«پاسخ به کیهان

جناب آقای شریعتمداری

مدیرمسئول محترم روزنامه کیهان

با اهداء سلام، در شماره پنجشنبه بیست و دوم آذر آن روزنامه، بخش خبر ویژه، مطلبی تحت عنوان «جواب ادعای علی مطهری درباره مردم موافق گران کردن بنزین هستند» درج شده بود فاقد آنکه مطلب اینجانب ذکر شده باشد، ضمن آنکه اساساً عنوان مطلب، سخن اینجانب را تحریف کرده بود.

گران کردن بنزین یعنی بنزین هزارتومانی مثلاً بشود دو هزارتومان، در حالی که سخن بنده در پاسخ به سؤال دانشجویی در دانشگاه اصفهان این بود که به جریان افتادن کارت سوخت می‌تواند قاچاق هولناک بنزین را تا حدی کاهش دهد اما اقدام اصلی این است که قیمت بنزین اصلاح شود، به این ترتیب که مثلاً تا صد لیتر در ماه همان لیتری هزار تومان محاسبه شود و بیشتر از آن مبلغی بالاتر، که بار آن بیشتر بر دوش قشر توانمند جامعه است. بدین وسیله بودجه‌ای نیز برای کمک بیشتر به قشر ضعیف یا کارهای عمرانی پدید می‌آید. بعد گفتم حدس می‌زنم مردم هم به خاطر رشد اجتماعی و سیاسی که دارند موافق باشند.

​امروز اختلاف قیمت بنزین در کشور ما با کشورهای همسایه مانند ترکیه و افغانستان بسیار زیاد است و به همین جهت انگیزه زیادی برای قاچاق آن ایجاد شده و طبق گزارش اخیر روزانه سی میلیون لیتر قاچاق می‌شود که با توجه به مرزهای طولانی ما جلوگیری از آن، کار دشواری است.

مصلحت کشور در این است که این کار انجام شود و دست از عوام‌فریبی با هدف سیاسی که چوب آن را زیاد خورده‌ایم برداریم. تا قبل از سال 1384 در ابتدای هر سال درصد معینی به قیمت بنزین افزوده می‌شد و به این وسیله به تدریج نرخ آن به نرخ واقعی نزدیک می‌شد. چند ماه قبل از خرداد 1384 در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قانون تثبیت قیمتها در مجلس هفتم تصویب و این افزایش تدریجی متوقف شد صرفاً به خاطر پیروزی در انتخابات و بیرون راندن رقیب از میدان.

به دنبال این قضیه و ثابت ماندن قیمت بنزین در طول چند سال، لازم دیده شد که قیمت آن افزایش چند پله‌ای ناگهانی پیدا کند و برای جبران آن قانون یارانه نقدی تصویب شد که مصیبتی برای کشور شد و همه اقتصاددانان آن را مخالف اقتصاد مقاومتی می‌دانند. اینها نتیجه کارهای عوام‌فریبانه با هدف سیاسی است.

امروز باید این رفتارها را کنار بگذاریم و آنچه را که مصلحت مردم است انجام دهیم. به تعبیر شهید آیت‌الله مطهری مصلح واقعی کسی است که به مصلحت جامعه عمل می‌کند و با نقاط ضعف جامعه مبارزه می‌کند هرچند از محبوبیت او کاسته شود.
مستدعی است این مطلب طبق قانون مطبوعات عیناً و در همان محل و اولین شماره آن روزنامه درج شود. قبلاً سپاسگزارم»

آکاایران: پاسخ علی مطهری به شیطنت کیهان

.

منبع : bartarinha.ir