آکاایران: مجموعه: اخبار اقتصادی و بازرگانی
تاریخ انتشار : سه شنبه, 01 خرداد 1397 15:45

 

 روزنامه شهروند با عنوان «میلیونرهای یک ساعته سیتروئن و ٢٠٠٨»، از تفاوت قیمت زیاد میان رقم پیش فروش این دو خودرو با ارزش بازاری آنها حکایت دارد که چگونه بلافاصله پس از خرید خودرو می توانید آن را به رقم بسیار بالاتری بفروشید و اقدامات شرکت فروشنده برای جلوگیری از فروش دوباره آن نه تنها مانع جدی نیست، حتی اگر موثر هم باشد، اصولا مشکلی را حل نمی کند.

 

 عباس عبدی در ادامه یادداشت خود در روزنامه «شهروند» نوشت: قضیه از این قرار است که کارخانه های خودروسازی اصلی کشور دو خودرو نوین خود را پیش فروش می کنند. تا اینجای کار مسأله جدیدی نیست. طبیعی است که قیمت پیش فروش قدری ارزان تر از قیمت بازار باشد، ضمن اینکه سود متعارفی را برای پول های پیش پرداختی تا زمان تحویل منظور می کنند که این نیز طبیعی است، ولی مسأله اینجاست که اگر کسی بتواند مثلا ٦٠میلیون تومان هزینه پیش خرید را واریز کند و امتیاز یک خودرو را به دست آورد، بلافاصله ارزش این امتیاز ده ها میلیون تومان بیشتر می شود و می تواند آن را خریدوفروش کند. البته شرکت فروشنده مدعی است که به هیچ کس بیش از یک دستگاه نمی فروشد، یا مدعی اند که در عمل به مصرف کننده نهایی فروخته می شود.

 

هر دو استدلال ضعیف است. اول اینکه در عمل افراد می توانند از کدملی چند نفر از خانواده و آشنایان استفاده کنند و به تعدادی که لازم دارند، بخرند. حتی اگر تعداد آن نیز محدود باشد، در اصل ماجرا فرقی نمی کند، زیرا اگر کسی دلال باشد، فرق نمی کند که یک خودرو بخرد یا صدتا، تا این رقم جدی تفاوت قیمت به جیب او برود.

 

به علاوه اینکه به مصرف کننده نهایی فروخته می شود نیز، حرف بی اعتباری است. اول اینکه چنین نیست. بسیاری از این خودروها پس از تحویل از خودروسازی، در بازار خریدوفروش می شوند. اصولا اگر فقط مصرف کننده نهایی آن را استفاده می کرد، دیگر قیمت بازار معنایی نداشت، مثل نان. برای نان یارانه پرداخت می شود و قیمت آن از قیمت اقتصادی اش کمتر است، ولی قیمت مغازه با بازار یکی است، چون خریداران همان مصرف کنندگان نهایی هستند و به اندازه کافی نان عرضه می شود که کسی در نقش دلال آن وارد نشود.

 

بنابراین هنگامی که تولید محدود است، حتی اگر به مصرف کننده نهایی هم داده شود؛ این نوعی بی عدالتی است، چون افراد زیادی هستند که خواهان خرید آن هستند ولی نصیب آنان نمی شود، به همین دلیل فقط چند لحظه سایت پیش فروش باز است و فوری بسته می شود. به علاوه چرا باید مصرف کننده نهایی خودرویی را که ١٥٠میلیون ارزش بازاری آن است، ١٠٠میلیون بخرد و ٥٠میلیون سود ببرد، حتی اگر آن را نفروشد؟

 

فرض کنید سالانه فقط ٢٠ هزار دستگاه از این دو خودرو عرضه شود و آن طور که در گزارش آمده، تفاوت قیمت تا ٥٠میلیون تومان می رسد، یعنی مصرف کنندگان اصلی و نهایی آنها را با ٥٠میلیون تومان بالای قیمت کارخانه از خریدار اولیه می خرند و استفاده می کنند. تفاوت قیمت این ٢٠ هزار دستگاه خودرو حدود هزارمیلیارد تومان می شود!! درجامعه ای که صنعت آن نیازمند تقویت است، دولت آن نیازمند بودجه بیشتر است، فقر و تنگدستی گسترش یافته، چرا چنین رقمی مفت و مجانی به جیب کسانی می رود که جزو طبقات بالای جامعه هستند و می توانند خودروی بالای ١٠٠میلیون سوار شوند؟! در جامعه ای که با ماهانه ١٠٠ هزار تومان یا تا حدی بالاتر؛ ٢٠٠ هزار تومان می توان یک خانواده را از فقر مطلق نجات نسبی داد، با این رقم می توان ٥میلیون خانوار را در یک ماه و ٤٠٠ هزار خانوار را در یک سال تغذیه و تأمین کرد و این یک گام بزرگ است، ولی چرا این پول به جیب عده ای معدود از شهروندان به نسبت مرفه می رود؟

 

می گویند به علل گوناگون شورای رقابت بر این خودروها قیمت گذاری می کند. مگر خودرو کالای انحصاری است که قیمت گذاری شود. خودرو از معدود کالاهایی است که رقابت کامل بر آن حکمفرماست.

 

ده ها نوع خودروی داخلی و خارجی با انواع و اقسام مدل ها و تعداد بی شمار در بازار وجود دارند، اگر هم امتیازاتی نصیب خودروسازان شده است، به جای قیمت گذاری این چنینی مابه التفاوت را به خزانه دولت واریز کنند و به درد مشخصی از جامعه برسانند نه آن که آن را به این طریق هدر دهند. این نحوه تخصیص منابع و فروش تولیدات شاید در جهان بی سابقه باشد. جامعه ای که تا این حد دچار مشکلات مالی و کمبود منابع مالی برای حل مسائل خود است، به ساده ترین صورت آتش به منابع مالی خود می زند.

 

متاسفانه این پرسش پاسخ داده نمی شود که اگر این خودروها را به قیمت واقعی آن در بازار قیمت گذاری کرده و می فروختند، چه کسی اعتراض می کرد؟ مگر نان است که اگر گران شود، عده ای معترض می شوند؟ خودروی بالای ١٠٠میلیون تومان نه کالای ضروری است و نه حتی نیمه ضرور، اگر کالای لوکس محسوب نشود، کالای عادی است و باید به قیمت فروخته شود. دولت با دست و سیاست های خود عده ای را دلال بار می آورد که فاقد زحمت پولدار شوند.

 

 

.

منبع :