همان لحن گذشته این مدیر باتجربه را دارد، اما نشان می دهد که او بیش از هر زمان دیگر آمادگی نشستن پای میز مذاکره را دارد. او از مواضع گذشته اش عبور نکرده و هنوز هم می گوید ردپای مدیریت گذشته ورزش وجود دارد، اما می گوید بدون هیچ کمکی می تواند پرسپولیس را بگرداند. می گوید بدهی های قبلی را باید پرداخت کنند، اما برای حل این مشکل هم راهکار دارد. به نظر می رسد دادکان آمادگی بیشتری نسبت به قبل برای بازگشت به فوتبال را دارد.

البته او نشان داده  مدیریت پرسپولیس برایش وسوسه کننده نیست. باید دید سجادی، وزیر ورزش که خودش یک ورزشی است درمورد دادکان روشی غیر از وزرای قبلی وزارت ورزش را درپیش می گیرد یا نه. دادکان 67 ساله در زمان حضورش در فدراسیون فوتبال یک بار به عنوان عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس انتخاب شد، اما برای جلوگیری از بروز شائبه رنگی بودن فدراسیونش از حضور در جلسات هیات مدیره خودداری کرد. او زمینه خرید ساختمان کنونی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را فراهم کرد و در فدراسیون فوتبال هم عملکرد خوبی داشت.

اردلان بزرگ نیا

.

منبع : beytoote.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :