خودزنی بنزین در بورس - اخبار اقتصادی
واریز یارانه,ترخیص کالا اخبار,اخبار اقتصادی,یارانه ها,خبر اقتصادی مشاغل خانگی,بورس,دلار,قیمت خودرو روزنامه اقتصادی,اخبار اقتصادی ایران اخبار اقتصادی روز
آکاایران: مجموعه: اخبار اقتصادی و بازرگانی
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 20 تیر 1397 08:13

آکاایران: خودزنی بنزین در بورس

 برق، فراورده های نفتی، نفت و حالا هم بنزین؛ این خلاصه ای از محصولاتی است که مقرر بود وارد بورس انرژی شوند. از این چهار محصول، برق به گواه فعالان حوزه، به واسطه انحصاری بودن خریدار، با آسیب جمعی تولیدکنندگان بی پول همراه بود و شاید فقط بتوان گفت مورد دوم (فراورده های نفتی) اندکی روی خوش بورس انرژی را به خود دید.

 

هرچند عرضه محصول اندک بود و جای کار هنوز هم دارد. اما در دو مورد دیگر که اولی در قالب سخنی از زبان معاون اول رئیس جمهور طرح شد و دیگری در قالب دستور روحانی مطرح شده، اما و اگرها فراوان است. حالا محمود مخدومی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت وگاز تأمین (زیرمجموعه شستا) در آخرین اظهارنظر در این زمینه خبر داده که به دستور رئیس جمهوری در حال آماده سازی برای ورود پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بورس هستند. اما کارشناسان بر این عقیده هستند که شرایط برای عرضه این دو محصول در بورس فراهم نیست. می گویند بورس ایران بین المللی نیست که به فکر عرضه محصولاتی با فروشنده واحد در آن، چشم به صادرات انرژی در این بخش بدوزیم.

 

اگر مشتری داخلی است که عرضه آن در بورس چه معنایی دارد؟ اما نکته شایان توجه در تمامی این حرف وحدیث ها، بی توجهی به حاکمیتی بودن محصولاتی است که در بورس عرضه می شود و صاحبان پرشمار پیدا می کند. اما نتیجه در هاله ای از ابهام است، بازار انحصاری است، برق در بورس عرضه می شود، خاموشی های گسترده کشور را در برمی گیرد. این طیف خطی آیا سرنوشت محصولاتی چون نفت و بنزین نخواهد بود؟ این پرسش را با کارشناسان مطرح کردیم. برخی موافق و برخی مخالف اند.

 

عبده تبریزی: زمینه برای ایجاد بورس نفت فراهم نیست

حسین عبده تبریزی، اقتصاددان و عضو شورای عالی بورس در این زمینه در تحلیلی گفته: بورس نفت و انرژی ماهیت بین المللی دارد و اصولا هم در بورس های کالایی مانند بورس نفت، بورس انرژی، فولاد، برق و ... مردم عادی نمی توانند ورود کنند. در بازارهایی مانند بورس انرژی و بورس کالا معمولا کسانی درگیر می شوند که در این کسب وکارها حضور دارند و رقم های بالایی در اختیار آنها است.

 

تبریزی در ادامه گفت: مردم عادی شناختی از بورس های کالایی ندارند و بیشتر درگیر بورس اوراق بهادار می شوند و ما هم به سرمایه گذاران عادی توصیه نمی کنیم که وارد بورس کالا و بورس انرژی شوند، حتی ما به تازه واردان توصیه می کنیم از طریق صندوق ها به بازار سرمایه وارد شوند تا در وضع نوسان های بازار دچار زیان نشوند.

 

عضو شورای عالی بورس در قالب پیشنهادی ادامه داد: معتقدم بورس نفت را باید در یکی از مناطق آزاد با دسترسی به مقررات وسیع تر نسبت به مقررات جاری کشور راه اندازی کنیم و طبیعی است که بورس نفتی باید در وضع اقتصادی و روابط بین المللی مناسب تر ایجاد شود. او با تأکید بر اینکه امروز بهترین زمان برای ایجاد بورس نفت نیست، گفت: به هر حال تشخیص دولت این است که شاید راه اندازی بورس نفت بتواند در فروش نفت کشورمان مؤثر باشد اما برای فروش نفت از طریق بازار سرمایه حداقل باید بازار منطقه ای برای آن ایجاد کنیم که عده ای از خارج از کشور بتوانند نفت ایران را خریداری کنند.

 

اما و اگر فراوان است

جواد نوفرستی، کارشناس اقتصاد انرژی نیز در گفت وگو با «شرق» می گوید: امروز برای ورود نفت و بنزین به بورس بسیار زود است، زیرا شرایط برای آن فراهم نیست. او هم سخنان عبده تبریزی را تأیید کرده و می گوید: نفت کالایی است که بازار آن بین المللی و مشتری آن جهانی است. کالاهایی که در بورس عرضه می کنیم، بازار داخلی دارد. علاوه بر آنکه چندان بستر را آماده و فراهم نمی دانم؛ به ویژه آنکه بخش خصوصی واقعی توانمند فعالی هم نداریم و اکثرا شبه دولتی و خصولتی ها هستند.

 

نوفرستی با بیان اینکه پیشنهادی که از سوی معاون اول مطرح شد، اما و اگر فراوان دارد، ادامه می دهد: امیدوارم به سرعت اتفاق نیفتد.

 

به گفته او مبنای پیشنهاد بورس نفت، تحریم ها بود. عرضه نفت در بورس، راهکاری برای دورزدن تحریم هاست اما باید شرکت خصوصی توانمند، نفت را تحویل بگیرد و در بازار جهانی بفروشد، ولی کدام بازار جهانی؟ بنزین هم اگر هدف صادراتی دارد، همین موضوع درباره آن مطرح است. در ابتدا باید بسترهای آن فراهم شود و بعد دست به کار شد.

 

او ادامه می دهد: اگر بازار داخلی مطرح است، ورود بنزین در بورس بی معناست. اکنون قیمت بنزین مشخص است، جایگاه خاصی نداریم که با کیفیت خاص بنزین عرضه کند و کیفیت هم تقریبا در همه بخش ها یکسان است، دیگر در این مورد عرضه بنزین در بورس، موضوعیتی ندارد؛ مگر اینکه به سمت صادرات برویم که با افتتاح فاز سوم پالایشگاه خلیج فارس ممکن می شود، زیرا فراتر از نیاز داخل خواهد بود اما حجم آن قابل توجه نخواهد بود. حداقل در شروع چندان قابل توجه نخواهد بود. در بازار داخل معنا ندارد که بخش خصوصی در بورس بخرد و بعد به جایگاه ها بفروشد که مکانیسم آن فراهم نیست.

 

خودکشی در بورس

از ابراهیم خوش گفتار، عضو هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق درباره تجربه ورود برق به بورس انرژی می پرسم. او مختصر توضیح می دهد که عرضه برق در بورس چرا و چگونه، انحصار را شکل داد و تجربه ناموفقی در کارنامه بورس شد. خوش گفتار به «شرق» می گوید: پروژه بورس برق، پروژه ناموفقی بود. پروژه انحصاری که اسمش بورس نیست. خریدار، شرکت های تورزیع برق با دستور توانیر بودند. کل معامله ای که انجام می شود، دست بالا دو درصد بازار برق کشور است. ازآنجا که وزارت نیرو پول برق را با تأخیر تقریبا یک ساله پرداخت می کند، نقدینگی بازار بورس سبب شد هر تولیدکننده ای وارد شده و خودکشی کند.  

 

می پرسم چرا از لفظ خودکشی استفاده می کند و او پاسخ می دهد: تولیدکنندگان برق حدود 17هزار میلیارد تومان از وزارت نیرو طلبکارند و چون برای ادامه حیات به پول احتیاج دارند، وارد بورس می شوند. اگر قیمت بازار برق در بورس را ببینید، شاهدید که 29 تومان در هر کیلووات هم فروش رفته؛ درحالی که قیمت تمام شده برق چیزی بیش از 60 تومان است. بنابراین این اقدام چیزی جز خودکشی این صنعت نبود. مدیرعامل برق و انرژی سابق با بیان اینکه تا سوبسید هست، بورس یک بازی است، در تحلیلی توضیح می دهد که چرا این پروژه موفقیت آمیز نبود: تا وقتی که به قیمت های واقعی محصول را در بورس عرضه نکنیم، بورس موفق نمی شود اما اگر قیمت را آزادسازی کرده و اگر برای آن سازوکاری تعریف و اعلام کنیم که قیمت فراورده را با در نظر گرفتن اندکی سوبسید و باقی را با توان خریدار عرضه می کنیم، می تواند موفقیت آمیز باشد.

 

به گفته او اگر قرار باشد در بورس برای هر محصولی که  هست، خریدار یک جای مشخص باشد، این اتفاق قابل تعمیم به آن بخش هم خواهد بود. اگر خریدار بنزین پالایشگاه ستارخ خلیج فارس، وزارت نفت باشد تا در جایگاه ها عرضه کند، هیچ فرقی نخواهد کرد که محصول برق باشد یا بنزین. انحصار باز هم شکل می گیرد و تولیدکننده ضرر می کند.

 

شرایط مهیاست، عزم کافی موجود نیست

بااین حال، مدیرعامل بورس انرژی ایران نظر دیگری دارد. علی حسینی معتقد است که شرایط برای ورود انرژی به بورس فراهم است و در گذشته هم فراهم بوده، اما عزم و اراده جدی برای ایجاد آن فراهم نبود.

 

حسینی در گفت وگو با «شرق» می گوید: در گذشته هم ماده 4 قانون برنامه ششم به صراحت تکلیف شده که ابزارهای مهندسی مالی در بورس انرژی تقویت شود و عرضه نفت خام و فراورده های نفتی در بورس انجام شود. این موضوع از سال 81 در دولت وقت مطرح شد و مورد حمایت دولت وقت قرار گرفت، منتهای مراتب در افت وخیز های زمان، توجه کافی به آن نشده است. او با اشاره به تجربه به گفته او موفق عرضه فراورده های نفتی در بورس می گوید: معاملات قابل توجهی در زمینه صادرات محموله های کوچک، دریایی و زمینی در بورس انرژی انجام شده و این مورد می تواند در زمینه بنزین و نفت هم ایجاد شود. نقد بین المللی نبودن بورس ایران را در این گفت وگو مطرح می کنم، حسینی پاسخ می دهد: بورس چگونه باید بین المللی شود؟ وقتی که در زمینه هایی که پتانسیل بین المللی شدن داریم، مسئولان ذی ربط فعالیت کنند.

 

وقتی فراورده های صادراتی در بورس عرضه نشوند، بین المللی شدن معنا ندارد. باید در این راستا فعالیت هایی انجام دهیم و اگر موفقیت نداشت، عدم موفقیت را مطرح کنیم. او که حاضر نیست اشاره ای به پروژه ناموفق عرضه برق در بورس داشته باشد، ادامه می دهد: به عقیده من این کار شدنی است و سخت نیست. شرایط حاکم بر اقتصاد خوب نیست. با توجه به این بحث عمومی اگر شرایط سخت برای همه بخش هاست، برای این بخش هم همین طور است. حسینی با اشاره به تجربه موفق بورس DNE دوبی می گوید: در همسایگی ما کشورهایی که توانمندی شان کمتر از ماست، اما عزم و اراده جدی داشتند، این کار را انجام دادند و موفقیت هم داشتند.

 

با او مثال نقض این مسئله را طرح می کنم. دکتر فریدون فشارکی، کارشناس برجسته و بین المللی حوزه انرژی که خود نیز عضو هیئت مدیره بورس DNE دوبی است، در تحلیلی درباره ورود نفت به بورس، از ناموفق بودن این بورس گفته بود، اما مدیرعامل بورس انرژی ایران معتقد است نظر این کارشناس با موضوع دیگری مطرح می شود. ایران مستقل است و توانایی زیادی هم دارد و باید به این توانمندی ها و قانون توجه شود. او به داده ها استناد کرده و می افزاید: اگر بورس دوبی موفق نبوده، چرا شرکت «سومو»ی عراق از چند ماه پیش نفت خام سبک بصره را در آنجا عرضه می کند؟ قیمت معاملاتی در اکثر موارد بیشتر از قیمت هایی است که به صورت رسمی در مذاکرات به خریداران پیشنهاد داده می شد.

 

به گفته او، برخی از کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت به تدریج دارند از این سازوکار استفاده می کنند و ما نیز باید در این راستا گام برداریم.

 

 

شرق/شکوفه حبیب زاده 

.

منبع :

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :