آکاایران: روزنامه خراسان: هر ساله وبگاه های زیادی برای به دست آوردن گران ترین و ارزان ترین شهرهای جهان به بررسی میزان هزینه ها در شهرهای مختلف می پردازند. با این حال روز گذشته گزارشی در فضای مجازی منتشر شد که در آن به نقل از یک سایت خارجی ادعا شده است که زندگی در تهران گران تر از استانبول و باکو است این در حالی است که با توجه به قیمت دلار زندگی در تهران و شهرهای مختلف کشورمان به مراتب نسبت به کشورهای دیگر کمتر است. البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که درآمد مردم ایران هم نسبت به کشورهای دیگر به دلیل کاهش ارزش پول ملی کمتر است. با این حال امروز هزینه زندگی در شهرهای مختلف کشورمان را با دیگر کشورها بر اساس دلار 25 هزار تومانی محاسبه کرده ایم.

بیشتر شهرهای گران دنیا در اروپا و آسیا قرار دارند. به گزارش اکونومیست سه شهر گران جهان به ترتیب سنگاپور، پاریس و هنگ کنگ هستند.

سنگاپور چند سالی است که گران ترین شهر دنیا به حساب می آید، در این شهر هزینه اجاره خانه داخل شهر تقریبا ماهی 1790 دلار است و حمل و نقل هم ماهی حدود 92 دلار برای ساکنانش آب می خورد. متوسط حقوق در این کشور هم 5800 دلار است.

پاریس هم از سال ۲۰۰۳ تاکنون در فهرست ۱۰ شهر گران قیمت دنیا برای زندگی قرار گرفته است و درحالی که سال گذشته در رتبه چهارم این فهرست بود امسال به رتبه دوم صعود کرد. در پاریس هم کرایه خانه بیشترین سهم هزینه های زندگی را دارد. اجاره خانه در پاریس به طور متوسط 1300 دلار است و برای خورد و خوراک یک ماه هم باید بیش از 650 دلار هزینه کرد.

هزینه های جانبی در این شهر هم نسبت به شهرهای دیگر بسیار بالاست به عنوان مثال هزینه متوسط پیرایش مو برای زنان در این شهر ۱۱۹ دلار است. در حالی که این رقم در شهرهایی نظیر زوریخ حدود ۷۴ دلار و شهر اوساکا در ژاپن حدود 53.5 دلار است.

هنگ کنگ نیز طی یک سال جایگاهش سه رتبه بالاتر آمده و برای اولین بار در بین سه شهر گران قیمت دنیا قرار گرفته است. این شهر یکی از قدرتمندترین اقتصادهای قاره آسیا را دارد که تا سال 1997 یکی از مستعمرات کشور انگلستان به شمار می رفت اما هم اکنون بخشی از چین است. هزینه اجاره مسکن در هنگ کنگ هم ماهانه حدود 2300 دلار است.

شهرهای زوریخ و ژنو سوئیس، اوساکای ژاپن، نیویورک، لس آنجلس، دانمارک و سئول هم در رده های بعدی قرار دارند.

ارزان ترین شهرهای جهان

در میان ارزان ترین شهرهای جهان هم همان طور که می شد حدس زد کشورهای آسیایی و آمریکای جنوبی قرار دارند. بی‌بی‎‌سی در گزارشی 10 شهر ارزان را معرفی کرده است.

کاراکاس، ونزوئلا بعد از تحریم های پی در پی و تورم افسارگسیخته ای که داشته حالا ارزان ترین شهر جهان محسوب می شود. ونزوئلا در سال گذشته شاهد ابرتورم یک میلیون درصدی بود که باعث شد واحد پولی جدیدی در این کشور معرفی شود. البته این ارزانی به دلیل نرخ برابری ارز در این کشور است. در این شهر اجاره خانه ماهانه 200 دلار است. نکته مهم این جاست که متوسط حقوق مردم این شهر 170 دلار است.

دمشق، پایتخت سوریه هم که در سال‌های اخیر به دلیل جنگ داخلی با تورم‌های نجومی و کمبود کالا مواجه بوده، یکی از ارزان ترین شهرهای جهان است.

تاشکند، پایتخت و بزرگ ترین شهر ازبکستان محسوب می شود. هزینه غذا در این شهر بسیار ارزان است و شما می توانید با 5 دلار در یک رستوران غذایی خوب میل کنید. اجاره ها در این شهر هم نسبتا پایین است و ماهانه می توانید با 238 دلار یک خانه در مرکز شهر اجاره کنید.

آلماتی در قزاقستان، بنگالور در هند، کراچی در پاکستان، لاگوس در نیجریه، بوئنوس آیرس در آرژانتین، چنای و دهلی نو در هند هم در رده های بعدی شهرهای ارزان قرار دارند.

کلان شهرهای کشورهای همسایه

در کنار گران ترین و ارزان ترین شهرهای جهان وضعیت کلان شهرهای همسایه کشورمان را هم بررسی کرده ایم.
در شهرهای منطقه خلیج فارس دبی یکی از گران ترین شهرهای منطقه است که هزینه ماهانه زندگی در آن که شامل هزینه های مسکن، رفت و آمد، قبوض آب، برق و گاز، هزینه خوراک و ... می شود ماهانه حدود 2100 دلار است.

دوحه هم از شهرهای گران خلیج فارس به حساب می آید. در این شهر مردم متوسط ماهانه 5 هزار دلار درآمد دارند. هزینه زندگی در این شهر هم حدود 1770 دلار است که 910 دلار آن صرف هزینه اجاره مسکن می شود.

استانبول هم در چند سال اخیر با توجه به تورم و کاهش ارزش لیر ترکیه رفته رفته در جایگاه شهرهای ارزان قرار گرفت. هزینه زندگی در این شهر ماهانه 510 دلار است که 260 دلار آن بابت اجاره مسکن است.

وضعیت کلان شهرهای ایران

حتما شما هم ویدئوهایی از برخی جهانگردان را که از ارزانی در ایران شگفت زده شده بودند ،دیده اید. در ماه های اخیر به دلیل بی ثباتی قیمت دلار و گران شدن آن زندگی در شهرهای ایران برای مهاجران خارجی بسیار ارزان شده و در فهرست گران ترین شهرهای جهان تهران در لیست 133 شهر رتبه 120 را دارد. هزینه زندگی در تهران 335 دلار تمام می‌شود، اصفهان 270 دلار ماهانه برای خانواده 4 نفره هزینه دارد. مشهد هم با 240 دلار هزینه در رتبه بعدی قرار دارد اما تبریز با 230 دلار هزینه ماهانه در میان کلان شهرهای کشور چهارم است.

با نگاهی به آن چه نوشتیم و نموداری که در ادامه می بینید هزینه اجاره مسکن بیشترین سهم هزینه ها را دارد که در بعضی از موارد بیش از نیمی از هزینه ها را در بر می گیرد. هزینه خورد و خوراک در رتبه بعدی قرار دارد. نکته حائز اهمیت در آن چه نوشتیم هزینه پایین انرژی در کشور ماست ،در حالی در کشور ما ماهانه کمتر از 20 دلار صرف قبوض می شود که این مقدار در دوحه به بیش از 250 دلار می رسد.

آکاایران: هزینه زندگی در کلان شهرهای جهان

.

منبع : bartarinha.ir