Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
یادداشت/ بی کفایتی مسئولان بانکی در کنترل اوضاع بازار

	یادداشت/ بی کفایتی مسئولان بانکی در کنترل اوضاع بازار
یک کارشناس با بیان این که وظیفه ذاتی دولت و بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی است، گفت: طی چند ماه گذشته و با افزایش قیمت ارز، در اثر کاهش ارزش پول ملی بیش از ۴۰ درصد

آکاایران: یادداشت/ بی کفایتی مسئولان بانکی در کنترل اوضاع بازار

آکاایران: یک کارشناس با بیان این که وظیفه ذاتی دولت و بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی است، گفت: طی چند ماه گذشته و با افزایش قیمت ارز، در اثر کاهش ارزش پول ملی بیش از ۴۰ درصد از دارایی مردم کاسته شد.

بسم الله الرحمن الرحیم

به گزارش آکاایران: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ لاَ تَخُونُواْ اللّهَ وَالرَّسُولَ وَتَخُونُواْ أَمَانَاتِکُمْ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ (27) وَاعْلَمُواْ أَنَّمَا أَمْوَالُکُمْ وَأَوْلاَدُکُمْ فِتْنَةٌ وَأَنَّ اللّهَ عِندَهُ أَجْرٌ عَظِیمٌ  (28) (آیه 27 و 28  سوره انفال )

(( یعنی ای کسانی که ایمان آورده اید به خدا و پیغمبرش خیانت نکنید و همچنین به سپرده ها و امانات یکدیگر خیانت نکنید و بدانید که اموال و فرزندان شما وسیله امتحان و آزمایشی برای شما هستند (که در صورت موفقیت در این آزمون) پاداشی بزرگ برای آنان در نزد پروردگار است. ))

این آیات، گویی بیانگر آن است که حتی مومنان هم در خطر خیانت به خدا و پیغمبر و مردم هستند، مخصوصا اگر پای مال و اولاد و فرزندان مطرح باشد که خیلی ها می لغزند!

سخنان اخیر جناب حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه و افشای نقش یکی از عوامل بانک مرکزی در به هم ریختگی بازار ارز که متاسفانه بانک مرکزی مبلغ 159 میلیون و هشتصد هزار دلار و همچنین 51 میلیون یورو به فردی داده است تا این ارزها را در بازار آزاد بفروشد ! نمونه بسیار واضحی از خیانت برخی مسئولان بانکی کشور نسبت به بیت‌المال، مردم، نظام، انقلاب و کشور است و قطعا از این سری افراد باز هم هستند و یا این مطلب دادستان تهران که اعلام کرد، تعداد سکه‌های طلای ثبت نام شده توسط بانک ها هفت میلیون و ششصد هزار عدد است و مشخص شد که منبع خرید سکه توسط 30 نفر اول که بالاترین شمار سکه را خریداری کرده‌اند، سپرده های خارج شده از 6 بانک دولتی و خصوصی است! به خوبی بیانگر این است که منشاء تمام به هم ریختگی اقتصادی، عوامل بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها هستند.

اینجانب از چند سال پیش خطر موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز را طی مقالاتی تحت عنوان «لزوم مبارزه با مفاسد موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز» و همچنین «سوء استفاده موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز از اسماء مقدس» گوشزد کردم و اگر آن روزها که ابتدای شروع فعالیت این گونه موسسات بود، بانک مرکزی با قاطعیت وارد عمل می شد و جلوی تکثیر آنها را می گرفت و به مردم هم اطلاع رسانی می‌کرد ما شاهد صدمات سنگین آنها به اقتصاد کشور نبودیم، اما بانک مرکزی در طول این مدت عملا با آنها تبانی می‌کرد و در حقیقت حیاط خلوت آنها شده بودند و ناگاه نظام با معضل بزرگی مواجه شد و هزاران میلیارد تومان سرمایه‌های مردم که در سپرده های این موسسات مالی بود، توسط دست اندرکاران آنها به یغما رفت و دولت مجبور شد، به خاطر تائید و حمایتی که از این موسسات مالی و مجوزهایی که هرچند موقت به آنها داده بودند، بیش از 30 هزار میلیارد تومان به مردم بپردازد!

اما چرا مفسدان این موسسات معرفی نمی شوند و آبروی آنها در جامعه نمی رود! اگر این کار را بکنند و شدت مجازات هم دارا باشند، به مرور محل اختفای پول ها و اموالی که در حساب های دیگران خوابانده اند و املاکی که به نام دیگران ذخیره کرده‌اند، معلوم خواهد شد و آنها تا مادامی که احساس امنیت می‌کنند، این پولها و اموال را پس نخواهند داد، مگر اینکه قرار باشد جانشان را بدهند، آنگاه شاید عده‌ای برای زنده ماندن صورت دارایی ها را عیان کنند، گرچه عده‌ای آن قدر حرامخوار هستند و مال دوست و مال پرست هستند که شاید تا پای جان هم حاضر به افشای این گونه اطلاعات نباشند!

اما سئوال در این است که چرا باید مسائل پولی و بانکی این قدر غیر شفاف باشد و عده ای بتوانند این گونه سوء استفاده بکنند؟!

پول توزیع کردن بانک مرکزی توسط عواملی در بازار آزاد هم از آن کارهای بسیار جاهلانه و خائنانه است که دزدهایی مانند بابک زنجانی را پدید می‌آورد!

چرا با مردم شفاف نیستید! قطعا اگر خیانت برخی عوامل در بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها در فعالیت پولی و بانکی کشور نبود، این به هم ریختگی اقتصادی پدید نمی‌آمد، باید گفت آیا جمهوری اسلامی گناه کرد که به شما مسئولان موقعیت داد، اختیارات داد، آیا برخی از شماها به عنوان مفسدان اقتصادی، مفسد فی الارض نیستید؟!  چرا در کشور سوریه که در حال جنگ است و مورد تحریم هم هست و منابع نفتی هم ندارد، ارزش پولش ثابت است، ولی ما که در جنگ نیستیم و فقط مورد تحریم بوده و سرشار از منابع انرژی هم هستیم، باید روز به روز ارزش پولمان کاسته شود؟!

چند ماه پیش که در اثر کاهش ارزش پول ملی بیش از 40% از دارایی مردم کاسته شد طی مقاله ای تحت عنوان «لزوم جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی» متعرض این موضوع شدم که اساسا وظیفه ذاتی دولت و بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی است و برای این کار باید تیم اقتصادی دولت عوض شوند و اینها عدم کفایت خود را بارها به اثبات رسانده اند، ولی متاسفانه دولت هیچ اقدامی در جهت تعویض مسئولان اقتصادی نکرد و حتی همین رئیس بانک مرکزی را هم که عوض کردند، گفتند زمان مسئولیتش به پایان رسیده بود و فرد جدیدی جایش گذاشتند و برای همین از او تشکر و قدردانی هم کردند که آفرین! خیلی خوب توانستی این چنین اقتصاد کشور را به خاک سیاه بنشانی! اینها مستحق محاکمه و مجازات هستند! چه جای تشکر!

البته اقدامات اخیر قوه قضاییه در عمل به توصیه های رهبری معظم انقلاب در جدیت مبارزه با مفاسد اقتصادی موجب امیدواری شده است، ولیکن قطعا ابتدای راه است و خواست عموم مردم مبارزه جدی و بی امان با مفسدان اقتصادی و مخصوصا دانه درشت هاست و طبق بیان مراجع عظام تقلید اینها مفسد فی الارض هستند و هیچ راهی جز اعدام آنها نیست و ان شاالله اگر روزی شاهد اعدام تعداد قابل توجهی از این مفسدان باشیم، قطعا امیدواری مردم به نظام و انقلاب بیشتر خواهد شد و هم اکنون نیاز مبرم انقلاب به چند اعدام درست و حسابی است تا همه درس بگیرند و بدانند فساد اقتصادی یعنی از دست دادن جان، چرا در چین هیچ مسئولی رشوه نمی‌گیرد، چون مساوی با اعدام است! اما متاًسفانه در اینجا از بس چشم پوشی شده است، عده‌ای آن چنان پررو شده‌اند که هزار هزار میلیارد می‌دزدند!

امیدواریم این حرکتی که قوه قضاییه در افشای مفاسد اقتصادی آغاز کرده است، با قوت بیشتر ادامه یابد و آنان بتوانند تمام اموالی را که عده ای به اجحاف و اختلاس و دزدی از بیت المال کسب کرده‌اند تا دلار آخر پس بگیرند و دولت محترم نیز بیش از این فرصت های خود را نسوزاند و برای واگذاری سمت ها و مسئولیتها دنبال افراد شایسته و صالح بروند و الا باز هم شاهد به هم ریختگی بیشتر اقتصاد کشور خواهیم بود و پیمانه صبر مردم نیز حدودی دارد و امت حزب الله و وفاداران خون شهداء هم کم نیستند و اگر قرار باشد روزی به صحنه بیایند، طومار همه در هم پیچیده می‌شود و آنها بدانند نظامی که در مقابل قدرتمندان جهان ایستاده است و حریف می طلبد، به راحتی قادر به جمع کردن این تفاله هایی که مسبب این اوضاع شدند، هست و لیکن تاکنون به رای مردم احترام گذاشته اند و نمی خواهند بی حرمتی به رای مردم شود!

اما انتظار مردم هم این است که دولت در مقابل خیانت شماری از مسئولان و مدیران بی‌لیاقت جدی تر عمل کند! و بدانید که عقاب خداوند شدید است . " وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ  "

مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی

انتهای پیام/ب

.

منبع : farsnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی