عقب نشینی ۳ کانالی بورس - اخبار اقتصادی
واریز یارانه,ترخیص کالا اخبار,اخبار اقتصادی,یارانه ها,خبر اقتصادی مشاغل خانگی,بورس,دلار,قیمت خودرو روزنامه اقتصادی,اخبار اقتصادی ایران اخبار اقتصادی روز
آکاایران: مجموعه: اخبار اقتصادی و بازرگانی
تاریخ انتشار : دوشنبه, 11 تیر 1397 07:33

 بورس تهران معاملات روز گذشته را با فشار سنگین فروش و در نتیجه ریزش ۵/ ۲ درصدی شاخص کل به پایان رساند. اصلاح ۲ هزار و ۸۳۴ واحدی و عقب نشینی ۳ کانالی نماگر اصلی سهام طی معاملات این روز عمدتا تحت تاثیر افت قیمت بزرگان گروه فلزی، معدنی و پتروشیمی رقم خورد. به نظر می رسد هراس از روند قیمت ها در بازارهای رقیب مهم ترین علت ریزش بهای سهام است. ضمن اینکه شکل گیری موج اصلاحی پس از رشد شتابان قیمت ها، ابهامات در سیاست گذاری اقتصادی و نگرانی ها از آینده برجام و بازگشت تحریم ها از دیگر عوامل فشار بر سهام ارزیابی می شوند.

 

با این حال، عوامل بنیادی همچنان بر جذابیت سهام در برابر رقبا تاکید دارند و انتظار می رود پس از پایان موج اصلاحی اخیر، قیمت ها وضعیت تعادلی خود را بازیابند. در این گزارش، ضمن بررسی ریسک ها و فرصت های سهام، علل ریزش قیمت را از دیدگاه ۳ کارشناس بازار سرمایه زیر ذره بین قرار داده ایم.

 

  هراس از رقبا و موج سنگین اصلاح 

بازارهای ارز و سکه در روزهای اخیر وضعیت نامتعادلی را سپری کردند. تداوم سیاست دولت در قبال بازار ارز و عدم موفقیت آن برای مهار رشد افسارگسیخته نرخ دلار به نگرانی ها در بازار سهام دامن زده و در نتیجه عقب نشینی تقاضای سهام را به دنبال داشته است.قیمت های سهام در همان ساعت آغازین معاملات دیروز با فشار فروش در اغلب صنایع به ویژه گروه های فلزی، معدنی و پتروشیمی رقم خورد. تشدید عرضه سهام در معاملات دیروز مختص نمادهای بزرگ و شاخص ساز نبود. افت همزمان شاخص کل با شاخص کل هم وزن (با اثر یکسان نمادها) در پایان معاملات دیروز موید فضای منفی حاکم بر بازار و افت قیمت ها در صنایع بزرگ و کوچک بازار است. اصلاح قیمت ها در مقیاس وسیع و فارغ از جنبه های بنیادی بنگاه ها، نشان دهنده نقش متغیرهای کلان در تحولات بازار سهام است که در معاملات دیروز اغلب نمادها نیز تبلور یافت. شاخص ۳۰ صنعت از صنایع ۳۸ گانه بورس تهران در جریان دادوستدهای دیروز افت کرد که این امر به خوبی ماهیت دسته جمعی رفتار معامله گران در روز گذشته را نشان می دهد.

 

انعکاس این حرکت دسته جمعی را می توان در رفتار معامله گران خرد بازار نیز مشاهده کرد. فعالان حقیقی بازار در جریان معاملات دیروز عمدتا جزو فروشندگان سهام بودند؛ به طوری که بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان سهم از سبد دارایی سهامداران حقیقی به پرتفوی حقوقی ها منتقل شد. جابه جایی سهام در این ابعاد و خروج فعالان حقیقی از بازار نشانه ای از بروز ریسک های سیستماتیک است. اما چنان که در گزارش های پیشین نیز اشاره شد سهام در مقایسه با رقبا همچنان جذاب است و انتظار می رود با فروکش کردن هیجان معامله گران تقاضایی برای سهام بنیادی افزایش پیدا کند.

 

اغلب کارشناسان این موج اصلاحی را امری طبیعی قلمداد می کنند. پیش از این، موج قدرتمند نقدینگی بازدهی ۲۰ درصدی برای شاخص سهام ظرف کمتر از ۱۰ روز کاری را رقم زد. اما این موج هیجانی که همزمان با تشدید التهابات در بازار ارز و سکه بود در پی انتظارات صعودی از تعدیل نرخ های ارز و همچنین تطبیق قیمت سهام با قیمت های نسبی در سایر بازارها شکل گرفت. اغلب تحلیلگران بازار نیز انتظار داشتند که پس از توقف این روند پرشتاب قیمت ها وارد فاز اصلاح شوند. به این ترتیب، با رشد شتابان قیمت ها انگیزه برای عرضه سهام افزایش یافت و در نتیجه، موج شناسایی سود به منظور حفظ سرمایه ها از گزند ریسک های آتی به افت دسته جمعی سهام انجامید.

 

بیم و امیدهای سیاسی 

اگر چه حافظه ما از تحریم ها تا حدودی نگران کننده است اما سیگنال های مثبت از سوی سران اروپایی برای حفظ و حراست از برجام در شرایط فعلی امیدوارکننده است و در واقع نشانه ای از تفاوت مناسبات سیاسی ما با نظام بین المللی نسبت به تحریم ها طی دوره قبل است.

 

در حالی که بیم بازگشت تحریم ها و تشدید روزافزون فشارهای آمریکا به نگرانی ها در این زمینه دامن زده است، حمایت اخیر سران اروپایی در راستای پایبندی به توافق هسته ای امیدها را به اردوی اقتصاد ایران آورده است و می تواند نشانه ای از چشم انداز را فراروی اقتصاد ایران ترسیم و قلمرو ریسک ها را محدودتر کند.

 

از اخبار امیدوارکننده اخیر تصمیم گروه ویژه اقدام مالی(FATF) در آخرین نشست خود مبنی بر تعلیق اقدام تقابلی علیه ایران برای چهارماه دیگر بود. موضوع پیوستن ایران به کنوانسیون بین المللی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم یکی از موضوعات مهمی بود که طی روزهای اخیر نگرانی هایی در فضای داخلی برانگیخت. در شرایطی که حلقه تحریم ها روزبه روز تنگ تر می شود تعلیق اقدام علیه ایران، از سوی گروه ویژه اقدام مالی گام مثبتی برای اقتصاد کشور در این برهه حساس به شمار می رود. این تصمیم از آن جهت حائز اهمیت است که آمریکا به همراهی لابی گسترده با دیگر قدرت های همسو بارها تلاش کرده تا ایران را به فهرست سیاه این نهاد بین المللی بازگرداند، بنابراین تصمیم اخیر را می توان اقدام مثبتی در راستای منافع ایران دانست که در کنار حمایت قدرت های اروپایی از برجام به عنوان عوامل امیدبخش در شرایط فعلی اقتصاد کشور به شمار می روند.

 

سه عامل ریزش بورس 

علیرضا مستقل، کارشناس بازار سرمایه: افزایش حجم عرضه ها و فشار فروش در معاملات دیروز، پس از رشد قابل توجه قیمت ها در روزهای قبل امری کاملا طبیعی است. معمولا پس از شکل گیری موج صعودی در قیمت ها، بازار وارد مدار اصلاحی می شود. به عبارت دیگر، میل به شناسایی سود پس از ایجاد یک موج افزایشی موجب می شود قیمت ها تا حدودی اصلاح شوند؛ هر چند با در نظر گرفتن شرایط بنیادی بازار قیمت های کنونی را با تقریب ۵ درصدی می توان قیمت های تعادلی دانست. بنابراین انتظار می رود پس از اصلاح شدید قیمت ها شاهد شکل گیری سطوح حمایتی در روزهای آینده باشیم.به عقیده علیرضا مستقل، عامل دیگری که به نظر می رسد فشار بر قیمت ها را طی معاملات دیروز تشدید کرد موضوع ورود مهمانی بزرگ به بازار سرمایه است. به گفته او، زمزمه های عرضه اولیه سهام پتروشیمی پارس در معاملات امروز یکی از مولفه هایی است که در فشار عرضه سهام موثر بود. با توجه به حجم سهام پتروشیمی پارس و همچنین وضعیت مالی و عملکرد این شرکت انتظار می رود استقبال نسبتا مطلوبی از این سهم صورت بگیرد.

 

به گفته مستقل، عامل سومی که زمینه را برای تشدید فشار فروش طی معاملات دیروز فراهم کرد تسویه اعتبارات کارگزاری هاست. چنان که در هفته های گذشته مشاهده کردیم ارزش معاملات همزمان با قیمت ها رشد چشمگیری داشت. موضوعی که موید ورود منابع نوین به بازار بود. اما بخشی از این منابع نوین در قالب خریدهای اعتباری صورت گرفت. بنابراین انتظار می رود در شرایط فعلی و با توجه به رشد محسوس قیمت ها طی دو هفته گذشته، میل به شناسایی سود و تسویه اعتبارات، به افزایش حجم عرضه در بازار دامن بزند.

 

مستقل در رابطه با ایجاد بازار دوم ارز به «دنیای اقتصاد» گفت: ایجاد بازار دوم ارزی تاثیر مستقیمی بر ارزش سهام بورس تهران ندارد. به گفته او، از آنجا که اغلب بنگاه های بزرگ بورسی مشمول این طرح نمی شوند، انتظار می رود سهام اثرپذیری معناداری از این اقدام نداشته باشند. اما اجرایی شدن این سیاست می تواند وضعیت نامتعادل و غیرشفاف بازار ارز را بهبود ببخشد و در نتیجه، نرخ های ارز در سیستمی شفاف تعیین شده و شاهد تاثیر غیرمستقیم این سیاست بر سهام، به ویژه سهام دلاری بازار باشیم.

 

علیرضا مستقل در رابطه با عرضه گواهی سکه در بورس به «دنیای اقتصاد» گفت: معامله گواهی سکه در بورس تاثیر چندانی بر سهام ندارد اما از این حیث که متقاضیان سکه از طریق بورس اقدام به خرید و فروش کنند و بنابراین عموم سرمایه گذاران آشنایی بیشتری با بازار سرمایه پیدا می کنند رویداد خجسته ای است. به بیان دیگر، با ورود این دسته از سرمایه گذاران به بازار سرمایه باعث عمق بخشی بیشتر به بازار می شود.

 

  سال تلاقی هیجان 

مهرداد منتظری، کارشناس بازار سرمایه: در بررسی افت قیمت ها طی معاملات امروز نمی توان صرفا عوامل درونی را عامل فشار بر قیمت ها عنوان کرد و بیشتر باید به متغیرهای کلان حاکم بر اقتصاد و بازار سهام توجه داشت. واقعیت این است که موجی از نقدینگی طی دو هفته گذشته با چاشنی هیجان وارد بازار شد و قیمت ها را به نحو غافلگیرکننده ای افزایش داد. موج صعودی اخیر عمدتا در واکنش به انتظار برای عقب نشینی دولت در تعیین نرخ های ارز رقم خورد اما اصلاح شدید قیمت ها در چند روز گذشته، حاکی از برآورده نشدن انتظارات دلاری فعالان بورس تهران است. به عبارت دیگر، افزایش شدید و شتابان نرخ ارز در هفته های قبل و ثبت رکوردهای تازه، الگوهای ارزش گذاری را در بین فعالان سهام دستخوش تغییر کرد و در نتیجه، تقویت انتظارات صعودی را به دنبال داشت. به این ترتیب، موجی از نقدینگی به سمت سهام سرازیر شد و جهش قیمت ها را رقم زد.

