آکاایران: انتقاد تند کیهان نسبت به مجری نازپروده صدا و سیما و زلف پویول


پس از اتفاقات اخیر در کشور پیرامون برگزاری فوتبال جام جهانی و بازی ایران با اسپانیا روزنامه کیهان نسبت به این اتفاق و اوضاع وخیم اقتصادی کشور واکنش نشان داد.

کیهان: ۲۰۱۸ غرب زده است و عادل هم نازپروده

در شرایطی که بحران های متعدد اقتصادی نظیر رکود، تورم و بیکاری گریبانگیر کشور است و اوضاع معیشتی مردم را با مشکل مواجه کرده است، این روزها مجددا روزنامه های زنجیره ای اصلاح طلب و همسو با دولت رسالت واقعی خود در پرداختن به مشکلات و معضلات اقتصادی و فرهنگی مردم را به فراموشی سپرده و با پرداختن به سیاسی کاری و سیاسی بازی از جمله سوژه حضور زنان در ورزشگاه و ماجرای عدم حضور یک بازیکن خارجی در صدا و سیما، بدنبال تامین منافع باندی و جناحی خود هستند.
«تابوشکنی دلپذیر»، «آزادی برای زنان»،«بازگشایی ورزشگاه آزادی به روی خانواده ها»، «آزادی در آزادی»، «90 دقیقه برابری در آزادی»، «سلفی با آزادی» و «آیا آزادی در آزادی می ماند؟» از جمله عناوینی است که روزنامه های اصلاح طلب در شرایطی که برجام وضعیت خوبی ندارد، فشار گرانی وبیکاری کمر مردم را خم کرده و کمترین اراده ای نیز از سوی دولت برای حل مشکلات مردم نیز به چشم نمی خورد به عنوان تیتر صفحه اصلی خود انتخاب کرده اند.
بزرگنمایی حضور زنان در ورزشگاه ، موضوعی حاشیه ای که این روزها و به بهانه برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال باز هم در رسانه های اصلاح طلب بسیار درباره آنها می خوانیم و صفحات فراوانی به آنها اختصاص داده می شود اما راز پرداختن به چنین موضوعات حاشیه ای چیست؟
سؤالی که دریافت پاسخش خیلی سخت نیست، تنها لازم است به موضوعات اصلی این روزهای کشور و مطالبات اصلی مردم و مباحث پیرامون تورم افسارگسیخته ، مشکلات معیشتی، عدم موفقیت برجام ، عملکرد دولت و فراکسون امید و امثالهم که این جریان کارنامه قابل دفاعی ندارد ، در این روزنامه ها بنگرید. در این شرایط این دسته از مطبوعات راهی جز پرداختن به موضوعات حاشیه ای ندارند.
از مشکلات واقعی مردم
 تا دغدغه سازی های کاذب

نگاهی به افزایش 32 درصدی قیمت خانه در تهران طی یکسال اخیر، افزایش سرسام آور اجاره بها و افزوده شدن به اجاره نشین ها، افزایش تا 30 میلیونی برخی خودروها طی چند هفته گذشته، افزایش 87 درصدی قیمت دلار در ماههای اخیر ، افزایش 100 درصدی قیمت سکه و... نشان می دهد حال و روز اقتصادی کشور مساعد نیست.
از سوی دیگر براساس آمار اخیر بانک مرکزی، که حاصل بررسی قیمت کالاهای اساسی در هفته منتهی به 18 خرداد امسال است، از 11 گروه کالاهای اساسی، هشت گروه با افزایش قیمت مواجه شدند که برخی از آنها گرانی سرسام آوری را تجربه کرده اند.
همچنین، معضل بیکاری در کشور همچنان تداوم یافته و برخی کارشناسان آمار بیکاری را توضیح دهنده کاملی برای وضعیت اشتغال کشور نمی دانند چراکه بسیاری از مردم و خصوصا جوانان با معضل بیکاری ناقص و یا شغل هایی که با رشته تحصیلی و تخصصشان نامرتبط است، درگیرند.
بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، در سال 1396، نرخ بیکاری 1/12 درصد و سهم اشتغال ناقص از اشتغال کشور 4/10 درصد بوده است. در حالی مرکز آمار شمار رسمی بیکاران را 2/3 میلیون نفر اعلام می کند که با احتساب کسانی که اشتغال ناقص دارند، جمعیت واقعی بیکاران به مرز شش میلیون نفر می رسد.متاسفانه رکود اقتصادی در کشور منجر به بیکاری بیش از پیش شده و هرچند روز یک بار شاهد تعطیلی یک کارخانه یا کار کردن آن با ظرفیت پایین هستیم.
از سوی دیگر تعطیلی کارخانه های تولیدی با سابقه ای نظیر ارج، آزمایش، داروگر، پارس خزر، قند ورامین، روغن نباتی قو، پارس الکتریک، فولاد سهند، 17کارخانه کاشی و سرامیک و چندین کارخانه دیگر طی چهارسال اخیر فقط نمونه هایی از نتایج عملکرد دولت تدبیر و امید است که به بیکاری پنهان دامن زده است و موجبات تلخی کام هزاران خانواده را فراهم کرده است.
اولویت ها در حاشیه، حاشیه ها در اولویت
در چنین شرایطی انبوه روزنامه ها و سایت ها و کانال های همسو با دولت، چند روز پشت سر هم تبلیغ و تهییج کردند تا مردم برای تماشای مسابقه فوتبال ایران با اسپانیا، خانه خود را ترک کنند و به استادیوم آزادی بروند! بازی البته در روسیه انجام می شد و معلوم نبود چرا دولت و رسانه های همسو اصرار دارند مردم به جای تماشای بازی در خانه، به ورزشگاه آزادی بروند؟!
اما پس از چند روز هیاهو در تهران 10 میلیون نفری، تنها 3 تا 5 هزار صندلی ورزشگاه 100 هزار نفری آزادی پرشد که بخشی از آنها نیز اعضای شبکه سیاسی خاص و سیاهی لشکر افراطیون بودند. بماند که بیش از جلوه خانواده ها، برخی زنان و دختران بد پوشش در این جمعیت محدود خود نمایی
 می کردند.
دولت و رسانه های همسو پس از چند سال هیاهو درباره حضور زنان در ورزشگاه ها توانست 3 تا 5 درصد صندلی های ورزشگاه آزادی را پر کند؛ در واقع در تهران 10 میلیون نفری، به اولویت کسانی که 3 ده هزارم مردم هستند، بها داد.
این را مقایسه کنید با جمعیت 3 تا 7 میلیون نفری بیکاران یا جمعیت 25 -20 میلیون نفری خانواده های مستاجر و فاقد مسکن که اولویت های مشخصی دارند اما مطلقا مورد بی اعتنایی دولت قرار گرفته اند. همین طور است جمعیت انبوه جوانان نیازمند ازدواج که دولت هرگز گوشه چشمی هم به آنان نداشته است.
در چنین شرایطی سؤال مهمی که به اذهان متبادر می شود آن است که چرا اولویت ها در دولت به هم خورده و برخی مدیران دولتی، اصرار دارند حاشیه ها را مسئله اصلی کشور کنند؟! درست در روزهایی که افکار عمومی و صاحب نظران و رسانه ها و مسئولان باید در مقابل بدعهدی دشمن و دور نوین فشارهای او اهتمام و تدبیر کنند، از عبرت های اعتماد یکطرفه به شیطان بزرگ درس بگیرند و از دولت توضیح بخواهند، چرا باید کسانی بکوشند موضوع رفتن زنان به ورزشگاه خالی از بازی و بازیکن و تیم و مسابقه را به مسئله اصلی تبدیل کنند؟!
رفتارهایی که بوی «هنجارشکنی» می دهد!
از سوی دیگر رخدادهای اخیرنشان می دهد که یک جریان سیاسی خاص سعی می کند تا اهداف و اغراض خود را ازطریق جنجال سازی،هنجارشکنی و حجمه به ارزش ها و قوانین دنبال کند.این جریان به بهانه حمایت از جایگاه وحقوق زنان! به مقابله با شرع،فرهنگ وعرف خیزبرداشته تا زن را به ابزار و دستاویزی در مسیر سکولاریزه کردن جامعه بدل کند.
شدت بخشیدن در پرداختن به موضوعاتی درتضاد با ارزش های دینی و قانونی چون ورود زنان به ورزشگاه ها و نفی حجاب اجباری از جمله اقداماتی بوده که در صدربرنامه ریزی های این جریان قرارگرفته ودستورهای صادره ازاتاق فکرشان توسط پیاده سواران وابسته یا فریب خوردگان آنها درعرصه های گوناگون به اجرا درمی آید.
گرچه این تحرکات با مواضع دلسوزان حوزه فرهنگ مواجه ودرمواردی نیز نیروی انتظامی به عنوان ضابط قضایی واردعمل شده ،اما همسویی یاهمصدا شدن برخی مسئولین با این تفکرات نیز قابل تامل است ، رفتاری که بیشتر رنگ و بویی سیاست زده دارد و باید آن را بخشی از برنامه کلان «به حاشیه راندن مطالبات جدی مردم ازکابینه دوازدهم وجایگزینی آنان با موضوعات فرعی وغیر واقعی»
دانست.
چراکه «بحران تراشی» برای فرارازپاسخگویی سیاستی است که همواره به انحا مختلف توسط دولت اعمال می شود و«حقوق شهروندی» هم ازجمله کلید واژه هایی است که درطول این سالها برای کمک به این امرمورد بهره برداری قرارگرفته است.
قهرمان سازی های پوشالی
 از ظریف تا رحمانی فضلی!

همچنین طی 5 ساله گذشته که وزارت امور خارجه دولت تدبیر و امید پررنگ ترین وزارت خانه بود و رئیس جمهور و سایر دولتمردان تمامی تلاش خود را برای قهرمان جلوه دادن محمد جواد ظریف به کار گرفته بودند ، و به عبارت دیگر بار بی عملی و بی دستاوردی دولت در حل مشکلات کشور را به دوش ظریف و وزارتخانه اش انداخته بودند، اکنون و پس از آنکه تهی بودن تمام وعده های برجامی دولت با بدعهدی های شیطان بزرگ عیان شده و حنای برجام برای مردم رنگ باخته است، دولت در راستای فرار از پاسخگویی به منتقدان برجام و صد ها وعده خیالی برجامی به مردم بدنبال قهرمان سازی دیگری است که در این راستا ظاهرا وزارتخانه رحمانی فضلی که بستر مناسبی برای طرح دغدغه های کاذب و مسائل حاشیه ای از جمله برگزاری کنسرت ها و حضور زنان در ورزشگاه هاست را مناسب دیده است، که اظهارات اخیر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه نیز در همین راستا قابل ارزیابی است.
محمدحسین مقیمی درباره اینکه آیا صدور مجوز حضور خانواده ها و بانوان در استادیوم آزادی برای تماشای بازی فوتبال ایران و اسپانیا فتح بابی برای حضور زنان در ورزشگاه ها است، گفته است: عجله نکنید، اجازه دهید آهسته آهسته و پله پله جلو برویم. بگذارید درخصوص این اقدامی که انجام شده صحبت شود و نظرات بیان شود، بعد ان شاءالله درباره حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای مسابقات فوتبال تصمیم گرفته می شود.
گفتنی است در جریان بازی فوتبال ایران و اسپانیا، ابتدا فروش بلیت برای تماشای این مسابقه در ورزشگاه آزادی برای «خانواده ها» صورت گرفت و تنها چند ساعت پس از شروع مسابقه اعلام شد که بدلیل مشکلات زیر ساختی این برنامه لغو شده است ، موضوعی که با واکنش و اعتراض عده ای در جلوی ورزشگاه و همچنین فضای مجازی مواجه شد و پس از آن بود که خبری تحت عنوان باز شدن درب ورزشگاه آزادی بر روی بانوان ، با تلاش استاندار تهران ، وزیر کشور و رئیس جمهور منتشر شد.
دروغ زلف پویول
 نتیجه مجری محوری صدا و سیما

اما موضوع دیگری که دستمایه جنجال سازی اخیر رسانه های زنجیره ای طی روزهای گذشته شد، خبر حضور یکی از بازیکنان تیم فوتبال اسپانیا در ویژه برنامه تلویزیونی جام جهانی صدا و سیما و سپس عدم حضور وی در این برنامه بود. موضوعی که به دلیل وجود برخی مجریان نازپرورده که درسایه ضعف مدیریتی صدا و سیما دور برداشته اند، به دروغ سازی و هجمه علیه رسانه ملی و حتی حاکمیت توسط روزنامه های زنجیره ای اصلاح طلب ورسانه های ضدانقلاب تبدیل شد.
فردوسی پور که پیش از این سابقه دعوت از لوئیس فیگو و ساموئل اتوئو و... را در برنامه اش داشته به دنبال این بود که با حضور کارلوس پویول در شب بازی ایران و اسپانیا مثلا اتفاق متفاوتی را در یک برنامه تلویزیونی رقم بزند، اما پیش از آن صداوسیما به دلیل هزینه های میهمانان خارجی، به تهیه کننده ویژه برنامه 2018 تصریح و تاکید کرده بود میهمان پرخرج خارجی به برنامه دعوت نکند که با بی توجهی این مجری حاشیه ساز این دعوت صورت گرفت و البته با مخالفت صدا و سیما مواجه و زمینه را برای دروغ سازی های مضحک نظیر «مشکل تلویزیون با زلف پویول» فراهم کرد.
البته این نخستین باری نیست که مجری حاشیه ساز ورزشی نسبت به قواعد و ساختارهای صداوسیما بی توجهی می کند.
 آخرین بار مصاحبه او با وزیر امور خارجه برای ویژه برنامه شب یلدا و جنجالی که به کمک رسانه های خارج از صداوسیما و همین طور رسانه های ضدانقلاب علیه صداوسیما به راه انداخت، به وضوح نشان داد او هیچ اعتنایی به قواعد سازمان صداوسیما ندارد.
صدا و سیما هم ظاهرا اصلا در کارش برخورد با نازپروده هایش نیست و بر اساس این سیاست غلط «مجری محوری» و این توهم که مثلا فلان مجری برای صدا و سیما اعتبار جمع می کند، در بزنگاه ها زیر پای خود را خالی دیده است. این رویه را مقایسه کنید با برخورد قاطع بی بی سی که وقتی مجری پربیننده ترین برنامه تلویزیونی دنیا اشتباه می کند چطور فاقد سر سوزنی اغماض و مصلحت سنجی اخراجش می کنند.
بنظر می رسد رسانه ملی یک بار برای همیشه باید به این موضوع فیصله دهد و با برخورد قاطع ، از سرایت بیشتر ساختارشکنی به سایر برنامه های تلویزیونی جلوگیری کند چرا که بی شک ساختارشکنی و ایجاد هرج ومرج در برنامه های زنده صداوسیما یک بیماری کشنده برای اعتبار و اقتدار سازمان صداوسیماست.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news

.

منبع : seemorgh.com