آکاایران: مجموعه: اخبار سیاست خارجی
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 02 خرداد 1397 10:47

گروه بین الملل بحران در گزارشی از عربستان خواست عراق را به میدان جنگ نوین خود علیه ایران تبدیل نکند. 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، گروه بین المللی بحران در گزارشی به عربستان هشدار داد که عراق را به میدان جنگ نوین خود علیه ایران تبدیل نکند.

 

روابط میان عربستان و عراق از سال گذشته از طریق سفرهای متقابل مسئولان دو کشور و بازگشایی مرزها و سفرهای تجاری بهبود قابل توجهی یافته است.

 

پادشاه عربستان مارس گذشته متعهد شد که از عراق برای ایجاد یک ورزشگاه نوین حمایت مالی به عمل آورد.

 

در گزارش گروه بحران آمده است که توجه عربستان به عراق ناشی از تمایل ریاض برای مقابله با نفوذ ایران است. عراقی ها خواهان ممانعت از تبدیل کشورشان به صحنه درگیری نوین میان ایران و عربستان هستند.

 

در این گزارش تأکید شده است: توانایی مالی عربستان به این کشور قدرت می دهد اما به اندازه ای نیست که بتواند نظراتش را تحمیل کند.

 

گروه بحران هم چنین از بازگشت توجه عربستان به عراق استقبال کرد اما هشدار داد: اگر ریاض بخواهد بیشتر از این ادامه دهد خود را غرق در بروکراسی و فساد خواهد یافت.

 

در این گزارش به عربستانی ها توصیه شده که به تقویت کشور عراق و تمرکز بر بازسازی این کشور و از سرگیری تجارت و آشتی میان طوایف مختلف عراق ادامه دهند. هم چنین از ریاض خواسته شده در اقداماتی که علنا علیه مذهب شیعه است بازنگری کنند و اظهارات خصمانه علیه شیعیان را پایان دهند.

 

در مقابل در این گزارش از ایران نیز خواسته شده تلاش های عراق را برای متنوع کردن ائتلاف های منطقه ای خود تشویق کند.

 

 

.

منبع :