بورس ۱۰۰ درصدی شد - اخبار اقتصادی
واریز یارانه,ترخیص کالا اخبار,اخبار اقتصادی,یارانه ها,خبر اقتصادی مشاغل خانگی,بورس,دلار,قیمت خودرو روزنامه اقتصادی,اخبار اقتصادی ایران اخبار اقتصادی روز
آکاایران: مجموعه: اخبار اقتصادی و بازرگانی
تاریخ انتشار : دوشنبه, 09 مهر 1397 07:56

آکاایران: بورس ۱۰۰ درصدی شد

 

در ادامه صعودهای پرشتاب بورس تهران، روز گذشته شاخص سهام با جهش ۷۶۹۸ واحدی در ارتفاع ۱۹۵ هزار واحدی ایستاد. به این ترتیب، بازدهی بورس از ابتدای سال از ۱۰۰ درصد نیز عبور کرد. این در شرایطی است که ارزش معاملات بورس و فرابورس در مجموع به بیش از دو هزار میلیارد تومان رسیده و خالص خرید سهامداران خُرد در روز گذشته به ۷۰۰ میلیارد تومان نزدیک شد. این امر نشان می دهد هجوم نقدینگی تازه به بازار سهام در حال افزایش است و اکنون مهم ترین پرسش پیش روی کارشناسان، دلیل بی عملی مقام ناظر است.

 

«دنیای اقتصاد» بارها تاکید کرده بود سیاست گذاری صحیح در بازارهای سفته بازی نظیر ارز و سکه می تواند موجب بازگشت آرامش به فضای اقتصادی شود و همزمان بورس را به گزینه نخست سرمایه گذاری تبدیل کند. اما همزمان سکاندار بورس باید بستر جذب پول های سرگردان به سمت تولید واقعی را فراهم کند؛ در غیر این صورت، به تدریج سرعت ورود نقدینگی به سهام کاسته می شود و با حبابی شدن قیمت ها مجدد این بازار وارد دوره اصلاحی-رکودی خواهد شد. این در حالی است که تاکنون که انتظار می رفت اقدامی عاجل از سوی سیاست گذار صورت پذیرد، نه خبری از عرضه های تازه در بازار سهام است و نه فشاری برای افزایش سهام شناور شرکت ها.

 

نماگر بورس تهران معاملات روز گذشته خود را با رشد ۷۶۹۸ واحدی (معادل ۱۱/ ۴ درصد) به پایان رساند و در ارتفاع نوین ۱۹۵ هزار واحدی ایستاد. به این ترتیب دیروز ضمن شکسته شدن رکورد رشد مقداری شاخص سهام، بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون به ۶/ ۱۰۲ درصد رسید. هرچند همچنان بازدهی بازار سهام نسبت به دیگر بازارهای موازی از ابتدای سال تاکنون، در سطوح پایین تری قرار دارد اما بررسی ها نشان می دهد در بازه زمانی ۱۵ شهریورماه تاکنون، بورس تهران به سبب ورود پول های تازه توانسته گوی سبقت را از دو بازار دلار و سکه برباید. در این شرایط هر چند گسیل پول های تازه به بازار سهام فرصتی ارزنده به شمار می رود اما انفعال مقام سیاست گذار می تواند این فرصت را به تهدیدی جدی بدل کند.

 

بورس تهران، برنده نیم ماه اخیر

پس از رالی پرشتابی که بازار ارز و طلا از ابتدای سال در پیش گرفتند، حال به نظر می رسد نوبت به بازار سهام رسیده است. پیش از این «دنیای اقتصاد» در گزارشی تحت عنوان «عیار جذابیت بازار سهام» که در نیمه شهریورماه منتشر شد، بورس را به عنوان گزینه ای جذاب برای فعالان اقتصادی معرفی کرد. حالا با محدود کردن بازه زمانی مورد بررسی از ۱۵ شهریورماه تا پایان معاملات روز گذشته، رتبه نخست بازارهای سرمایه گذاری با کسب بازدهی بیش از ۴۲ درصدی به بورس تهران رسید. این در حالی است که دلار و سکه در این بازه زمانی، به ترتیب رشد ۲۴ و ۱۲ درصدی را تجربه کرده اند.هر چند بازارهای دلار و سکه، به عنوان بازارهای کم ریسک تر شناسایی می شوند و در مقابل بازار سهام، محل فعالیت سرمایه گذاران ریسک پذیر است اما رشد شتابان قیمت ها در دو بازار ارز و طلا، در کنار برخی تحولات داخلی (اعطای اختیارات لازم به رئیس کل بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی) سبب شده است تا نقدینگی قابل توجهی از این دو بازار، روانه سهام شود.

 

بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از سپرده گذاری مرکزی، تنها طی یک هفته اخیر، ۱۷ هزار و ۲۱ کد معاملاتی نوین برای افراد حقیقی و ۲۵۶ کد نیز برای حقوقی ها صادر شده است. در عین حال در این بازه زمانی، بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی خالص از سوی سهامداران خُرد وارد گردونه معاملات سهام شده است. هر چند تداوم شرایط کنونی (رشد قیمت سهام فاقد توجه به پشتوانه های بنیادی در کنار انفعال مقام سیاست گذار)، نگران کننده بوده و هشداری برای فعالان بازار است.

 

 فرصت را غنیمت بشمارید

همان طور که اشاره شد با صدور کدهای نوین معاملاتی طی یک هفته اخیر، نقدینگی قابل توجهی وارد بازار سهام شده است. نگاهی به خالص تغییر مالکیت سهام نشان از غلبه حقیقی ها در سمت خرید سهام طی ۱۹ روز معاملاتی اخیر دارد. در این بازه زمانی خالص خرید حقیقی ها به ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان می رسد. پول های تازه ای که سبب رشد بی وقفه و پرشتاب قیمت سهام شده است. نگاهی به معاملات دیروز بورس تهران نیز نشان از رشد قیمت ۹۵ درصد از نمادهای بورسی دارد. در این میان بیش از نیمی از نمادهای معاملاتی در سقف های مجاز و با صف خرید به معاملات روزانه خود پایان دادند. به این ترتیب روز گذشته با وجود جابه جایی ۱۷۵۰ میلیارد تومان نقدینگی در معاملات خرد سهام که خود رکوردی نوین در تاریخ ۵۰ ساله بورس تهران به شمار می رود، ۴۱۶ میلیارد تومان در پشت صف های خرید در انتظار ماندند. فاقد شک ورود این حجم نقدینگی برای بازار سهام فرصتی طلایی به شمار می آید اما آنچه این فرصت را به تهدیدی جدی تبدیل کرده است، انفعال سیاست گذار در استفاده از فضای کنونی است.

 

در حال حاضر، نقدینگی موجود در بازار تشنه ورود به سهام و کسب سود است. این در حالی است که بازار همچنان از عمق کافی برخوردار نیست. نگاهی به وضعیت نماد معاملاتی شرکت های حاضر در بورس تهران نشان می دهد تا پایان خردادماه سال جاری، تنها ۱۵ درصد از سهام این شرکت ها به عنوان سهام شناور آزاد د ر این بازار شناسایی شد ه و قابلیت معامله د ر بازار سهام را د ارند . در فرابورس ایران نیز این رقم به ۳۵/ ۱۳ درصد می رسد. بنابراین در شرایط فعلی که شاهد ورود نقدینگی سرگردان به بازار سهام هستیم، فرصتی مناسب برای افزایش شناوری سهام با افزایش عرضه از سوی سهامداران عمده بازار ایجاد شده است.  افزایش عرضه های اولیه به ویژه عرضه سهام شرکت های دولتی و نیمه دولتی در راستای خصوصی شدن واقعی این شرکت ها، از دیگر ضرورت های کنونی بازار سهام است. موضوعی که متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته است.

 

 رشد بازار تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

شاخص سهام که از میانه شهریورماه، وارد مسیر صعودی پرشتابی شده است، طی ۷ روز معاملاتی اخیر بی وقفه رشد کرده و در همین مدت کوتاه، ضمن ثبت بازدهی ۲۴ درصدی، از ۳۸ کانال نوین نیز عبور کرده و در حال حاضر در قله نوین ۱۹۵ هزار واحدی ایستاده است. به این ترتیب بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون از ۱۰۰ درصد عبور کرد.

 

اما نکته حائز اهمیت در این میان، میزان نقدینگی ورودی به معاملات سهام طی روزهای اخیر است. بررسی ها نشان می دهد میانگین روزانه ارزش معاملات خرد در ۳ هفته اخیر، به ۱۲۴۴ میلیارد تومان می رسد. رقمی که پیش از این حتی قابل تصور نیز نبوده است. شاید بتوان به جرات اذعان داشت، همین میزان نقدینگی در جریان میان سهام بورسی است که زمینه رشد پرشتاب قیمت ها را فراهم آورده است. واقعیت این است که در حال حاضر معامله گران فاقد توجه به پتانسیل های بنیادی سهام و تنها با تبعیت از جریان صف های خرید، به گردونه معامله گران یک سهم پیوسته و همین عامل سبب جهش عمومی قیمت ها در سهام شده است. مهم ترین دلیل اثرگذاری پرقدرت این عامل (نقدینگی) بر رشد بازار، عمق بسیار پایین بازار سهام کشور است. به این ترتیب به نظر می رسد رشد بازار تا زمانی که ارزش معاملات در سطوح فعلی قرار دارد، ادامه خواهد داشت. به این ترتیب کاهش این متغیر می تواند سیگنالی برای آغاز اصلاح قیمتی نمادهای فاقد پشتوانه باشد.

