آکاایران: روزنامه اصلاح طلب آرمان امروز در مطلبی با اشاره به پیشنهاد گفتگوی دونالد ترامپ نوشته است: تلاش ترامپ به عنوان چهره ای اهل گفت وگو چیزی جز نعل وارونه زدن برای رد گم کردن و پنهان کردن خوی استکباری آمریکا نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه آرمان امروز در مطلبی با عنوان «ترامپ نعل وارونه می زند» در اشاره به خروج آمریکا از برجام روحانی نوشت: نه امروز و اکنون که از آغاز دوران دیپلماسی به هیچ وجه مقبول نیست که کسی ادعا کند باید کاری را که او می گوید کشورهای دیگر هم انجام بدهند. چنین انتظاری نه معقول است و نه مقبول. اینکه دونالد ترامپ ادعا کرده که با ایران فاقد پیش شرط برای رسیدن به توافق گفت وگو می کند، تا حد زیادی موجب تعجب تحلیلگران سیاست بین الملل شده است. دونالد ترامپ این حرف را در شرایطی مطرح کرده که توافق رئیس جمهور قبل از خود را نادیده گرفته است و در سیاست بین الملل چنین کاری فاقد مبنای حقوقی است و دقیقا از همین زاویه است که ایران به دیوان لاهه شکایت کرده است و واکنش دیوان لاهه نشان از مبنای حقوقی شکایت ایران دارد. 

به گزارش آکاایران: در ادامه این یادداشت آمده است: تلاش ترامپ برای تحمیل دیدگاه خود به ایران و تلاش برای نشان دادن خود به عنوان چهره ای اهل گفت وگو چیزی جز نعل وارونه زدن برای رد گم کردن و پنهان کردن خوی استکباری آمریکا نیست. با این حال طرح این مساله حساسیت هایی در کشور پدید آورده است. مذاکراتی که در نهایت به برجام ختم شد نشان داد که ایران در صورت لزوم از گفت وگو و ابزارهای دیپلماتیک استفاده خواهد کرد. 

آرمان امروز همچنین با پیش کشیدن تلویحی این موضوع که ایران در چه شرایطی حاضر به مذاکره مجدد با آمریکا خواهد بود، تصریح می کند: ایران در صورت لزوم از گفت وگو و ابزارهای دیپلماتیک استفاده خواهد کرد. نکته مهمی که در این بین وجود دارد و شایسته دقت نظر است اینکه اگرچه در ایران این مهم موافقان و مخالفانی دارد، اما بیش از ایران، آمریکا باید نسبت به چنین موضوعی تکلیف خود را روشن کند. هرچه باشد آمریکا کشوری است که یک رئیس جمهور با کشور دیگر توافق می کند و رئیس جمهور بعدی آمریکا آن توافق را لغو می کند. این است که مخالفان این موضوع در داخل کشور عهد شکنی های آمریکا را یادآوری می کنند. هرچه که باشد باید منافع ملی ایران تامین شود و آمریکا ابتدا تحریم ها را بردارد و به برجام بازگردد تا آن زمان در شرایط برابر ببینیم که منافع ما در مذاکره بیشتر حاصل می شود یا ترک مذاکره.

انتهای پیام/ح

.

منبع : farsnews.com