دهانه های زیرین سی ‎و سه پل اصفهان برای تردد مسدود شد - اخبار اجتماعی
اخبار,اخبار اجتماعی,اخبار اجتماعی ایران,اخبار اجتماعی روز,سایت اخبار,اخبار امروز,اخبار اجتماعی جهان,آخرین اخبار اجتماعی,اخبار داخلی
آکاایران: مجموعه: اخبار اجتماعی
تاریخ انتشار : سه شنبه, 21 مرداد 1399 19:54

آکاایران: دهانه های زیرین سی ‎و سه پل اصفهان برای تردد مسدود شد

دهانه های زیرین سی و سه پل اصفهان که این روزها آب زاینده رود در آن جریان دارد مسدود شد و مسوولان شهرداری اصفهان تاکید کردند که تردد و پیاده رفتن داخل رودخانه در زیر این پل تاریخی، ممنوع است.

به گزارش ایرنا، چند روز اخیر مطالبی درباره سی وسه پل اصفهان در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن با اشاره به حادثه ای که شامگاه سیزدهم مرداد جاری برای یک نوجوان ۱۲ ساله در محل این پل تاریخی رخ داد و منجر به جان باختن او شد، مباحثی مانند احتمال برق گرفتگی و لیز خوردن در کف پل و رودخانه مطرح شد.

 

به گفته معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با توجه به مباحث پیش آمده و اهمیت حفظ سلامتی شهروندان، دهانه های زیرین سی وسه پل در زمان حاضر مسدود شد و از تردد و عبور مردم در عرض رودخانه زاینده رود در زیر این پل، جلوگیری می شود.

 

حسین امیری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه پس از اعلام حادثه فوت نوجوان ۱۲ ساله، موضوع در دستور کار شهرداری اصفهان قرار گرفت، خاطرنشان کرد: در نخستین خبری که از این حادثه منتشر شد، فاقد هیچگونه مدرکی صحبت از برق گرفتگی شده بود درحالیکه این امر نیاز به بررسی کارشناسی دارد.

 

امیری با اشاره به اینکه تیم های کارشناسی از معاونت خدمات شهری و سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان محل حادثه را بررسی کردند و هیچ علائمی از کابل یا سیم برق یا تاسیسات رها شده در محل پل و دهانه های زیرین آن مشاهده و گزارش نکردند، تصریح کرد: تیمی نیز از شرکت برق اصفهان برای بررسی نشت احتمالی برق به محل سی وسه پل اعزام و در گزارش آنها نیز اعلام شد که هیچ نشتی برق در محل موجود نیست.

 

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه پروژکتورهای نصب شده در طبقه زیرین سی و سه پل، بالاتر از سطح آب قرار دارند، خاطرنشان کرد: با توجه به مجموعه حوادث اخیر و اهمیت سلامت شهروندان، اداره کل بازرسی شهرداری اصفهان ماموریت یافت که بطور ویژه این موضوع را بررسی کند.

 

امیری با اظهار تاسف از حادثه ای که برای نوجوان ۱۲ ساله اتفاق افتاد، اضافه کرد: با وجودیکه از قبل نسبت به تردد در دهانه های زیرین پل با توجه به جریان داشتن رودخانه زاینده رود، تابلوهای هشدار نصب شده بود اما مجدد نسبت به نصب تابلوهای هشدار و موانع بیشتر در ورودی های شمالی و جنوبی دهانه های زیرین پل و همچنین استقرار نیروهای شهرداری برای جلوگیری از ورود مردم به عرض رودخانه در زیر پل، اقدام شد.

 

وی با بیان اینکه در زمان حاضر جریان برق در دهانه های زیرین سی وسه پل نیز قطع شد، تصریح کرد: ما منتظر اعلام نظر نهایی اداره کل بازرسی شهرداری اصفهان در این زمینه هستیم و در صورت احراز تخلف احتمالی در این زمینه با خاطیان برخورد جدی خواهد شد.

 

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با تاکید بر اینکه ورود به دهانه های زیرین سی وسه پل و عرض رودخانه ممنوع است، گفت: در زمان حاضر رودخانه زاینده رود با دبی بالایی جریان دارد و با توجه به جلبک های کف پل و رودخانه بطور جدی از مردم می خواهیم که از تردد در زیر دهانه های سی وسه پل و سایر پل های اصفهان خودداری کنند.

 

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه سی وسه پل حدود ۳۰۰ متر طول دارد، اظهار داشت: بهره برداری از این پل بدلیل اینکه از آن بعنوان یک معبر شهری و عمومی استفاده می شود در اختیار شهرداری اصفهان است.

 

شهرام امیری با بیان اینکه میراث فرهنگی مسائلی مانند حفاظت و مرمت این پل تاریخی را به عهده دارد، افزود: نظارت بر تردد بر روی این پل یا دهانه های زیرین آن ارتباطی با اداره کل میراث فرهنگی ندارد.

 

وی خاطرنشان کرد: با این وجود با توجه به حوادثی که سال های گذشته در محل این پل اتفاق افتاد اداره کل میراث فرهنگی در سال ۹۷ اقدام به نصب حفاظ های کابلی در دهانه ها و رواق های طبقه فوقانی پل با در نظر گرفتن مسائل حفاظتی میراثی و با هزینه سنگین معنوی کرد.

 

امیری با تاکید بر اینکه سی وسه پل یکی از پرترددترین محورهای پیاده رو کلانشهر اصفهان است و شمال و جنوب این شهر را بهم متصل می کند، تصریح کرد: با توجه به حجم بالای ترددها از روی این پل، احتمال بروز انواع آسیب ها وجود دارد.

 

وی نیز با تاکید بر اینکه تردد در دهانه های زیرین سی و سه پل ممنوع است و خطرهایی مانند لیز خوردن و انتقال بیماری بهمراه دارد از مردم خواست تا با توجه به جاری بودن رودخانه از تردد در زیر پل های اصفهان خودداری کنند.

 

سی وسه پل یا پل "الله وردی خان" شاهکاری از آثار دوران صفوی و یکی از قدیمی و طولانی ترین پل های تاریخی زاینده رود است که ۴۰۰ سال قبل بر بستر این رودخانه بنا شد.

 

این پل ۲۹۵ متر درازا و ۱۴ متر پهنا دارد و درازترین پل بر روی زاینده رود است که در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

 

 

.

منبع : beytoote.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :