پرواز سه کانالی بورس - اخبار اقتصادی
واریز یارانه,ترخیص کالا اخبار,اخبار اقتصادی,یارانه ها,خبر اقتصادی مشاغل خانگی,بورس,دلار,قیمت خودرو روزنامه اقتصادی,اخبار اقتصادی ایران اخبار اقتصادی روز
آکاایران: مجموعه: اخبار اقتصادی و بازرگانی
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 24 خرداد 1397 08:21

آکاایران: پرواز سه کانالی بورس

 

 نماگر بورس تهران معاملات روز گذشته را با جهش بی سابقه ۲ هزار و ۷۶۸ واحدی به پایان رساند تا با ثبت سه کانال شکنی به رقم ۹۹ هزار و ۱۴۶ واحد برسد. همچنین ورود نقدینگی از سوی معامله گران به ویژه حقیقی ها ارزش معاملات خرد را به بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان رساند که از ۱۷ فروردین ۹۴ تکرار نشده است. این رونق معاملاتی در شرایطی رقم می خورد که میانگین ارزش روزانه معاملات در سال جاری به زحمت به ۱۲۰ میلیارد تومان می رسد.

 

مهم ترین محرک رشد دیروز سهام را می توان به مباحث ارزی این روزها و افزایش قیمت ها ناشی از انتظارات تورمی ارتباط داد. جایی که اختلاف جدی میان نرخ ارز در بازار غیررسمی و دلار ۴۲۰۰ تومانی بسیاری را نسبت به انعکاس نرخ های بالاتر دلار در سودآوری شرکت ها امیدوار کرده است. با توجه به محرک های موجود، به غیر از ریسک های غیراقتصادی همچون مداخله سیاست گذار در روند قیمت گذاری و رخدادهای سیاسی، عامل دیگری نمی تواند سد راه رونق سهام شود. بنابراین و از آنجا که حدود ۱۰۸ میلیارد تومان نقدینگی در صف های خرید سهام در پایان معاملات دیروز باقی مانده بود، انتظار می رود در آغاز معاملات هفته آینده شاهد تداوم صعود سهام و ۶ رقمی شدن شاخص بورس باشیم.

پرواز سه کانالی بورس

 

بورس تهران روز گذشته همگان را شگفت زده کرد. به این ترتیب دیروز شاخص سهام با جهش بی سابقه ۲ هزار و ۷۶۸ واحدی (معادل ۹/ ۲ درصد) ضمن ثبت سه کانال شکنی، بیشترین میزان رشد شاخص از ۲۰ بهمن ۹۴ را تجربه کرد. حالا نماگر اصلی سهام با قرار گرفتن در سطح ۹۹ هزار و ۱۴۶ واحدی (بیشترین رقم شاخص از ۸ بهمن ۹۶)، تنها ۸۵۴ واحد تا ۶ رقمی شدن فاصله دارد. این جهش در حالی رقم خورد که ارزش معاملات خرد سهام نیز با هجوم سهامداران حقیقی به بیشترین مقدار از ۱۷ فروردین ماه ۹۴ رسید. ضمن اینکه نماگر سهام به لحاظ مقداری بیشترین رشد روزانه خود را در طول تاریخ فعالیت خود ثبت کرد. در شرایط کنونی به نظر می رسد محرک هایی چندگانه پیش روی سهام بورسی قرار گرفته و به جز ریسک های غیراقتصادی ناشی از افزایش مداخله سیاستگذار در روند قیمت گذاری و همچنین ریسک های سیاسی، عامل دیگری نمی تواند مانع از تداوم رشد سهام شود.

محرک های رشد سهام

 

همانطور که در گزارش روز چهارشنبه «دنیای اقتصاد» تحت عنوان «استارت مجدد بورس در بهار» اشاره شد، بالا ماندن سطح قیمت فلزات در بازارهای جهانی، افزایش قیمت فروش محصولات در بورس کالا، نشانه های انعکاس رشد نرخ دلار در سودآوری آینده شرکت ها و روانه شدن نقدینگی به بازار سهام از جمله مهم ترین محرک های بورس تهران به حساب می آیند. رشد خیره کننده قیمت سهام طی معاملات روز گذشته در کنار افزایش قابل ملاحظه ارزش معاملات نیز نشان از هجوم کم نظیر نقدینگی به بورس تهران دارد (روز گذشته ارزش معاملات خرد سهام از ۴۰۰ میلیارد تومان فراتر رفت). در عین حال ۳۰ درصد سهام بورسی با صف های خرید به معاملات روزانه خود پایان دادند.

فرصتی مناسب برای جذب نقدینگی

 

در شرایط کنونی با توجه به نقش پایدار عوامل بنیادی پیرامون سهام به نظر می رسد ریسک های غیراقتصادی همچون ریسک مداخله نهاد سیاستگذار در قیمت گذاری ها می تواند مانعی در برابر تداوم رشد بازار باشد. در عین حال تشدید فشار اقتصادی از جانب آمریکا از ریسک های سیاسی پیش روی بازار سهام است که ادامه روند صعودی را با تردید همراه ساخته است. در نبود ریسک های مذکور اما رشد قیمت ها در بازار سهام روندی ادامه دار دیده می شود؛ چرا که شاهد کوچ نقدینگی از بازارهای موازی همچون سکه، ارز و مسکن به سهام هستیم. نگاهی به میزان تقاضا در نمادهای بورسی طی معاملات روز گذشته خود گواهی بر این مدعا است. دیروز بیش از ۶۰ سهم بورسی با صف های خرید پرحجم همراه شدند. به این ترتیب ۱۰۸ میلیارد تومان نقدینگی در انتظار ورود به معاملات سهام قرار گرفت.

 

فرصت به وجود آمده در بازار سهام می تواند برای گروه های مختلف جذاب باشد. در این میان نقش مقام سیاست گذار، پررنگ تر به نظر می رسد. بجاست سازمان بورس اوراق بهادار از فرصت به وجود آمده برای تقویت عرضه های اولیه و توسعه هر چه بیشتر بازار بدهی استفاده کرده و به جذب نقدینگی بازارهای سفته بازانه به این بازار کمک کند. بازاری که کمترین آثار تورمی را به دنبال دارد. در شرایط کنونی، نقدینگی موجود در کشور یا می تواند با ورود به بخش های تولیدی کشور افزایش رشد اقتصادی را به ارمغان بیاورد یا با ورود به بازارهای سفته بازانه، رشد تورم را به دنبال داشته باشد. به عبارتی روشن تر، بازار سرمایه (سهام و اوراق بدهی) بازاری است که با جذب نقدینگی در نهایت منجر به افزایش سرمایه گذاری در بخش های تولیدی کشور، به کارگیری نیروی کار بیشتر و افزایش تولید و صادرات می شود. شرایطی که کمترین اثر تورمی را داشته و زمینه رشد و رونق اقتصادی را فراهم می آورد. این در حالی است که ورود نقدینگی به بازارهای سفته بازانه همچون ارز، سکه و مسکن تنها نویددهنده رشد تورم است. سهامداران عمده نیز می توانند از فرصت به وجود آمده برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود بهره جویند.

 

در این میان اما همواره رشدهای پرشتاب اینگونه با چاشنی نگرانی همراه است. البته این به آن معنا نیست که رشد کنونی بازار، رشدی حبابی بوده و احتمال ترکیدن این حباب وجود دارد بلکه نگرانی اصلی به رفتار معامله گران باز می گردد. هر چند در بازه میان مدت و بلند مدت، چشم انداز بازار سهام صعودی است اما تغییر اندکی در شرایط می تواند به هیجانی منفی بدل شود. در عین حال پس از هر رشد پرشتابی، یک دوره اصلاح طبیعی به نظر می رسد. به این ترتیب انتخاب سبد صحیح سرمایه گذاری حائز اهمیت است و می تواند بازدهی مناسبی نصیب سرمایه گذاران کند.

مروری بر معاملات سهام

 

روز گذشته بیش از ۸۰ درصد شرکت های بورسی با رشد قیمت همراه شدند. در این میان ۶۳ سهم تا سقف مجاز قیمتی نوسان کردند. بیشترین بار رشد شاخص اما با توجه به ارزش بزرگ بازاری در اختیار نمادهای فلزی – معدنی و هلدینگ های پتروشیمیایی قرار داشت. به این ترتیب دو فولادساز مطرح بورس یعنی «فولاد» و «فخوز» در کنار «کگل» به نمایندگی از معدنی ها و سه پتروشیمی «فارس» و «جم» و «تاپیکو» بیشترین اثر فزاینده بر شاخص را در اختیار داشتند. رشد این نمادها در حالی رقم خورد که در بازارهای جهانی شاهد کاهش قیمت فلزات بودیم. روز سه شنبه نشست کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا آغاز شد. بارناباس گان، تحلیلگر موسسه او سی بی سی درخصوص این نشست گفته است: «افزایش نرخ بهره تقریبا قطعی است و این کاملا روشن است که فدرال رزرو در پایان نشست نرخ بهره را ۲۵/ ۰ درصد دیگر افزایش خواهد داد، اما بازار بیشتر می خواهد لحن بیانیه فدرال رزرو را ببیند نه تصمیم افزایش نرخ بهره را.» افزایش نرخ بهره عاملی برای افزایش ارزش دلار است. در این میان اما شاهد پیش خور شدن این موضوع توسط بازار و رشد شاخص دلار هستیم. در عین حال گزارش ها نشان از افت محسوس نقدینگی چین دارد. موضوعی که عامل فشار بر بازارهای کالایی به حساب می آید.

همگام با بازیگران

 

بررسی روند تغییر مالکیت های روز گذشته نیز نشان از ثبت رکوردی نوین دارد، به طوری که در این میان سهامداران حقیقی نیز رکوردشکن ظاهر شدند؛ معامله گران خرد بازار که از ابتدای سال جاری تا کنون به دلیل فضای غیرشفاف اقتصادی، ریسک های سیاسی و عدم اعتماد به آینده بازار، تحرک چندانی در بورس نداشتند، طی روزهای اخیر با کمرنگ شدن این موارد فعال تر شدند. به طوری که این روند در جریان معاملات روز چهارشنبه به ثبت رکوردی نوین در تغییر مالکیت های این گروه ختم شد. در نهایت حدود ۶۰ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی معامله گران عمده بازار به سبد سهامداران حقیقی منتقل شد. در این راستا بیشترین حجم خرید توسط سهامداران خرد در گروه فلزات اساسی به ثبت رسید. به این ترتیب خالص خرید حقیقی ها در صنعت مزبور به بیش از ۳۷ میلیارد تومان رسید. در صدر این خریدها تمایل به جمع آوری سهام فولاد مبارکه اصفهان قرار داشت به طوری که خالص خرید حقیقی ها در نماد مزبور حدود ۲۰ میلیارد تومان بود.

 

ملی مس ایران نیز از دیگر نمادهای مورد توجه سهامداران خرد در روز گذشته بود؛ «فملی» روز گذشته اقدام به انتشار گزارش عملکرد سال مالی ۹۶ با تعدیل مثبت ۲۸ درصدی در پیش بینی سود هر سهم خود کرد. به این ترتیب درآمد هر سهم «فملی» برای سال مالی منتهی به پایان اسفندماه ۹۶ به رقم ۴۹۲ریال رسید. شرکت دلایل این رشد سودآوری را مربوط به افزایش نرخ جهانی مس ( LME) و افزایش نرخ ارز درسه ماه پایانی سال ۹۶ عنوان کرده است. به این ترتیب نماد مزبور یکی از تاثیرگذارترین نمادها بر رشد روز گذشته شاخص کل بود. همچنین نوسان مثبت ۵ درصدی را تجربه کرده و در پایان با صف خریدی در حدود ۵۵ میلیون سهم به کار خود پایان داد. در این راستا سهامداران خرد بازار خریدهای پرحجمی را در این نماد به ثبت رساندند. به طوری که در نهایت جابه جا یی بیش از ۱۲ میلیارد تومانی نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی «فملی» صورت گرفت.

 

,اخبار,اخبار اقتصادی,یارانه ها

دنیای اقتصاد  /فاطمه اسماعیلی  

.

منبع :

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :