آکاایران: مجموعه: اخبار بین الملل
تاریخ انتشار : یکشنبه, 19 مرداد 1399 20:38

رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: باید عاملان پشت پرده و علت انفجار بندر بیروت شناسایی شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه المیادین، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: باید عاملان پشت پرده و علت انفجار بندر بیروت شناسایی شوند و باید به این سوال پاسخ داده شود که این انفجار حادثه بوده یا نه؟

 

او تاکید کرد: کمک های آمریکا بعد از حادثه بندر که قبلا مانند آن را ندیده بودم به سمت لبنان در حرکت هستند.

 

جزئیاتی از دیدار محمد رعد با ماکرون/ مخالفت رئیس جمهوری فرانسه با درخواست گروه ۱۴ مارس

منابع لبنانی تاکید کردند: امانوئل ماکرون درخواست یک قطب برجسته حزبی لبنان را در دیدار انحصاری با گروه ۱۴ مارس فاقد بقیه مدعوین رد کرد. این منابع همچنین برخی جزئیات دیدار ماکرون با محمد رعد را فاش کردند.

 

به گزارش ایسنا، این منابع دیپلماتیک به المیادین گفتند، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با روسای احزاب و فراکسیون های لبنان گفت:  اهمیت این دیدار در این است که همه شما حول یک میز جمع شده اید و اهمیت بیشتر این دیدار به این دلیل است که یک نماینده از حزب الله در آن حضور دارد.

 

این منابع در عین حال فاش کردند، ماکرون طرح برخی قطب های سیاسی درباره لزوم خلع سلاح حزب الله به عنوان یک اولویت را رد کرد.

 

این منابع تاکید کردند، ماکرون اولویت را اصلاحات و حل و فصل مسائل روزانه ملت لبنان در حال حاضر برشمرد. او اشاره کرد با بررسی حساب های مالی تمام موسسات از جمله بانک مرکزی لبنان موافق است.

 

رئیس جمهوری فرانسه در این نشست به ناتوانی دولت های قبلی در حل ساده ترین مشکلات نظیر زباله ها و برق اشاره کرد.

 

به گفته منابع، ماکرون خطاب به حضار گفت: همه شما پول هایی را به چنگ آورده اید و من این مساله را می دانم.

 

منابع به المیادین فاش کردند، محمد رعد، نماینده فراکسیون وفا به مقاومت هیچ اظهارنظری درباره حرف های ماکرون خطاب به حضار درخصوص به دست آوردن اموال و پول ها نکرد زیرا می دانست رئیس جمهوری فرانسه منظورش حزب الله لبنان نیست.

 

براساس تاکید این منابع، ماکرون به رعد گفته این دیدار اولین دیدار رسمی در سطح ریاست جمهوری با حزب الله لبنان منعکس کننده توجه پاریس به حضورش در صحنه است. 

 

منابع  دیپلماتیک گفتند، ماکرون به صورت مثبت از اظهارات رعد درباره سلام شخصی سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان استقبال کرد.

 

بنا به گفته این منابع، رئیس جمهوری فرانسه به نظر می رسد که به صورت مرحله ای در متقاعد کردن رئیس جمهوری آمریکا موفق شده و او را متقاعد کرده که راهکار درست غرب این است که واقعبینانه با توازن گروه های مردمی و سیاسی موجود در لبنان تعامل کند.

 

در پایان این منابع تاکید کردند، ماکرون اول سپتامبر در بیروت خواهد بود در سفری که قرار بود قبلا به مناسبت صدمین سالگرد اعلام لبنان کبیر انجام گیرد.

.

منبع : beytoote.com