آکاایران: آیا بازتاب های گسترده برخوردهای 2 وزیر با خبرنگاران، اعضای کابینه را از تکرار واکنش های تند به اصحاب رسانه باز داشته است؟

گروه سیاسی خبرگزاری فارس؛ مرتضی علیزاده ـ ۱۷ مرداد به همان اندازه که روزی برای ارج نهادن به حرفه و اصحاب خبر است و مملو از پیام های تبریک مسئولان و مدیران، می تواند روزی برای بازخوانی و یادآوری چگونگی مواجهه مسئولان با آنان نیز باشد؛ همان مسئولانی که در اظهارات شفاهی و مکتوب خود در حوالی این روز، خبرنگاران را مجاهدان در مسیر آگاه سازی افکار عمومی، وجدان های بیدار جامعه، زبان گویای مردم و بازوان همیشه در تلاش جهت آزادی بیان و گردش اطلاعات برمی شمارند.

به گزارش آکاایران: هرچند که شاید بسیاری از عکس العمل های مسئولان در هنگام مواجهه با پرسش ها یا پافشاری های خبرنگاران برای اخذ جواب قانع کننده ثبت و ضبط نشده و یا به مصالحی منتشر نشده باشد، اما احتمالاً بتوان با استناد به همان تعداد واکنش های ثبت و پخش شده از سیما و یا منتشر شده در سایر رسانه ها، دولت حسن روحانی را در مواجهه های به یادماندنی با اصحاب رسانه (خبرنگار و مجری) رکورددار خواند.

29 خرداد 1393 اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد در دولت یازدهم مهمان برنامه ثریا شد. موضوع این برنامه، نگاهی آسیب شناسانه به مسائلی همچون گسترش واردات در الگوی کنونی مناطق آزاد کشور، قاچاق در مناطق آزاد کشور، وضعیت تولید و صادرات در مناطق آزاد و مواردی از قبیل چگونگی گسترش و توسعه مناطق آزاد کشور با تمرکز بر محرومیت ها و حاشیه نشینی های مناطق آزاد بود.

در بخشی از گفت وگو ترکان از طرحی سخن گفت که بر اساس آن با هدف اشتغالزایی برای بومیان خوزستان، سرمایه داران داخلی به جای خرید زمین و ویلا در کشورهای اروپایی، در آبادان و خرمشهر زمین و ویلا بخرند.

مجری برنامه در انتقاد از این تصمیم با اشاره به این که با این کار سرنوشت باغات جنوب هم تبدیل به سرنوشت باغات شمال کشور می شود که بومیان منطقه مالکیت خود را بر املاک از دست داده و تبدیل به باغداران سرمایه داران می شوند، گفت: «با این نوع تصمیمات شما مردم بومی آبادان و خرمشهر عملاً به دربان و باغبان سرمایه داران و ثروتمندان تبدیل می شوند» که ترکان این گونه واکنش نشان داد: «شما قبل از فهمیدن موضوع اظهار نظر نکنید!».


	گزارش فارس به مناسبت روز خبرنگار برخوردهای کابینه تدبیر و امید با اصحاب رسانه
روحانی،رسانه،کابینه،دولت یازدهم

مشاور حسن روحانی خطاب به مجری گفت که پیش از آنکه موضوعی را نفهمیده است، اظهار نظر نکند

در حالی که برخی با توجه نوع ادبیات منحصر به فرد و شناخته شده مشاور رئیس جمهور تصور می کردند برخورد او با اصحاب رسانه یک استثنا در کل کابینه «تدبیر و امید» محسوب می شود و سایر اعضای دولتی که رأی اصلاح طلبان را پشت خود دارد، حداکثر احترام را به پرسشگری می گذارند، برخورد محمدباقر نوبخت سخنگوی همیشه خندان دولت در راهروی مجلس تردیدی در برابر این موضوع قرار داد.

وی که مورد پرسش خبرنگاران پارلمانی قرار گرفته بود، در مواجهه با سوال خبرنگاری که تصویربردار را نیز با خود همراه داشت، گفت: دوربین تان را خاموش کنید؛ اگر این را پخش کنید شما را تعقیب قضایی می کنم.


	گزارش فارس به مناسبت روز خبرنگار برخوردهای کابینه تدبیر و امید با اصحاب رسانه
روحانی،رسانه،کابینه،دولت یازدهم

سخنگوی دولت، خبرنگار را تهدید به تعقیب قضایی کرد

امّا آنچه پرررنگ تر از همه از مواجهه یک عضو کابینه دولت حسن روحانی با یک خبرنگار در ذهن ها مانده است، حرکت فیزیکی عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نسبت به سؤال یک بانوی خبرنگار در حیاط دولت است.

16 فروردین 96 و در اولین حضور اعضای هیئت دولت در سال نوین در میان خبرنگاران، خبرنگاری از وزیر راه درباره مرجوعی بودن هواپیماهای ایرباس خریداری شده سؤال کرد؛ آخوندی ابتدائاً میکروفون را از دست این خانم خبرنگار گرفت و آن طور که تصاویر خبرگزاری ها نشان می دهد با عصبانیت به وی پاسخ داد.


	گزارش فارس به مناسبت روز خبرنگار برخوردهای کابینه تدبیر و امید با اصحاب رسانه
روحانی،رسانه،کابینه،دولت یازدهم

پاسخ وزیر دولت روحانی به خبرنگار بنا بر روایت خبرنگاران و عکاسان حاضر در حیاط دولت به این شرح بوده است:

 شما حرفه ای نیستید و از خبرنگاری سر در نمیارید برید بابا!

 خبرنگار باید یک جُو عقل داشته باشد!

شماها خبرنگار نیستید؛ شماها بی ... هستید!

این برخورد به عکس واکنش سخنگوی دولت که خبرنگاران تهدید به تعقیب قضایی کرده بود، بازتاب گسترده ای در رسانه ها و فضای مجازی یافت و به ویژه خبرنگاران در صفحات شخصی شان از وزیر انتقاد کردند، به طوری که آخوندی وادار به واکنش شد و نامه ای با مضمون دلجویی خطاب به خبرنگاران نوشت.

امّا ماجرای برخوردهای کم سابقه اعضای دولت حسن روحانی با اصحاب رسانه به اینجا ختم نشد و کمتر از 2 ماه بعد، این بار سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان آموزش پزشکی با عکس العمل خود به سؤال یک خبرنگار نظرها را به خود جلب کرد.

روز 10 خرداد 96 و پس از اتمام نشست هیئت دولت حضور وزرا در حیاط پاستور، خبرنگاری از قاضی زاده درباره افتتاح بیمارستان امام رضا و حساب ملی سلامت پرسید که آقای وزیر جواب داد: «شما مگر مزدورید؟ هر چِرتی را که به شما می دهند نباید بپرسید».


	گزارش فارس به مناسبت روز خبرنگار برخوردهای کابینه تدبیر و امید با اصحاب رسانه
روحانی،رسانه،کابینه،دولت یازدهم

وزیر بهداشت دولت های یازدهم و دوازدهم خطاب به خبرنگار: «شما مگر مزدورید؟ هر چِرتی را که به شما می دهند نباید بپرسید».

این برخورد با یک خبرنگار هم واکنش اصحاب رسانه را برانگیخت و کمپین «ما خبرنگاران مزدور نیستیم» را از سوی دست کم 500 خبرنگار به راه انداخت.

شاید بتوان نتیجه گرفت همین بازتاب های منفی نحوه دو مواجهه آخر با اصحاب رسانه از سوی دو وزیر دولت یازدهم که البته در دولت دوازدهم هم ابقا شدند، موجب شده است که در طول یک سال گذشته، کمتر خبری از برخورد نامناسب اعضای کابینه با اصحاب رسانه شنیده شود که می تواند دو معنا داشته باشد؛ یا آگاه شدن نسبت به لزوم رعایت احترام متقابل میان دولتمردان و خبرنگاران، یا صرفاً نگرانی از انعکاس و خبری شدن هرگونه برخورد دور از شأن با اصحاب خبر.

در این باره بخوانید:

  • واکنش بیش از 500 خبرنگار به توهین های مکرر وزیر بهداشت علیه منتقدان

  • واکنش های مجازی توهین آخوندی به یک خبرنگار

انتهای پیام/

.

منبع : farsnews.com