آکاایران: اگرچه برخی مسئولین دولتی، اجرای درخواست های FATF را عامل همکاری بانک های جهان با ایران می دانند ولی تحقق این درخواست ها نه تنها گشایشی به دنبال نخواهد داشت بلکه زمینه را برای مشکلات بیشتر تحریمی فراهم خواهد کرد.

خبرگزاری فارس؛ یحیی کمال پور عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت پیگیر این است که لوایح چهارگانه موسوم به FATF در دستور کار مجلس قرار گیرد، گفت: «استدلال دولتی ها این است که اگر این لوایح ظرف ۲ ماه آینده در مجلس مصوب نشود در لیست سیاه این قرارداد بین المللی قرار می گیریم»، به همین دلیل مجلس نیز در جهت همکاری با دولت، بعدازاینکه شورای نگهبان لایحه کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته (پالرمو) را برای رفع ایرادات به مجلس ارجاع داد، تصمیم گرفت این لایحه را موردبررسی مجدد قرار دهد.

به گزارش آکاایران: اللهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در این زمینه می گوید: «کمیسیون قضائی و حقوقی قبل از این درباره لایحه پالرمو اظهارنظر کرده بود و در شرایط فعلی هم مجدداً ایرادات شورای نگهبان و تذکرات مطرح در این زمینه را اصلاح خواهد کرد».

مسئولان کشور در این روزها سعی دارند تا با تصویب و اجرای درخواست های FATF (به ظن خودشان) از یک سو مشکلات بانکی کشور را حل کنند و از سوی دیگر بتواند اروپا را در برجام نگه دارند. برای نمونه ولی الله سیف رئیس سابق بانک مرکزی کشور در مورد ضرورت اجرای درخواست های FATF می گوید: «اجرای قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم مانع مهمی را از سر راه تعامل دوباره بانک های ایرانی با همتایان خارجی بر خواهد داشت». همچنین روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از چند مقام اروپایی نوشت که فرانسه، انگلیس و آلمان در تلاش برای باز کردن کانال های مالی برای بانک مرکزی ایران هستند اما ایران هم نیاز دارد تا استانداردهای FATF را پاس کند. چنین تصوری باعث شد که دولت و برخی از نمایندگان مجلس بر اجرای درخواست­هایFATF مصر باشند.

لایحه پالرمو در کنار «لایحه اصلاح قانون مبارزه با پول شویی»، «اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» و «لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» چهار لایحه درخواستی گروه ویژه اقدام مالی محسوب می شود که دولت این لوایح را به مجلس ارسال کرده است و نمایندگان نیز آن­ها را در دستور کار خود قراردادند. مجلس در اردیبهشت ماه سال جاری لایحه دوم و همچنین کلیات لایحه سوم را به تصویب رساند. لایحه چهارم نیز در ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ با ۱۳۸ رأی موافق و ۱۰۳ رأی مخالف برای مدت دو ماه از دستور کار مجلس خارج شد.

بررسی لایحه پالرمو نیز به بهمن ماه سال ۱۳۹۶ برمی گردد که مجلس شورای اسلامی آن را تصویب کرده بود ولی شورای نگهبان این لایحه را به خاطر اشکالات شکلی و فقهی برای بررسی مجدد به مجلس ارجاع داد. ذوالنوری عضو گروه امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، الحاق به کنوانسیون پالرمو را یک حلقه از درخواست­ های FATF دانسته است و در این زمینه می گوید: «به غیر از این، ۶ کنوانسیون دیگر پیش روی ماست که هرکدام از این ها یک قطعه از یک پازل بزرگ تر را تشکیل می دهد و ما را کاملاً در منگنه دلخواه آمریکا قرار می دهد». خوان زاراته دستیار اسبق وزارت خزانه داری آمریکا در این زمینه می گوید: «برای قرار دادن ایران در تنگنا و سخت تر کردن شرایط برای این کشور، به حضور کامل FATF نیاز است».

به گزارش بروکینگز، ترامپ در پی آن است تا شدیدترین تحریم ها را علیه ایران وضع نماید و این سیاست ها به استراتژی آمریکا در مورد خاورمیانه برمی گردد. در این استراتژی ایران مقصر تمامی بحران ها خاورمیانه شناخته شده است و به همین دلیل آمریکا قصد دارد تحریم های وسیعی را علیه نظام مالی ایران به اجرا درآورد. در این راستا استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا می گوید: «جامعه جهانی باید در برابر اقدامات فریبنده ایران در مورد فراهم کردن حمایت مالی برای نمایندگان تروریستی خود هوشیار باشد». به گزارش نیویورک تایمز «این نام گذاری ها قسمت هایی از تلاش آمریکا (ترامپ) برای قطع شبکه مالی حزب الله است». به نظر می­رسد که آمریکا از طریق FATF سعی دارد با رصد اطلاعات مبادلات بانکی و مالی ایران، محور مقاومت و شبکه بانکی ایران را تحت فشار قرار دهد.

برای نمونه ماتیو لویت مدیر برنامه مقابله با تروریسم و جاسوسی در موسسه واشنگتن در امور خاور نزدیک می گوید: «یکی از روش های تضعیف محور مقاومت و قدرت افزایی جنگ های نیابتی، گسترش نظارت بر فعالیت های پول شویی ایران است». علاوه بر ماتیو لویت، دیوید کوهن دستیار اسبق وزیر خزانه داری آمریکا در تأمین مالی تروریسم نیز، در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد: «ما مبارزه با تأمین مالی تروریسم را از طریق همکاری نزدیک با FATF انجام می دهیم».

علیرغم مخاطرات امنیتی تصویب لوایح FATF به ویژه پالرمو برای کشور، ولی بازهم مسئولین خواستار تصویب این لایحه هستند. با توجه به این شواهد، حسین قریبی دستیار وزیر امور خارجه ایران  اجرای درخواست های FATF را لازم می داند و فاقد اشاره به تبادل اطلاعات و شناخته شدن ذی نفع واقعی نظام مالی ایران برای سایر کشورها صرفا به این نکته اشاره می کند که FATF ساختاری برای دریافت اطلاعات از کشورها ندارد؛ در حالی که اثرگذاری تحریم های آمریکا علیه ایران ناشی از شناخته شدن ذی نفع واقعی تراکنش های بانکی ایران برای سایر کشورها از طریق سازوکارهای گفته شده توسط FATF است، نه از طریق جمع آوری اطلاعات از سوی FATF چرا که FATF اصولا سازوکاری برای جمع آوی اطلاعات ندارد.

علاوه براین باید توجه داشت که اظهارات مقامات اروپایی در مورداجرای درخواست های FATF از سوی ایران برای حفظ برجام نیز در چارچوب سیاست های آمریکا است، چراکه آن ها می دانند تحریم های ثانویه آمریکا مانع از تداوم همکاری ایران و اتحادیه اروپا می شود. اساساً اتحادیه اروپا در راستای سیاست های آمریکا قرار دارد و نمی­تواند تصمیمات مستقلی را در این حوزه اتخاذ نماید. ولی الله سیف رئیس سابق بانک مرکزی چند ماه قبل در مورد تأثیرپذیری بانک های اروپایی از سیاست های آمریکا چنین می­گوید: «کارشکنی های آمریکایی ها اجازه نداده که از دستاوردهای برجام استفاده های اقتصادی لازم را ببریم زیرا بانک های اروپایی هم به دلیل ترس از آمریکایی ها، نتوانسته اند رابطه لازم را با ایرانی ها برقرار کنند».

با این اوصاف مشکلات بانکی کشور ریشه در استفاده از سیستم دلاری، حضور آمریکا در سیستم پیام رسان سوئیفت و تحریم­های ثانویه بانکی آمریکا دارد. بدین ترتیب، مسئولین به جای اینکه تمام تلاش ها خودشان را در به کارگیری دیپلماسی اقتصادی فعال و انعقاد پیمان های پولی دوجانبه و چندجانبه صرف نمایند، خودشان را سرگرم تصویب و انجام درخواست­های FATF کردند که از یک سو هیچ تضمینی برای گشایش اقتصادی موجود نیست و از سوی دیگر مخاطرات امنیتی برای کشور به دنبال دارد. هرچند که اثرگذاری تحریم ها با اجرای درخواست­های FATF تشدید می شود، ولی بازهم برخی از مسئولین و کمیسیون قضایی مجلس سعی دارند لایحه پالرمو را به تایید شورای نگهبان برسانند.

یادداشت از رحمان حبیبی

انتهای پیام/

.

منبع : farsnews.com