معمای جهش بورس - اخبار اقتصادی
واریز یارانه,ترخیص کالا اخبار,اخبار اقتصادی,یارانه ها,خبر اقتصادی مشاغل خانگی,بورس,دلار,قیمت خودرو روزنامه اقتصادی,اخبار اقتصادی ایران اخبار اقتصادی روز
آکاایران: مجموعه: اخبار اقتصادی و بازرگانی
تاریخ انتشار : دوشنبه, 08 مرداد 1397 07:50

 

معاملات سهام طی روز گذشته همان طور که انتظار می رفت با تداوم صف های خرید برای سهام صادرات محور بازار پایان یافت. خوش بینی ایجادشده از احتمال چرخش مسیر سیاست ارزی مهم ترین دلیل استقبال قابل توجه سرمایه گذاران از سهام دلارمحور بازار ارزیابی می شود. موج مشتاق تقاضا که از روز شنبه با خبر تصمیم شورای پول و اعتبار مبنی بر عرضه دلار غیر نفتی در بازار ثانویه شکل گرفت، همچنان ادامه یافت کرد. تمرکز معامله گران بر سهام صادرات محور بازارتزریق نقدینگی به این سهام را برای دومین روز متوالی رقم زد.

 

برآیند این رفتار، زمینه ساز افزایش حدود ۶۰ درصدی ارزش معاملات خرد در روز گذشته و جذب نیمی از این نقدینگی در ۵ سهم برجسته بازار شد. پیامد نهایی این تحرکات شاخص کل را با رشد یک هزار و ۹۷۴ واحدی(معادل ۷/ ۱ درصد) مواجه کرد تا این نماگر ضمن کاهش فاصله از سقف تاریخی خود، در ارتفاع ۱۱۳ هزار و ۸۵۲ واحدی بایستد. معاملات سهام از روز شنبه با محوریت خبر عرضه ارز شرکت های پتروشیمی، فلزکاران و صادرکنندگان مواد خام معدنی به بازار دوم آغاز شد و طی دو روز گذشته جهش ۵ پله ای شاخص کل را به دنبال داشت. «دنیای اقتصاد» در گزارشی تحت عنوان «استقبال بورس از اصلاح ارزی» به طرح این موضوع از سوی شورای پول و اعتبار و اجماع این نهاد عالی پولی برای چنین تصمیم بزرگی پرداخت. به نظر می رسد این امر زمینه ساز گسیل قابل توجه نقدینگی به سمت سهام صادرات محور بازار و تشکیل صف خرید پرشمار شده است.

 

در این میان، برخی از اهالی بازار در پی بسط این فضای رسانه ای بودند که این خبر صحت ندارد و بازار به خبر تاییدنشده واکنش نشان داده است. بر همین اساس، جهش ارزش سهام طی دو روز گذشته را مبتنی بر هیجان کاذبی می دانند که محکوم به عقب نشینی است. اما بررسی و مطالعه وضعیت کنونی بازار، هم به لحاظ بنیادی و هم به لحاظ فنی، حاکی از استعدادها و قابلیت های سهام برای رشد است. اما با وجود چنین قابلیتی در سهام چرا برخی از اهالی بازار جهش دو روز اخیر را بیش واکنشی تلقی کردند؟

 

 انکار ذات بازار سهام؟ 

بازار سهام به دلیل ماهیت سیال و شناور معاملات و قدرت بالای نقدشوندگی آن، به طور تاریخی، زودتر از سایر بازارها به اخبار مثبت و منفی واکنش نشان می دهد. بنابراین طبیعی است که انتشار یک خبر فارغ از پیامدهای تبعی و عملی آن فعالان این بازار را به واکنش وادارد. برای مثال، می توان به اوج گیری قیمت ها و رکوردشکنی شاخص های بازار در دوره پرهیجان مذاکرات هسته ای در سال های 93 و 94 اشاره کرد که هر سیگنالی از مذاکرات به نوسان قیمت ها در بازار سهام دامن می زد. به طوری که شاخص کل سهام در بهار 94 پس از انتشار خبر توافق لوزان رشد تاریخی بیش از 3 درصد را تجربه کرد. گر چه توافق مزبور هنوز جنبه عملی پیدا نکرده بود و ابعاد و آثار اقتصادی آن در هاله ابهام قرار داشت اما چنان که در آن دوره دیدیم معامله گران به اصطلاح اهالی بازار «شایعه خریدند و خبر را فروختند». در شرایط کنونی نیز تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار هنوز اجرا نشده و آثار اقتصادی آن نیز مشاهده نشده است، با این حال مطابق دوره های مورد اشاره، بازار سهام زودتر به استقبال اخبار رفته است.

 

شناوری سرمایه در بازار سهام با دورنمای عقب نشینی ارزی دولت  نیز این قابلیت را برای واکنش زودهنگام سهام مهیا می کند. حال این پرسش پیش می آید که آیا هجوم سرمایه گذاران برای خرید سهام شرکت های دلارمحور بازار آن هم ظرف دو روز گذشته، نوعی بیش واکنشی است یا اینکه مبتنی بر قابلیت های درونی سهام و دورنمای کلی بازار است.

 

 استعداد نظام ارزی برای تغییر 

به زعم شماری از فعالان بازار، روند شکل گرفته در دو روز اخیر ناشی از هیجان کاذب در واکنش به اتفاق قریب الوقوع انتقال کل ارزهای غیرنفتی به بازار دوم است. اما واقعیت این است که نیاز به اطلاعات نهانی نیست و بررسی روند نرخ های ارز طی سه ماه گذشته و تجدیدنظرهای مکرر دولت در سیاست ارزی، خود، مهم ترین دلیل برای این اتفاق است. شکاف بی سابقه بین نرخ های رسمی و غیررسمی ارز، ممنوعیت ها و محدودیت ها در بازارهای آتی سکه و ارز به خوبی نشان می دهد که اکنون اقتصاد آبستن تحولات مهمی در حوزه پول و ارز است.

 

چنان که بارها اشاره کردیم بازار سهام در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگری در تاریخ خود از مداخلات قیمتی رنج می برد. تعیین دستوری قیمت پایه کالای شرکت های بورسی بر مبنای نرخ دولتی، پربسامدترین و تاثیرگذارترین نوع مداخلات دولت در بورس هاست. این قیمت گذاری که مبتنی بر رویکرد سیاسی به بازارهاست انتظار دارد با تحکم و دستور بر مکانیزم های اقتصادی تفوق یابد.نتیجه این امر بستری برای رانت کالایی هم در بازار ارز و هم بورس کالا مهیا کرده است. کاهش شدید ارزش ریال طی این مدت و هجوم سوداگران برای ثبت سفارش واردات یا به شکل حرفه ای تر آن، تقاضای گسترده برای خرید محصولات مختلف در بورس کالا از تبعات چنین رویکردی است.

 

 در واقع، اختلاف قیمت های بورس کالا با قیمت های آزاد چنان رانتی مهیا کرده که هر سرمایه گذاری را وسوسه می کند تا از طریق آربیتراژ ایجاد شده وارد بازار شده و از سود نامولد آن کمال بهره را ببرد. در حالی که این روند قیمت گذاری مغایر با اهداف موسسان بورس کالا برای رانت زدایی از بازار است. به بیان دیگر، درآمد بادآورده ای که این روزها به دلیل اختلاف زیاد نرخ آزاد و قیمت های دیکته شده ایجاد شده است تنها به گسترش فضای رانتی دامن می زند. از این دیدگاه، بنگاه های بزرگ بورسی که ملزم به عرضه محصولات خود به بورس کالا هستند دچار عدم النفع حاصل از سیاست دستوری تعیین قیمت می شوند. این در حالی است که اقتصاد ایران در وضعیت کنونی، بیش از هر زمان دیگر نیازمند توجه به ساختارهای تولیدی و حذف شبکه های رانتی در بازارهاست. 

 

بنابراین، وقتی تمام این تکه های ناتمام پازل را کنار هم بگذاریم در می یابیم که باید اتفاقی قریب الوقوع در راه باشد وگرنه پیمودن چنین مسیری در بازار دو نرخی ارز بسیار دشوار می شود. تاکید نهادهای عمومی مختلف از مجلس گرفته تا اتاق بازرگانی برای لغو تحریم ارز صادرکنندگان غیرنفتی نیز حاکی از دشواری های این مسیر پرهزینه است. نکته دیگر که گمانه زنی ها برای انتقال ارزهای غیرنفتی را تقویت می کند تجدیدنظرهای سیاست گذار در نحوه تخصیص ارز طی یک ماه گذشته است. بر اساس آخرین اخبار، وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل برخی انحرافات صورت گرفته در توزیع ارز با نرخ رسمی، تمامی ثبت سفارش های قبلی به منظور بررسی مجدد را ابطال شده و انجام ثبت سفارش نوین را متوقف اعلام کرد. اما افزون بر محرک های دلاری بورس تهران، باید به دیگر زمینه های بنیادی و تقویت کننده ارزش سهام توجه داشت. چنان که می دانیم شاخص سهام در مقایسه با بازارهای رقیب به طور نسبی افت داشته است. گر چه در ابتدای تیرماه بهای سهام رشد شتابنده ای را به نمایش گذاشت اما این روند در سنجش با ارز و سکه تداوم نداشت و به مدت یک ماه وارد مدار اصلاح شد.

 

بنابراین، از این دیدگاه، حتی اگر تغییر رو به رشدی در نرخ ارز صورت نگیرد قیمت سهام به دلیل اصلاح اخیر و کاهش قیمت های نسبی سهام از جذابیت لازم برخوردار است. بنابراین، رشد دو روز اخیر را نمی توان به طور خاص به منزله بیش واکنشی به تغییرات احتمالی در بازار ارز دانست. چون روند شاخص طی این مدت نشان می دهد که اهالی بازار ریسک های متعدد را در قیمت ها لحاظ کرده اند. بازگشت قیمت اغلب سهام توانمند به سطوح یک ماه قبل در صورتی که سایر بازارها رشد قیمت داشته اند نیز موید این واقعیت است. رفت و برگشت قیمت ها در نمادهای پرتقاضای دیروز نیز از تردیدهای فعالان سهام از دورنمای بازار ارز حکایت داشت.

 

 موج سازی ذی نفعان رانت ارزی 

چنان که مشاهده کردیم جهش شاخص سهام ظرف دو روز اخیر عمدتا با محور تغییر احتمالی آرایش بازار ارز رقم خورد. در واقع، خوش بینی به تصحیح سیاست ارزی که این بار با سیگنال شورای پول و اعتبار در بازار برجسته شد تقاضای گسترده ای را در سهام دلارمحور رقم زد. گر چه نهایی شدن این تصمیم منوط به تصویب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت است اما با توجه به حجم تقاضای صورت گرفته برای سهام به نظر می رسد بازار به این باور رسیده که اجرای چنین طرحی دور از انتظار نیست. با این حال، در برخی رسانه ها اخبار ضد و نقیضی در این باره منتشر شد که با معیارهای حرفه ای مطابقت چندانی ندارد. به نظر می رسد که الگوی غالبی در بین گروه های مختلف، اعم از فعال رسانه ای تا فعال اقتصادی شکل گرفته است که مخرج مشترک رفتارشان نگرانی از حذف رانت ارزی است. این گروه ها را که ذی نفعان وضعیت فعلی بازار ارز به شمار می روند می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد.

 

گروهی که عمدتا با رقابت رسانه ای در ترویج اخبار ضدونقیض سعی تمام دارند. مصداق این دسته را می توان رسانه هایی دانست که روز شنبه به محض انتشار خبر توافق شورای پول و اعتبار مبنی بر انتقال عرضه ارز صادرکنندگان غیرنفتی به بازار دوم، در بوق تکذیب دمیدند. روز شنبه برخی رسانه ها در مسابقه ای نافرجام در پی تکذیب خبر این توافق برآمدند، فاقد آنکه اخلاق حرفه ای را رعایت کنند. معمولا رسانه های حرفه ای برای بررسی صحت و سقم اخبار به مراجع ذی صلاح مراجعه می کنند اما موج رسانه ای روز شنبه فاقد رعایت این اصل و صرفا با اتکا به «منابع آگاه» در پی تکذیب این خبر برآمدند. اما در سوی دیگر این مخالفت ها ذی نفعانی هستند که یا مستقیما به رانت ایجاد شده در شرایط فعلی وصل هستند یا به طور مستقیم از این شکاف بین دلار رسمی و غیررسمی کسب سود می کنند.

 

گروهی که مستقیما از این وضعیت منتفع می َشوند همان دریافت کنندگان ارز با نرخ دولتی هستند که فهرست پرشمارشان توسط نهادهای مختلف طی این مدت منتشر شد. اما سنخ دیگری از سفته بازان که حرفه ای تر رفتار می کنند عمدتا در بورس ها فعالیت دارند. تقاضای گسترده برای محصولات مختلف بورس کالا طی این مدت که سود بادآورده ای را نصیب این فعالان کرد از این گونه است. گروه دیگر معامله گرانی هستند که در بازار سهام به دنبال شکل دهی جریانات سفته بازی در سهام کوچک و غیربنیادی هستند.

 

در معاملات دیروز چه گذشت؟ 

از ویژگی های برجسته معاملات دیروز واگرایی شاخص کل و شاخص کل هم وزن پس از هفت جلسه معاملاتی بود. به بیان دیگر، در حالی که نماگر کل رشد ۸/ ۱ درصدی را ثبت کرد شاخص کل هم وزن در بازه منفی قرار گرفت تا تاییدی بر افت بهای سهام کوچک تر بازار باشد. این موضوع با گردش نیمی از جریان نقدینگی در پنج سهم بزرگ بازار برجسته تر می شود. ارزش کل معاملات خرد طی روز گذشته با افزایش قابل توجهی به ۵۴۸ میلیارد تومان رسید که تقریبا دو برابر متوسط آن در یک ماه اخیر است. در این بین، پنج نماد پتروشیمی پارس، ملی مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی شازند و پالایش نفت تبریز حدود ۲۷۴ میلیارد تومان از نقدینگی بازار را جذب کردند.در جریان معاملات دیروز ۱۵ میلیارد تومان سهم از سبد سهامداران حقوقی به پرتفوی معامله گران حقیقی منتقل شد. اما نکته جالب توجه خالص خرید ۳۴ میلیارد تومانی معامله گران حقیقی در گروه فلزات اساسی بود. در نقطه مقابل، در گروه های پالایشی و پتروشیمی قدرت معامله گران حقوقی بر حقیقی چربش داشت.