Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
اردکانیان در حاشیه جلسه هیأت دولت: اگر دمای کولرهای گازی را به حدود25 درجه برسانیم افزایش چشمگیری در کاهش برق مصرفی خواهیم داشت

	اردکانیان در حاشیه جلسه هیأت دولت: اگر دمای کولرهای گازی را به حدود25 درجه برسانیم افزایش چشمگیری در کاهش برق مصرفی خواهیم داشت
وزیر نیرو گفت: اگر ما دمای کولرهای گازی خود را به حدود25 درجه برسانیم افزایش چشمگیری در کاهش برق مصرفی خواهد داشت. امیدوار هستیم با تمام شدن فصل گرما طی روزهای

آکاایران: اردکانیان در حاشیه جلسه هیأت دولت: اگر دمای کولرهای گازی را به حدود25 درجه برسانیم افزایش چشمگیری در کاهش برق مصرفی خواهیم داشت

آکاایران: وزیر نیرو گفت: اگر ما دمای کولرهای گازی خود را به حدود25 درجه برسانیم افزایش چشمگیری در کاهش برق مصرفی خواهد داشت. امیدوار هستیم با تمام شدن فصل گرما طی روزهای آتی از این شرایط عبور کنیم و توان داخلی کشور پاسخگوی نیازها باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، رضا اردکانیان وزیر نیرو صبح امروز در حاشیه جلسه هیات دولت  در جمع خبرنگاران گفت: ما از پایان سال1396 گفت‌وگو با واحدهای تولیدی را برای صرفه‌جویی در حوزه آب و برق شروع کرده‌ایم که آنها در ساعات پیک برق فاقد آنکه خسارتی متحمل شوند تعطیل کنند یا از مدار خارج کنند و در ساعات غیرپیک برقی برق ارزان‌تری دریافت کنند. اگر خارج از این قراردادها مشکلی پیش آید وزارت نیرو آن را پیگیری خواهد کرد.

به گزارش آکاایران: وزیر نیرو با اشاره به پایان زمانبندی قطع برق، اظهار داشت: همانطور که به طور منظم اطلاع‌رسانی‌ها شده است و سخنگوی صنعت برق ایران هم کار خود را در ارتباط با سانه‌ها آغاز کرده است عرض می‌کنم پارسال اوج بار برق 55 هزار مگاوات بود و به طور منظم برنامه تولید و به مدار آوردن واحدهای نوین را هم داریم، اما دو اتفاق متفاوت با سال قبل رخ داده است یکی این‌که از حدود 9300 مگاوات توان تولیدی نیروگاه‌های‌ آبی ما امسال حدود 50 درصدش فقط قابل استفاده است آن هم به دلیل کاهش ارتفاع آب در مخازن سدها و عدم امکان تولید برق به میزان پارسال است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال سدهای بزرگ ما پارسال همین موقع ذخیره‌شان حدود چهار میلیارد مترمکعب بود الان حدود 2.3 میلیارد مکعب است. امسال حدود 4500 مگاوات بیشتر نمی‌توانیم از این سدهای تولید برق دریافت کنیم. طبیعتا می‌بایست این مقدار آب‌ها در سدها نگهداری شود برای تامین آب شرب تا پایان سال و ان‌شاءالله آغاز فصل بارش‌های نوین.

اردکانیان در مورد گرمای پایدار گفت:  این‌که در فصولی از سال هوا گرم شود امری قابل پیش بینی است، اما امسال نه فقط ایران که بیشتر نقاط دنیا درمعرض گرمای پایدار قرار گرفته‌اند و اخبارشان از طریق رسانه‌ها منعکس می‌شود.

وی تصریح کرد: : این دو نکته باعث شده است که توان تولید برق ما کاهش یابد. یک درجه افزایش دما حدود 1500مگاوات توان تولید را کاهش می‌دهد و یا بالعکس هر یک درجه کاهش دما موجب می‌شود تا ما 1500 مگاوات صرفه‌جویی داشته باشیم. طبیعتا در هوای گرم دستگاه‌های سرمایشی بیشتر کار می‌کنند. حدود 21 هزار مگاوات ما به دستگاه‌های سرمایشی اختصاص پیدا می‌کند.

اردکانیان ادامه داد: براین اساس برنامه‌ریزی کردیم با 52 هزار مگاوات توان تولید و با پیش‌بینی گذر از 58 هزار مگاوات اوج بار، فاصله 52 تا 58 را با مدیریت مصرف همه مصرف‌کنندگان بتوانیم پر کنیم؛ یعنی اگر ما 10 درصد بتوانیم کاهش مصرف داشته باشیم در همه بخش‌ها می‌توانیم و می‌توانستیم فاقد خاموشی تابستان را رد کنیم.

وی سپس گفت: با صنایع بزرگ در ماه‌های پایانی سال صحبت کردیم و از اردیبهشت‌ماه قراردادها منعقد شد که در مواقع اوج بار واحدهایشان را با هماهنگی خودشان فاقد این‌که لطمه‌ای به تولید بزنند تعطیل کنند و بعدا برق ارزان تولید کنند.  با کشاورزان به توافق رسیده‌اند تا در ساعات اوج برق چاه‌های خود را خاموش کنند و در ساعات غیراوج برق رایگان استفاده کنند.

اردکانیان خطاب به مردم ایران نیز گفت: مردم به عنوان مدیران بخشی از مدیریت صنعت برق کشور می‌توانند، در مصرف نقش چشمگیری دارا باشند. اگر ما دمای کولرهای گازی خود را به حدود25 درجه برسانیم افزایش چشمگیری در کاهش برق مصرفی خواهد داشت. امیدوار هستیم با تمام شدن فصل گرما طی روزهای آتی از این شرایط عبور کنیم و توان داخلی کشور پاسخگوی نیازها باشد.

انتهای پیام/

.

منبع : farsnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :