یک مقام وزارت شهرسازی: تعیین سقف اجاره و قیمت برای مسکن قیمت ها را بالا می برد - اخبار اقتصادی
واریز یارانه,ترخیص کالا اخبار,اخبار اقتصادی,یارانه ها,خبر اقتصادی مشاغل خانگی,بورس,دلار,قیمت خودرو روزنامه اقتصادی,اخبار اقتصادی ایران اخبار اقتصادی روز
آکاایران: مجموعه: اخبار اقتصادی و بازرگانی
تاریخ انتشار : دوشنبه, 07 خرداد 1397 12:05

آکاایران: یک مقام وزارت شهرسازی: تعیین سقف اجاره و قیمت برای مسکن قیمت ها را بالا می برد

تجربه دنیا نشان داده است که تعیین قیمت، به خصوص برای مسکن که کالایی نا همگن، غیر قابل جابجایی و منحصر به فرد است، نه مقدور است و نه خاصیتی دارد. 

 مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تعیین سقف برای اجاره بها و قیمت مسکن را اقدامی ناکارآمد دانست و گفت: چنین اقداماتی به رشد غیر قابل کنترل قیمت مسکن منجر خواهد شد.

 

به گزارش عصرایران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی چگنی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن در واکنش به برخی اظهارنظرها مبنی بر لزوم تعیین سقف برای اجاره بها و قیمت مسکن گفت: تجربه دنیا نشان داده است که تعیین قیمت، به خصوص برای مسکن که کالایی نا همگن، غیر قابل جابجایی و منحصر به فرد است، نه مقدور است و نه خاصیتی دارد.

 

چگنی با اشاره به اثرات نامطلوب سیاست تعیین قیمت در بازار مسکن افزود: اگر قیمت تعیین شود و تولیدکننده از قیمت راضی نباشد، دیگر وارد بازار نخواهد شد. در نتیجه با کمبود عرضه مواجه می شویم. کمبود شدید عرضه قیمت ها را به شدت بالا خواهد برد.

 

وی ادامه داد: باید سیاست گذاری درست در حوزه اقتصاد کلان انجام شود. اگر سیاستگذاری درست در حوزه زمین انجام بگیرد، شاهد تعادل در بازار مسکن خواهیم بود. تنظیم محیط اقتصاد کلان و ساختار اقتصاد به تعادل بازارها از جمله بازار مسکن می­انجامد.

 

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن با اشاره به ماهیت سرمایه ای مسکن در ایران گفت: اگر قیمت ارز، طلا و اتومبیل که کالاهای سرمایه ای و رقیب مسکن هستند، افزایش پیدا کند، نمی توان قیمت مسکن را ثابت نگه داشت.

 

یک مقام وزارت شهرسازی: تعیین سقف اجاره و قیمت برای مسکن قیمت ها را بالا می برد

 

چگنی افزود: در بازار سرمایه انواع دارایی ها به یکدیگر تبدیل می شوند. بنابراین افزایش قیمت دارایی های چون طلا اثر بلندمدت در بازار مسکن خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: در چهار سال گذشته مسکن افزایش قیمت نداشته، تا اینکه اواخر سال گذشته تا کنون با رشد قیمت در این بازار مواجه بودیم. هنوز مسکن نسبت به سایر دارایی ها قیمت پایین تری دارد.

 

چگنی پیش بینی پذیر کردن اقتصاد و کنترل نرخ تورم را از جمله ابزارهای ثبات بخش به تمام بازارها، از جمله بازار مسکن دانست و گفت: تعیین سقف سیاست گذاری درستی نیست، چون نتایج درستی ندارد و تجربه آن در دنیا شکست خورده است.

 

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن تهیه مسکن کم درآمد ها را از جمله وظایف بخش عمومی دانست و افزود: این تنها عرصه ایست که دولت می تواند مستقیما به آن ورود کند. البته نه به عنوان تولید کننده بلکه از طریق حمایت با ابزارهای سیاستی،پولی و مالی چرا که سود آوری ندارد و به همین دلیل بخش خصوصی فاقد حمایت به آن ورود نخواهد کرد.

 

.

منبع :

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :