Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
مرکز مطالعات امریکن گریتنس: اگر ایران تنگه هرمز را ببندد اقتصاد جهانی در باتلاق فرو می رود

	مرکز مطالعات امریکن گریتنس: اگر ایران تنگه هرمز را ببندد اقتصاد جهانی در باتلاق فرو می رود
اخیرا چند موضع گیری مهم باعث شد تا توجه جهان دوباره به اهمیت حفظ عبور و مرور از ابراه های استراتژیک دریایی و تأثیر آنها بر اقتصاد جهانی جلب شود.

آکاایران: مرکز مطالعات امریکن گریتنس: اگر ایران تنگه هرمز را ببندد اقتصاد جهانی در باتلاق فرو می رود

آکاایران: اخیرا چند موضع گیری مهم باعث شد تا توجه جهان دوباره به اهمیت حفظ عبور و مرور از ابراه های استراتژیک دریایی و تأثیر آنها بر اقتصاد جهانی جلب شود.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از AMGREATNESS، طی روزهای اخیر ۲ اتفاق باعث شد تا باز بودن آبراه های استراتژیک در جهان دوباره به صدر اخبار رسانه ها بدل شود.

به گزارش آکاایران: از یک طرف مقامات بلند پایه ایرانی از احتمال متوقف کردن صادرات نفت دیگر کشورهای خاورمیانه و بستن تنگه هرمز در صورت توقف کامل صادرات نفت ایران در سایه تحریم های آمریکا سخن می گویند.

و از سوی دیگر عربستان با ادعای هدف قرار گرفتن دو نفتکش سعودی در تنگه باب المندب، صادرات نفت از طریق این تنگه را متوقف کرده است.

مرکز مطالعات امریکن گریتنس طی گزارشی اعلام کرد: آمریکا 7 تنگه و آبراه حیاتی را به عنوان مهمترین نقاط عبور و مرور استراتژیک معرفی کرده است که مهمترین آن ها تنگه هرمز است.

نام تنگه باب المندب نیز در جمع این ۷ آبراه به چشم می خورد اما در این بین تنگه هرمز برای آمریکا از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است.

در این گزارش آمده است در صورت بسته شدن تنگه هرمز، اقتصاد جهان در یک باتلاق فرو خواهد رفت.

تنگه هرمز محل عبور حدود 30 تا 40 درصد کل نفت صادراتی در جهان است و تنگه باب المندب نیز دریای سرخ و مدیترانه را به دریای عمان و اقیانوس هند متصل می کند.

به گزارش بلومبرگ، بسته شدن تنگه هرمز بر روی نفتکش ها بسیار بحران آفرین تر از بسته شدن باب المندب است.

امریکن گریتنس می گوید: نکته مهم در این زمینه این است که حتی در زمان جنگ نفتکشها در خلیج فارس که ایران تنگه هرمز را بست، سعودی ها صادرات نفت خود را متوقف نکردند اما حالا با هدف قرار گرفتن تنها دو نفتکش در باب المندب، آنها حرکت نفتکش ها خود از این منطقه را متوقف کرده اند.

این گزارش می افزاید: این اقدام ریاض به طور قطع به افزایش قمیت نفت در بازار جهانی منجر خواهد شد.

انتهای پیام/

.

منبع : farsnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :