Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
فارس گزارش می دهد 2 هزار نقطه از جهان مهمان پرچم ضریح رضوی از میانمار تا ساحل عاج+عکس

	فارس گزارش می دهد 2 هزار نقطه از جهان مهمان پرچم ضریح رضوی از میانمار تا ساحل عاج+عکس
2 هزار تشکل مردمی در 2 هزار نقطه از خاک ایران و جهان میزبان پرچم ضریح رضوی شدند که در این برنامه بیش از 20 هزار نیروی مردمی برای اجرای 9هزار رویداد فرهنگی همت ک

آکاایران: فارس گزارش می دهد 2 هزار نقطه از جهان مهمان پرچم ضریح رضوی از میانمار تا ساحل عاج+عکس

آکاایران: 2 هزار تشکل مردمی در 2 هزار نقطه از خاک ایران و جهان میزبان پرچم ضریح رضوی شدند که در این برنامه بیش از 20 هزار نیروی مردمی برای اجرای 9هزار رویداد فرهنگی همت کردند که از این حیث می تواند گسترده ترین عملیات فرهنگی کشور لقب بگیرد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری فارس، وقتی بغض همه ترکید، جمله ای کوتاه درباره کرامت امام رضا(ع) کافی بود تا همه خدا را به امام مهربانی ها قسم دهند و دم بگیرند و «رضا(ع)... رضا(ع)...» بگویند و طلب حاجت کنند. پرچم آستان سلطان توس به هر کجا که رفت انقلاب به پا کرد. زندان، بیمارستان، خانه سالمندان، پاسگاه مرزبانی و حتی جمع اقلیت های دینی؛ فرقی نمی کند کجا، اینجا ایران است و همه زیر سایه خورشید هشتم از آسمان ولایت هستیم.

به گزارش آکاایران: امسال وارد دومین دهه از برگزاری طرح بین المللی «زیر سایه خورشید» شدیم. طرحی که به واسطه آن صحن و سرای امام رضا(ع) وسعتی به اندازه ایران و جهان پیدا می کند. اگرچه در ایام دهه کرامت بیش از 2 میلیون زائر دلباخته به سمت خراسان می آیند و برای چند روز هم که شده مقیم حریم امن رضوی می شوند، با این وجود خیل دلدادگان امام هشتم(ع) نه فقط در این ایام بلکه در تمام طول عمرشان از این نعمت محروم می مانند.

«زیر سایه خورشید» پیامی برای تمام عاشقان آسمان ولایت است که دل بسته خورشید هشتم هستند. امسال برای یازدهمین مرتبه پرچم بارگاه رضوی به همراه هدایای متبرک آستان سلطان توس به جای جای ایران فرستاده شد.

 

,ایران،امام رضا،امام،جهان،2 هزار نقطه از جهان مهمان پرچم ضریح رضوی از میانمار تا ساحل عاج

 

9 هزار رویداد به میزبانی 2هزار تشکل

فرستادگان امام رضا(ع) به تمامی استان ها و تمام شهرستان های سراسر کشور رفتند و در مسیر حرکتشان پرچم متبرک آستان امام هشتم(ع) را به 400 منطقه روستایی و عشایری نیز بردند. آن ها در مراکز صنعتی، کارخانه ها، آسایشگاه های جانبازان، سربازخانه ها و پادگان ها و ... حضور پیدا کردند تا محبان الرضا(ع) بهانه ای دل چسب و خاطره انگیز برای زیارت از راه دور دارا باشند.

2 هزار تشکل مردمی در 2 هزار نقطه از خاک ایران و جهان میزبانی این برنامه را بر عهده داشتند. «زیر سایه خورشید» توسط مردم و به پشتیبانی موسسه جوانان آستان قدس رضوی برای مردم اجرا شد، در این برنامه بیش از 20 هزار نیروی مردمی برای اجرای 9هزار رویداد فرهنگی همت گماردند و از این حیث می توان این حرکت را گسترده ترین عملیات فرهنگی کشور دانست که به صورت ستادی و با محوریت مردم برگزار می شود.

80 کاروان از فرستادگان رضوی در طرح «زیر سایه خورشید» به تمامی استان های ایران و 15 کشور از 3 قاره جهان رفتند. این کاروان ها متشکل از مبلغان دینی، قاریان قرآن، مداحان و خدام امام رضا(ع) بودند که در برگزاری 38 عنوان برنامه فرهنگی مذهبی با تشکل های مردمی میزبان شان همراهی کردند.

از تولد دوباره تا آغاز تکلیف

در یازدهمین دور برگزاری کاروان های «زیر سایه خورشید» میزان برگزاری برنامه های فرهنگی جنبی این رویداد افزایش چشمگیر 100 درصدی داشت و یکی از اصلی ترین رویکردهای این برنامه عظیم فرهنگی معرفت افزایی در میان محبان خاندان کرامت بود. برنامه هایی نظیر «تولد دوباره من» که در آن کاروان فرستادگان امام مهربانی در مراکز ترک اعتیاد و در جمع بهبودیافتگان حضور پیدا می کردند.

همچنین برنامه هایی مثل «نور ثقلین» به صورت ویژه در جلسات قرآنی و هیئت های مذهبی اجرا شد و هدف آن معرفت افزایی و ایجاد فضای گفتگو درباره ویژگی های حضرت رضا(ع) بود. «بزم حجاب فاطمی»، «عروسک قشنگ من»، «نامه ای به کریمه دور از امام(ع)» از دیگر برنامه هایی بود که به صورت ویژه برای دختران نوجوان برگزار شد. در این برنامه ها دختران کودک و نوجوان از طریق برنامه های متنوع و جذاب فرهنگی به مطالعه و بررسی بیشتر درباره انتخاب حجاب اسلامی تشویق می شدند.

 

,ایران،امام رضا،امام،جهان،2 هزار نقطه از جهان مهمان پرچم ضریح رضوی از میانمار تا ساحل عاج

 

در دهه کرامت و در یازدهمین دوره برگزاری جشن های «زیر سایه خورشید» کاروان های رضوی در قاره آسیا، اروپا و آفریقا حاضر شدند و اتفاقات قابل ملاحظه ای را رقم زدند که از آن جمله می توان به حضور در مراکز دانشگاهی، مناطق اهل تسنن و شیعه، دیدار با علمای شاخص ادیان مختلف، برگزاری کرسی های تلاوت قرآن به عنوان زبان مشترک و نمایشگاه خیابانی در اروپای غربی و هلند اشاره کرد.

همچنین فرستادگان سلطان توس پرچم متبرک امام مهربانی ها را به جمع مسلمانان آواره میانماری، مناطق جنگ زده سوریه نیز بردند و برای نخستین بار در کردستان عراق آیین نخبگانی و ادیانی را برگزار کردند.

امام همه ادیان

یکی از اصلی ترین شاخصه های حضرت رضا(ع) گفت وگوها و مناظرات علمی ایشان بوده است و این ویژگی آن قدر پررنگ است که بسیاری از بزرگان ایشان را امام گفتگو می دانند و مشهد را مشرق گفتگوی ایران می خوانند.

خورشید هشتم آسمان ولایت را می توان امام همه ادیان دانست. خدام رضوی نیز در کاروان های زیر سایه خورشید با رویکرد گفت وگو بین ادیان به تمامی نقاط ایران و 15 کشور جهان سفر کردند و در جمع معتقدان سایر ادیان و مذاهب نیز حاضر شدند و به گفت وگو پرداختند.

در جریان این بازدیدها اتفاقات ویژه ای نیز رخ داد. آویختن حرز امام رضا(ع) بر گردن عالم مسیحی که همراه نیروهای بسیج مردمی عراق (حشدالشعبی) بود نیز گوشه ای از این اتفاقات است.

مرکز بودائی ها در پناه خورشید

در سفر فرستادگان رضوی به شهر جوگ جاکارتا دانشگاهی ترین شهر اندونزی نیز ماجرای قابل تأملی رخ داد. در این شهر حدود 140 دانشگاه وجود دارد و همه پیروان ادیان و مذاهب آزادانه به ترویج اندیشه های خود می پردازند.

کاروان زیر سایه خورشید که متشکل از خادم بارگاه منور رضوی و اساتید حوزه و دانشگاه است، برای اولین بار در طول سالیان گذشته در این شهر حضور یافت کرد و در یک مرکز بودائی مدیتیشن به گفت وگوی دینی با تعدادی از پیروان ادیان و مذاهب بودائی، مسیحی، اهل سنت و غیر معتقدان به خدا پرداخت.

 

,ایران،امام رضا،امام،جهان،2 هزار نقطه از جهان مهمان پرچم ضریح رضوی از میانمار تا ساحل عاج

 

دکتر براون استاد دانشگاه و بودائی است. او مدیریت مرکز مدیتیشن و گفت وگوی بین دینی در شهر جوگ جاکارتای اندونزی را بر عهده دارد. براون دلداده دعای کمیل است و به شاگردان و کسانی که با او در ارتباط هستند فارغ از اینکه چه دین یا مذهبی دارند خواندن این دعا را توصیه می کند. در جریان بازدید فرستادگان حضرت رضا(ع) از مرکز گفت وگوی دینی او از فرستادگان امام رضا(ع) درخواست کرد که این دعا را قرائت کنند.

وحدت رمز پیروزی

نمایش وحدت شیعه و سنی نیز از بارزترین شاخصه های سفر کاروان های زیر سایه خورشید به مناطق محل سکونت اهل تسنن ایران بود. در سفر فرستادگان امام تمام ادیان به نقطه صفر مرزی ایران کاروان زیر سایه خورشید در روستای گزیک حضور یافتند و با استقابل فوق العاده ساکنان این روستا روبه رو شدند؛ در جریان این بازدیدها یکی از مهم ترین نکات مورد گفت وگو میان خدام امام رضا(ع) با معتقدان به سایر ادیان و مذاهب تأکید بر پرهیز از تفرقه میان مذاهب اسلامی و همین طور سایر ادیان بوده است.

استقبال شیوخ قبایل سنی منطقه مدائن در استان بغداد از کاروان زیر سایه خورشید در مرقد جناب سلمان محمدی فارسی از دیگر اتفاقات قابل ملاحظه سفر فرستادگان امام مهربانی به کشور عراق بود. اکثریت مردم عراق شیعه هستند با این وجود حدود 37 درصد اهل تسنن، 3 درصد مسیحی و معتقدان سایر ادیان نیز در این کشور زندگی می کنند. از همین روی سفر کاروان زیر سایه خورشید به عراق از حیث تمرکز بر گفت وگو بین ادیان و تأکید بر همه شمول بودن محبت به امام رضا(ع) در این سفر حائز اهمیت ویژه ای بوده است.

 

,ایران،امام رضا،امام،جهان،2 هزار نقطه از جهان مهمان پرچم ضریح رضوی از میانمار تا ساحل عاج

 

از نگاه اورامانات کرمانشاه

همچنین قابل ذکر است که کاروان خادمان رضوی در نخستین برنامه خود در استان کرمانشاه در میان استقبال پرشور مردم اهل تسنن پاوه قرار گرفتند و خدام حضرت رضا(ع) در جریان این رویداد وحدت آفرین در محل یادمان شهید چمران و شهدای شهر پاوه، تندیس یادبود رضوی را به ملاقادر قادری، امام جمعه اهل سنت شهرستان پاوه اهدا کردند.

استقبال مردم سنی مذهب روستای هجیج کرمانشاه نیز قابل تأمل بود. ماموستا مقتدر احمدی در جریان بازدید کاروان زیر سایه خورشید از این روستا به سخنرانی درباره جایگاه امام رضا(ع) پرداخت و طاهر کردبهمن، رئیس شورای شهر نودشه از توابع شهرستان اورامانات صلوات خاصه حضرت رضا(ع) را قرائت کرد.

حرکت کاروان های «زیر سایه خورشید» با آغاز دهه کرامت و ولادت حضرت معصومه(س) آغاز شد. فرستادگان حضرت رضا(ع) پس از گذشت 10 روز و هم زمان با ولادت امام رضا(ع) به مشهد بازمی گردند و دستاورد این سفر نه در مشهد بلکه در 2 هزار نقطه ایران و جهان به یادگار می ماند و می تواند منشأ تغییر در زندگی بسیاری از افرادی باشد که توفیق تبرک جستن به پرچم بارگاه رضوی و زیارت از راه دور امام تمام ادیان را پیدا کردند.

انتهای پیام/
 

.

منبع : farsnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی