آکاایران: مسعود رجوی گفت با انتخاب خاتمی، ایران بیست سال بیمه شد

آکاایران: مسعود رجوی گفت با انتخاب خاتمی، ایران بیست سال بیمه شد


 یک فعال اصلاح طلب در خصوص انتخاب خاتمی در سال ۷۶ گفت: مسعود رجوی گفت با انتخاب خاتمی جمهوری اسلامی ایران بیست سال بیمه شد زیرا می دانستند ایشان منطق صحیحی که دارد خواهد توانست شرایطی خوبی را فراهم کند.

سعی دارند مردم را از انتخابشان ناامید کنند

محمدرضا خباز یک فعال سیاسی اصلاح طلب، با اشاره به سالگرد حماسه دوم خرداد گفت: اواخر سال ۷۵ که دولت مرحوم آیت الله هاشمی در آخرین دوره خود قرار داشت همه در این فکر بودند که بعداز ایشان چه می شود؟ به طوری که می شنیدیم عده ای نظرشان این بود که قانون اساسی را تغییر دهند تا مرحوم هاشمی بتواند بازهم رئیس جمهور شود زیرا خلاء وجودی ایشان به خوبی احساس می شد.
پائیز سال ۷۵ بود که با مرحوم حبیبی که معاون اول آیت الله هاشمی بودند برای زدن گلنک راه آهن تهران- بافق رفتیم. مرحوم صدیقی که با ما همراه بود به ایشان گفتند چون فرد دیگری وجود نداشت شما نامزد شوید تا بتوانید سکان را به دست بگیرید.
این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه نتیجه بررسی ها و تحقیق اصلاح طلبان این شد که گرد شمع وجود آقای خاتمی جمع شوند، عنوان کرد: رئیس دولت اصلاحات به هیچ وجه نمی پذیرفت که نامزد انتخابات شود و هنگامی که آقای بهزاد نبوی در این زمینه با وی صحبت کرد، به ایشان گفته بودند که به دنبال شخص دیگری باشید.
در آن زمان شرایط بسیار خاصی وجود داشت؛ بنا بود رئیس جمهور پرقدرتی مانند مرحوم هاشمی از صحنه  برود و حتما باید فردی جایگزین ایشان می شد که دارای قدرت باشد؛ از طرفی هم دولت در پنهان کاندیدایی داشت که به دنبال رأی آوری آن بود و از سوی دیگر حجت الااسلام ناطق نوری هم در میدان حضور داشتند و خود آقای خاتمی هم می گفت که پنج میلیون رأی بیشتر ندارد.
به یاد دارم روزهای اول در خراسان به احترام آقای واعظ طبسی کسی برای سید محمد خاتمی ستاد نمی زد و من نخستین ستاد را در کاشمر زدم که بعد از آن بقیه جرأت پیدا کردند این کار را انجام دهند. ستادها که زده شد آقای خاتمی به شهرستان ها رفتند و سخنرانی های فوق العاده ای انجام داد از طرفی هم دولت در پنهان با تحریف ها و تکذیب هایی بی موردی که از آقای خاتمی انجام داد باعث شد که ایشان رأی بالایی بیاورد. 
 مسعود رجوی آن روزها اعلام کرد که انقلاب اسلامی ایران با انتخاب سید محمد خاتمی بیست سال بیمه شد، زیرا می دانستند ایشان با منطق صحیحی که دارد خواهد توانست  شرایطی خوبی را فراهم کند. امروز بعد از گذشت چندین سال ثابت شده است که بهترین دولت بعد از انقلاب اسلامی دولت اصلاحات است که با فروش نفت بشکه ای ۱۲ دلار مملکت را اداره می کرد.
وی در پاسخ به این سوال که در سال ۷۶ خاستگاه و پایگاه اصلاح طلبی را در کدام قشر از جامعه می توان یافت، گفت: نخبگان جامعه، طبقه متوسط و تحصیل کرده ها به این نتیجه رسیدند که اصل سوم قانون اساسی که دفاع از حقوق شهروندی است مغفول واقع شده و تفکری مثل سید محمد خاتمی می تواند آن را زنده کند  به همین جهت روشنفکران، نخبگان و آزاداندیشان و شخصیت های برجسته به میدان آمدند، دانشجویان به شهرهای خودشان رفتند و روشن گری کردند و آن اتفاق مبارک که رهبر عزیز به عنوان حماسه از دوم خرداد یاد کردند رخ داد و شکل گرفت.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گفتمان اصلاح طلبی از سال ۷۶ تا به امروز چه تغییراتی کرده و با چه مشکلاتی مواجه بوده است، گفت: متاسفانه دولت پنهان نگذاشت آرمان های دوم خرداد در جامعه محقق شود. این اتفاق باعث شد گفتمان اصلاحات آنطور که باید و شاید محقق نشود و یا دولت یازدهم منشور حقوق شهروندی را رونمایی کرد اما متاسفانه دو قوه دیگر یعنی مقننه و قضاییه را همراه کند تا آن طور که آرزوی همه ما بود این منشورمحقق شود.
به طور مثال دولتی مانند دولت های نهم و دهم بر روی کار بیاید دولت پنهان از آن حمایت و کمکش می کنند اما اگر روسای جمهوری مانند روحانی و یا سید محمد خاتمی روی کار بیایند چوب لای چرخش می گذارند و سعی می کنند مردم را از انتخابشان ناامید کنند.
 آن ها به مردم می گویند رأی که شما به صندوق انداختید بی نتیجه بود و دیدید کسی که انتخاب کردید نتواست قول های خود را عملی کند.
هدف دولت پنهان و اتاق فکرش این است که اگر کاندیدایشان رای آورد همکاری کنند، از کاه کوه می سازند، حقایق را می پوشانند باطل را حق جلوه می دهند مانند رفتاری که در دوران دولت های نهم و دهم داشتند اما اگر دولتی غیر از آن چه مدنظرشان باشد امور را در دست بگیرد سعی می کنند آن را زمین گیر کنند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news

.

منبع : seemorgh.com