آکاایران: مجموعه: اخبار بین الملل
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 09 خرداد 1397 16:50

آکاایران: زمان تصاویر منتشر شده از بن سلمان مشخص نیست/ تعارض غیبت ولیعهد با حضور پررنگ او در صحنه های جهانی

شاید دلیل عدم حضور ولیعهد سعودی در ملاء عام، تلاش او برای کمتر دیده شدن باشد. اگر او بیش از حد دیده شود، هر گونه عقب نشینی از سوی او به شدت به چشم خواهد آمد. در نتیجه خروج از زیر نور افکن ها به مراتب از سایر شایعات مرموز، منطقی تر خواهد بود.

به گزارش ایلنا،  اخبار منتشر شده درباره احتمال کشته شدن محمد بن سلمان که چندی است در رسانه های ایران و جهان عرب دست به دست می شود، مورد توجه رسانه های آمریکایی قرار گرفت.
روزنامه «واشنگتن تایمز» در گزارشی با اشاره به این اخبار نوشت: گفته می شود «محمد بن سلمان» ولیعهد ۳۲ ساله عربستان که تحت سنگین ترین حفاظت های امنیتی در جهان است، کشته شده است.
این روزنامه آمریکایی مدعی شد: این گزارش ها تنها از سوی منابع تقریبا ایران منتشر شده بود، یعنی اصلی ترین دشمن عربستان سعودی.
«واشنگتن تایمز» در ادامه این گزارش مدعی شد: «مقام های آمریکایی و تحلیل گران، روز سه شنبه نسبت به این خبر که در رسانه های عربی در حال گردش است، هشدار داده و معتقدند محتوای این پیام به احتمال زیاد بخشی از کمپین پروپاگاندای ایران برای بی ثبات کردن ریاض است».
این رسانه آمریکایی به انتشار برخی خبرها در رسانه های عربی اشاره کرد و ادامه داد: در چندین رسانه عربی تردیدهایی درباره اختفای محمد بن سلمان بعد از حادثه تیر اندازی در قصر پادشاهی در ریاض دست به دست می شود. برخی از این تئوری ها می گوید حادثه تیر اندازی ۱۲ آوریل در واقع تلاشی برای سرنگونی ملک سلمان و در واقع تلاش برای کودتا بوده است.
یکی از مقام های دولت آمریکا روز سه شنبه در گفت وگو با «واشنگتن تایمز» مدعی شد: «بسیاری از خبرهای عربی که به این شایعات دامن می زنند، احتمالا توسط منابع ایرانی ترویج شده است».
این مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شده: «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا خودش اخیرا با محمد بن سلمان تماس داشته است.
دیپلمات های سابق آمریکا در گفت وگو با این روزنامه آمریکایی گفته اند که «شاید محمد بن سلمان به خواست خودش مخفی شده باشد». این نظریه به تئوری های توطئه خارق العاده ای که در منطقه بر اساس گزارش ها شکل می گیرد، دامن می زند.
این رسانه آمریکایی در ادامه نوشت: با همه این احوال محمد بن سلمان در یک ماه گذشته دیده نشده است.
این رسانه با بیان اینکه در ماه گذشته میلادی محمد بن سلمان در انظار عمومی ظاهر نشده است، نوشت: با این وجود به تصاویری از ولیعهد در دفتر خصوصی اش استناد می شود. این تصویر در ۱۸ ماه می در همه رسانه های عربی باز نشر می شد. تلویزیون دولتی عربستان یعنی العربیه نیز به دیداری بین «محمد بن زاید» شاهزاده امارات، «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین و «عبدالفتاح السیسی» رییس جمهوری مصر با محمد بن سلمان اشاره کرد.  در تصویری که العربیه منتشر کرده بود، این چهار مرد در حالی که به جای دستار سنتی عربی کلاه بیس بال به سر داشتند، می خندیدند و خوشحال بودند. اما این تصویر هیچ اشاره ای به مکان و زمان عکس برداری نداشت.
بر اساس این گزارش، چهارشنبه گذشته، خانواده سلطنتی عربستان بار دیگر به اختفای یک ماهه ولیعهد از انظار عمومی اشاره کردند وتصویری از او در نشست کابینه در جده منتشر کردند.
«واشنگتن تایمز» در سایه قرار گرفتن ولیعهد عربستان را با حضور پرر نگ او در صحنه های جهانی در تعارض خوانده و نوشت: او اوایل سال جاری میلادی سفری به آمریکا داشت که خبر این سفر در همه شهرها از جمله واشنگتن، نیویورک، سیلیکون ولی و هوستون رسانه ای شد. او در این سفر با رسانه های مختلف گفت وگو کرد.
این رسانه به نقل از سخنگوی سابق وزارت خارجه آمریکا نوشت: غیاب ناگهانی محمد بن سلمان از زیر نورافکن ها زمینه را برای ایجاد شایعات در محافل محافظه کار خاورمیانه فراهم کرده است.
سخنگوی سابق وزارت خارجه آمریکا و افسر بازنشسته نیروی هوایی این کشور در این باره گفته است: تنش ها بین عربستان و ایران تشدید شده است. تعجبی نیست که شایعات زیادی ایجاد شود. شاید دلیل عدم حضور محمد بن سلمان تلاش او برای کمتر دیده شدن باشد. اگر او بیش از حد دیده شود، هر گونه عقب نشینی از سوی وی به شدت به چشم خواهد آمد. در نتیجه خروج از زیر نور افکن ها به مراتب از سایر شایعات مرموز، منطقی تر خواهد بود.

 

 

 

.

منبع :