آکاایران: خط و نشان پمپئو پیرامون غنی سازی اورانیوم ایران


 وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه ای که متن آن بامداد شنبه منتشر شده گفته کشورش تولید مواد هسته ای یا غنی سازی اورانیوم را برای ایران مناسب نمی داند.

پمپئو: غنی سازی اورانیوم برای ایران مناسب نیست

«مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا که کشورش تنها استفاده کننده از سلاح های هسته ای در جنگ بوده در مصاحبه ای روز جمعه گفته که به نظر او غنی سازی اورانیوم یا داشتن تأسیسات پلوتونیوم برای ایران مناسب نیست.
وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با VOA گفت: «در خصوص استفاده از مواد هسته ای، فکر نمی کنیم که برای ایران مناسب باشد که مواد شکافت پذیر هسته ای تولید کند یا به غنی سازی اورانیوم بپردازد و یا تأسیسات پلوتونیوم داشته باشد.
«اگر آنها برنامه صلح آمیز انرژی هسته ای می خواهند، بسیار خوب، می توانند آن مواد را وارد کنند. کشورهای دیگر هم همین کار را می کنند. این روشی است که بسیاری از کشورها در سراسر جهان، آن را به کار می گیرند.»
مایک پمپئو در ادامه گفت که برای اطمینان از اینکه ایران اقدام به تولید مواد شکافت پذیر هسته ای یا غنی سازی اورانیوم نمی کند بایستی از اماکن نظامی و آزمایش های تحقیقاتی ایران بازرسی انجام شود. او گفت: «برای اینکه به این هدف برسیم و آسوده خاطر شویم که اوضاع همین طور است، بایستی بازرسی انجام شود. این بازرسی ها، بازرسی از اماکن نظامی و آزمایشگاه های تحقیقاتی و تمامی اماکنی که در نسخه های قبلی برنامه هسته ای ایران دخالت داشته اند را شامل می شود.
وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از این مصاحبه مدعی شد دولت ترامپ به دنبال براندازی نظام ایران نیست بلکه به دنبال «تغییر رفتار مسئولان در ایران» است.
او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دولت آمریکا از «گروه های معارض» ایرانی که در ایالات متحده و اروپا هستند حمایت می کند گفت: «بله. تا وفتی که آنها در مسیر همان اهداف ما حرکت کنند [از آنها حمایت می کنیم.] من گاهاً شاهد بوده ام که این مسئله درباره بعضی از این گروه ها- بعضی از این گروه های کوچک تر- صادق نیست. ما نمی خواهیم که آنها هم به دنبال تغییر نظام ایران باشند.»

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news

.

منبع : seemorgh.com