 

اما پافشاری دولت بر دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و الزام صادرکنندگان بزرگ بورسی به واریز ارز خود به سامانه نیما با نرخ تسعیر رسمی، موجب تخلیه هیجان در بازار و سرکوب انتظارات مشارکت کنندگان شد.نکته دیگری که طی روزهای اخیر به رشد قیمت ها دامن زد ورود منابع نوین به بازار بود که به نظر می رسد بخشی از این منابع به اعتبارات کارگزاری ها اختصاص داشته است. با این حال، تجمیع عوامل نشان می دهد بخش عمده نقدینگی نوین در بازار، واقعی بوده است. حضور پررنگ فعالان حقیقی و اشتیاق آنان برای تقاضای سهام پس از افزایش طی این دو هفته نیز موید همین واقعیت است. بنابراین گرچه آمار رسمی در رابطه با حجم خرید اعتباری در بازار منتشر نمی شود اما برآوردها نشان می دهد سهم خریدهای اعتباری در جهش قیمت ها طی دو هفته گذشته نسبت به منابع واقعی یا غیراعتباری چندان زیاد نیست. ضمن اینکه، افزایش حجم نقدینگی و هجوم آن به بازارهای موازی چون سکه و ارز نیز حاکی از قدرت پول های سرگردانی است که بخشی از آن طی دو هفته اخیر به سمت سهام سرازیر شد. بنابراین، با در نظر گرفتن ابعاد نقدینگی موجود در اقتصاد می توان گفت منابع نوین عمدتا از بیرون وارد بازار شده و از این حیث، نمی توان سهم زیادی برای خریدهای اعتباری در نظر گرفت.

 

موضوع دیگری که برای بازار حائز اهمیت است تغییر شرایط اقتصاد کلان در سال جاری است. سال ۹۷ را می توان سال تلاقی ریسک های سیستماتیک در اقتصاد دانست. در حالی که بازار سهام در سال ۹۶ وضعیت نسبتا باثباتی را تجربه کرد اما در سال جاری شاهد تشدید ریسک ها هستیم. کناره گیری آمریکا از توافق هسته ای و فشار روز افزون این کشور بر ایران یکی از مهم ترین تفاوت های اقتصاد ایران در سال جاری نسبت به سال ۹۶ است. از سوی دیگر، سیاست گذاری های ناموفق دولت در زمینه ارز، تجارت خارجی و بخش پولی اقتصاد هم عملا ریسک های سرمایه گذاری را افزایش داده  است.

 

در همین راستا، یکی از مهم ترین متغیرهای اثرگذار که معاملات سهام را به شدت تحت الشعاع قرار داده و می دهد نرخ دلار و تحولات پیرامون بازار ارز است. واقعیت این است که تحولات بازار ارز در روزهای اخیر چندان به کام سهام نبوده و انتظار می رود در آینده شاهد تحول در این حوزه باشیم. حال، نکته ای که می تواند اثر معناداری بر معادلات حاکم بر بورس تهران داشته باشد ایجاد بازار دوم برای ارز است که در هفته گذشته از سوی دولت مطرح شد. هر چند در صورت تحقق این موضوع می توان انتظار داشت که بازار ارز از عمق بیشتری برخوردار شده و نرخ ها در بازاری شفاف تعیین شوند. هر چند منابع ارزی مشمول این طرح تنها شامل ۲۰ درصد از ارز حاصل از صادرات می شود اما همین حجم ارز هم می تواند به بازار شفافیت بیشتری ببخشد.چون نرخ های کنونی در بازار غیررسمی برای فعالان بازارها به ویژه بورس تهران چندان اطمینان بخش نیست و احتمالا اگر این طرح جامه عمل بپوشد، انتظار می رود شاهد بازار شفاف تری باشیم که قیمت ها در آن به نرخ تعادلی نزدیک تر می شوند. از طرف دیگر، تحقق این امر و تعیین نرخ ارز بر اساس سازوکار بازار می تواند به عنوان سیگنال مثبتی برای بنگاه های بورسی تلقی شود؛ بنگاه هایی که اکنون ملزم به واریز ارز حاصل از صادرات خود به سامانه نیما هستند.

 

  اصلاح قیمت ها به دنبال شناسایی سود 

ایمان مقدسیان، کارشناس بازار سرمایه: بازار سهام اکنون هم به لحاظ بنیادی و هم به لحاظ روند قیمت ها طی دو هفته گذشته در شرایط خاصی قرار دارد. واقعیت این است که شاخص سهام ظرف مدت ۱۰ روز رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کرد و در این میان نقش نمادهای شاخص ساز چشمگیر بود. از سوی دیگر، مسائل کلان حاکم بر بازار همچون کاهش ارزش ریال و نگرانی از بازگشت تحریم ها دو موضوع مهم فراروی سهام هستند.

 

یکی از نکات مهم طی این ۱۰ روز که بازار روند صعودی پرشتابی داشت افزایش عرضه ها بود که موجب کاهش میزان نقدینگی در بازار شد. از سوی دیگر، با رشد قابل توجه قیمت ها در این بازه زمانی، قیمت ها برای عرضه سهام جذاب شدند. به این ترتیب، رغبت سرمایه گذاران برای تشدید عرضه و حفظ سود از گزند ریسک های آتی افزایش یافت و در نتیجه، قیمت ها تحت فشار فروش وارد مدار اصلاح شدند.در مجموع، رشد سریع قیمت ها و پس از آن، میل به شناسایی سود و همچنین افزایش عرضه سهام در روزهای رشد بازار از عوامل اصلی اثرگذار بر ریزش قیمت ها ارزیابی می شوند که انعکاس آن را در معاملات روز گذشته شاهد بودیم.از طرف دیگر، افزایش بازدهی سهام طی دو هفته اخیر به رغم مسائل سیاسی و در واکنش به وضعیت نوین پولی صورت گرفت. کاهش شدید ارزش ریال طی این مدت و افزایش قیمت ها در بازارهای رقیب موجب تقویت تقاضا به منظور تطبیق سهام با شرایط نوین پولی است.اما نکته دیگری که وضعیت بنیادی سهام را متمایز کرده، موضوع برجام و بیم بازگشت تحریم هاست.

 

گرچه بازار طی این دو هفته فاقد توجه به ریسک مسائل سیاسی و بازارهای جهانی رشد کرد اما نگرانی ها در این دو زمینه نیز می تواند شرایط را برای حضور موثر متقاضیان سهام دشوار کند.در رابطه با ایجاد بازار دوم ارز نمی توان اظهارنظر دقیقی کرد و باید دید که این طرح در عمل چگونه محقق می شود. در یک سناریوی محتمل امکان دارد که این طرح با محدودیت هایی نظیر دامنه نوسان اجرا شود. بنابراین چنین محدودیتی بر مکانیزم قیمت ها در بلندمدت کارآیی نخواهد داشت چون معمولا بازار میل به تعادل دارد و وضع چنین محدودیت هایی تنها موجب شکل گیری پدیده صف می شود و عملا تاثیری در افق زمانی طولانی ندارد.

  معاملات دیروز از دریچه آمار

 

شاخص کل در همان ساعت آغازین معاملات با فشار سنگین فروش، به خصوص در نمادهای گروه فلزی و معدنی مواجه شد. گرچه فشار عمومی عرضه قیمت ها را وارد مدار منفی کرد اما ترکیب عرضه سهام در صنایع مختلف یکسان نبود و در این بین، سهام گروه فلزی و معدنی بیش از سایر نمادها تحت فشار فروش بودند. برای مثال، «ذوب»، «کاوه»، «میدکو» و «کنور» از جمله نمادهایی بودند که روز گذشته در صدر صف پرشمار فروش قرار گرفتند. حتی حمایت تمام قد سهامداران حقوقی و خالص خرید مثبت بیش از ۶۳ میلیارد تومانی این دسته از فعالان نتوانست مانع از ریزش شدید قیمت ها در این دو گروه شود.

 

در مجموع شاخص ۳۰ صنعت بورسی در پایان معاملات دیروز کاهش یافت که در بین گروه های بزرگ، هلدینگ ها و گروه فلزات اساسی با افت بیش از ۴ درصدی شاخص مواجه شدند. گروه پالایشی و پتروشیمی نیز کاهش بیش از ۳ درصدی را ثبت کردند.قطعه سازان گروه خودرو اغلب بر مدار رشد قیمت معامله شدند. نمادهای «خوساز» و «خمحور» و «خکار» از نمادهای پرتقاضای این گروه با صف های خرید بیش از ۲ و یک میلیون سهمی بودند.

 

آکاایران: عقب نشینی ۳ کانالی بورس

 

,اخبار,اخبار اقتصادی,یارانه ها

دنیای اقتصاد

.

منبع :

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :