آکاایران: مجموعه: اخبار گوناگون

حتما درباره هوش برخی حیوانات شنیده اید. در اینجا با باهوش ترین موجودات قلمروی حیوانات آشنا می شوید.

۱. شامپانزه ها


باتوجه به اینکه ۹۹درصد دی ان ای شامپانزه ها با ما مشترک است، جای تعجب نیست که این موجودات هوش بالایی دارا باشند. سلسله مراتب اجتماعی آن ها بسیار شبیه به انسان ها است و توانایی یادگیری و ارتباط برقرار کردن با زبان اشاره را دارند. برخی از این گونه ها ممکن است مثل ما صاف راه بروند. ابزار های باستانی در حفاری های باستان شناسی کشف شده است که توسط قبایل شامپانزه ها استفاده می شده اند. شاید فکرش را هم نکنید، اما برخی از آن ها خودشان یاد گرفته اند آتش روشن و خاموش کنند. سن باروری آن ها هم درست مثل انسان، در ماده ها ۱۳ سالگی و در نر ها ۱۶ سالگی است.


۲. دلفین پوزه بطری

اخبار روز


در کتاب «راهنمای سفر به کهکشان» داگلاس آدامز،دلفین ها به عنوان دومین موجودات باهوش کل کهکشان معرفی شده اند. هر یک از آن ها امضای صوتی منحصربه فردی دارند. این ویژگی به دلفین ها اجازه می دهد جفت خود را در گروه بزرگی از دلفین ها پیدا کنند. هر دلفین سوت مخصوصی دارد که بقیه می توانند آن را برای برقراری ارتباط با دلفین خاصی که می خواهند به آن نزدیک شوند، تقلید کنند. یعنی معادل دلفینی این است که بگوییم «علی می خوام باهات صحبت کنم.» همچنین دلفین ها خودشان را با قایق ماهیگیران هماهنگ می کنند تا ماهی ها را به دام بیندازند.


۳. فیل ها

رکوردهای گینس


من همیشه فکر می کردم که در چنین جمجمه بزرگی، مغز بزرگی هم باید وجود داشته باشد. مثل اینکه درست فکر می کردم. این غول های باشکوه رفتار هایی مثل مهربانی و همدردی از خود نشان می دهند. آن ها تنها حیواناتی هستند که با استفاده از سیگنال های لرزه ای با هم ارتباط برقرار می کنند.


۴. طوطی خاکستری آفریقایی یا کاسکو

رکورد گینس


اگر قرار بود آلبرت انیشتین به یک حیوان تبدیل شود، احتمالا طوطی خاکستری آفریقایی می شد. طوطی های خاکستری آفریقایی سطحی از درک منطقی را دارند که بیشتر پرندگان ندارند. این پرندگان استعداد زیادی در شمارش و در بیان کردن احساساتشان دارند. از آنجا که آن ها یک گونه پیچیده و بسیار حساس هستند، کارشناسان توصیه می کنند فقط کسانی که آموزش دیده اند، از آن ها به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنند. اگر پرنده شما حساس است، محیطش را بسیار آهسته تغییر دهید.


۵. موش ها

عکس جالب


«فراشناخت» توانایی تصمیم گیری بر اساس دانش شخص یا عدم آن است. هم موش ها و هم انسان ها این ویژگی را دارند. این جوندگان کاملا خودآگاه هستند، نقاط حساسی روی بدنشان دارند و حتی می توانند خواب ببینند. برخی از آن ها در جایگاه حیوان خانگی بسیار اجتماعی هستند و دوست دارند در کنار انسان ها باشند. همچنین می توانید مثل گربه یا سگ، آن ها را با اسم صدا کنید.


۶. کلاغ ها

مطالب جالب


علیرغم اینکه مغز کلاغ به اندازه شصت انسان است، اما از نظر نسبت جثه به مغز، جزء پرنده های «بزرگ مغز» به حساب می آید. آن ها می توانند راه حل مسائل پیچیده را پیدا کنند و حتی چهره انسان های متفاوت را تشخیص دهند.


۷. سگ ها

جالب انگیز


توصیف هوش سگ ها ممکن است از سگی به سگ دیگر متفاوت باشد. آموزش اطاعت کردن از دستورات خاص در برخی نژاد های سگ راحت تر است، اما در شرایط خاص از سگ های متفاوتی استفاده می شود. مثلا برای سگ سورتمه منحصرا بینماموت های آلاسکایی یا هاسکی سیبری انتخاب می شود، چون مقاوت بیشتری نسبت به سرمای شدید دارند.


۸. کبوتر ها

اخبار جالب


این پرندگان ریاضیدانان دنیای پرندگان هستند. کبوتر ها (همچنین میمون های رزوس) می توانند قوانین ریاضیات را یاد بگیرند و انسان ها را با ویژگی های فردی چهره شان تشخیص دهند.


۹. خوک ها

اخبار گوناگون


هوش خوک حتی از گربه های خانگی هم بیشتر است. آن ها حافظه بلندمدت شگفت انگیزی دارند که می توانند زبان نمادی و استفاده درست از جوی استیک برای انجام بازی ویدئویی را یاد بگیرند.


۱۰. اختاپوس ها

دانستنی های جالب


از میان تمام موجودات بی مهره، هشت پا بزرگترین مغز را دارد. اختاپوس حداقل ۱۳۰میلیون نورون دارد و بیشتر آن ها در بازوهایش قرار دارند. (برای مقایسه، انسان ۱۰۰ میلیارد نورون دارد.) پس بازوچه ها نورون های زیادی دارند، اگر یکی از آن ها قطع شود، اندام قطع شده خودش به جستجوی غذا ادامه می دهد.
 

 

 

.

منبع : beytoote.com