 

 رشد یکدست صنایع بورسی

بررسی روند صنایع بورسی طی معاملات روز گذشته نشان می دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسی، ۳۷ صنعت با افزایش شاخص همراه شدند. این موضوع موید آن است که نقدینگی جریان یافته در بازار سهام فاقد توجه به مولفه های بنیادی و تنها با دنباله روی از تقاضای شکل گرفته در سهام، به دادوستد می پردازند. امری که می تواند این بازار را از مدار تحلیل و منطق خارج کند. هر چند در فضای فعلی، پیش گرفتن این رویه، سودهای جذابی را از آن معامله گران می کند اما باید توجه داشت با گذشت زمان و فروکش هیجانات موجود، سهام به ارزش ذاتی خود باز خواهند گشت. به این ترتیب توصیه می شود معامله گران پرتفوی خود را بر اساس پشتوانه های بنیادی سهام چیده و از خریدهای هیجانی پرهیز کنند.

 

 در بازار چه گذشت؟

همان طور که اشاره شد دیروز عمده سهام بورسی در مسیر رشد قیمتی قرار گرفتند. در این میان بانکی ها شاهد تشکیل طولانی ترین صف های خرید بودند. دارایی قابل توجه ارزی بانک ها مهم ترین دلیل افزایش توجه معامله گران به سهام زیرمجموعه این گروه است. این وضعیت سبب شده است تا شاخص این صنعت در یک ماه اخیر، بازدهی ۴۳ درصدی را تجربه کند. روز گذشته نیز بانک تجارت پس از برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی به گردونه معاملات بازگشت. بازگشت «وتجارت» با رشد ۱۰ درصدی قیمت رقم خورد و نقدینگی ۸۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی در انتظار ورود به این نماد بانکی نشست. اطلاعات ارائه شده درخصوص وضعیت ارزی این بانک نشان می دهد «وتجارت» با دلار ۴۲۰۰ تومانی، ۳ هزار و ۷۹۱ میلیارد تومان دارایی ارزی در اختیار دارد.

 

همچنین روز گذشته بورس کالا میزبان محصولات شرکت ملی مس ایران بود. به این ترتیب دیروز یک هزار تن مس مفتول «فملی» در این بازار عرضه شد. قیمت پایه این محصول ۳۰ هزار و ۳۲۴ تومان تعیین شده بود اما میانگین موزون قیمت پایانی این محصول در محدوده ۶۸ هزار تومان قرار گرفت که افزایش ۱۲۴ درصدی نسبت به قیمت پایه و رشدی ۲۵ درصدی را نسبت به معامله پیشین این محصول نشان داد. این موضوع سبب شد نماد معاملاتی شرکت ملی مس ایران نیز همچون دیگر هم گروه هایش با افزایش تقاضا و رشد تا سقف مجاز قیمتی همراه شود.

 

همگام با بازیگران

روز یکشنبه، برای نوزدهمین روز متوالی، خالص تغییر مالکیت به نام معامله گران خرد بازار رقم خورد و بیش از ۲ میلیارد و ۲۸۰ میلیون سهم به ارزش ۶۸۳ میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی جابه جا شد. بیشترین خالص خرید توسط سهامداران خرد در نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده های نفتی ثبت شد و خالص خرید حقیقی ها در میان پالایشی ها به ۱۱۸ میلیارد تومان رسید. پتروشیمی ها نیز در این روز شاهد تغییر مالکیت ۹۶ میلیارد تومانی به نفع حقیقی ها بودند. فلزی ها دیگر گروهی بودند که با خالص خرید ۸۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومانی توسط معامله گران خرد بازار همراه شدند.

 

در صدر خرید معامله گران حقیقی، تمایل به جمع آوری سهام شرکت پالایش نفت بندرعباس قرار داشت. خالص خرید حقیقی ها در نماد مزبور به ۵۰ میلیون و ۸۰۰ هزار سهم به ارزش حدود ۷۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بالغ شد. نماد معاملاتی بانک تجارت نیز در این روز شاهد جابه جایی ۵۰۳ میلیون سهم به ارزش ۵۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بود. نماد معاملاتی شرکت ملی مس ایران از دیگر نمادهای دیروز بورس تهران بود که مورد اقبال معامله گران خرد بازار قرار گرفت. به این ترتیب دیروز بیش از ۱۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار سهم «فملی» به ارزش ۵۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به پرتفوی حقیقی ها اضافه شد.در آن سوی بازار نماد معاملاتی ایران ترانسفو شاهد جابه جایی ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار سهم خود به ارزش ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بود. نماد معاملاتی فولاد آلیاژی ایران نیز در این روز شاهد جابه جایی ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار سهمی به ارزش بیش از یک میلیارد تومان به سمت معامله گران عمده بازار بود. در مجموع خرید حقوقی ها نیز گروه دستگاه های برقی با خالص خرید حدود ۶ میلیارد تومانی قرار داشت. 

 

,اخبار,اخبار اقتصادی,یارانه ها

 

دنیای اقتصاد 

.

دنیای اقتصاد 

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :