آکاایران: نماینده پارلمان تاجیکستان: «دوشنبه» از وضع «روادید ابریشم» بین کشورهای آسیای مرکزی حمایت می کند

آکاایران: نماینده پارلمان تاجیکستان گفت: «دوشنبه» از وضع «روادید ابریشم» میان کشورهای منطقه آسیای مرکزی حمایت می کند.

به گزراش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «عالم سلیم زاده» رئیس کمیته امور بین المللی، سازمان های اجتماعی و اطلاعات پارلمان تاجیکستان وضع «روادید ابریشم» میان کشورهای منطقه را بسیار جالب خواند و گفت: دولت و پارلمان از این ابتکار حمایت خواهند کرد.
وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور تاجیکستان از نخستین روز استقلال کشورهای آسیای مرکزی از همکاری نزدیک میان آنها و حذف موانع ساختگی بر سر راه گردشگران، کالا و خدمات استقبال کرده است.
به گزارش آکاایران: سلیم زاده افزود: با توجه به این مهم می توان با اطمینان گفت: تاجیکستان از وضع چنین روادیدی میان کشورهای آسیای مرکزی حمایت خواهد کرد.
وی گفت: از وضع چنین روادیدی تمام طرف ها، هم گردشگران خارجی و هم کشورهای منطقه بهره خواهند برد.
سلیم زاده افزود: با دریافت چنین روادیدی گردشگران خارجی می توانند با فرهنگ منحصر به فرد مردم منطقه، آثار تاریخی و فرهنگی و جاذبه های طبیعی آشنا و کشورهای آسیای مرکزی درآمد بالایی را از گردشگری دارا باشند.
وی ادامه داد: وضع چنین روادیدی به اجرای برنامه های دولت تاجیکستان جهت افزایش قابل توجه تعداد جهانگردان خارجی و فروش محصولات صنایع دستی مردم تاجیک کمک می کند.
بنابه گزارش رسانه های منطقه وضع روادید ابریشم (Silk road visa) در حال حاضر در کشورهای قزاقستان و ازبکستان به طور رسمی مورد بررسی قرار گرفته است.
کمیته امور بین المللی، روابط اقتصاد خارجی، توریسم و سرمایه گذاری خارجی سنای ازبکستان بررسی این موضوع میان «تاشکند» و «آستانه» را تایید کرد.
نمایندگان سنای ازبکستان نیز معتقد هستند که وضع این نوع روادید میان کشورهای آسیای مرکزی منجر به افزایش گردشگری خارجی خواهد شد.
سال 2018 میلادی از سوی رئیس جمهور تاجیکستان «سال توسعه گردشگری و صنایع دستی مردم تاجیک» نام گرفته است.
روادید ابریشم مانند «روادید شینگن» خواهد بود که گردشگر خارجی با دریافت آن می تواند در یک سفر از چند کشور منطقه آسیای مرکزی فاقد مشکل بازدید کند.
انتهای پیام/ح

.

منبع : farsnews.com