Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
معاملات بازار ثانویه ۳۰۰ میلیون دلار شد
معاملات بازار ثانویه ۳۰۰ میلیون دلار شد
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام انجام ۳۰۰ میلیون دلار معامله ارزی در بازار ثانویه، گفت: متاسفانه اصرار غیر کارشناسی دولت بر ارز تک نرخی، تشکیل بازار ثانویه ر

آکاایران: معاملات بازار ثانویه ۳۰۰ میلیون دلار شد

آکاایران: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام انجام ۳۰۰ میلیون دلار معامله ارزی در بازار ثانویه، گفت: متاسفانه اصرار غیر کارشناسی دولت بر ارز تک نرخی، تشکیل بازار ثانویه را سه ماه به تاخیر انداخت.


خبرگزاری مهر: محمدرضا پورابراهیمی با حضور در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با اشاره به جلسه امروز سوال از رئیس‌جمهور در کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور نمایندگان وی، افزود: ۵ سوال اساسی در دستور کار بود که یکی از آن‌ها مباحث ارزی بود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیشنهاد مجلس از ابتدای امسال، تشکیل بازار ثانویه ارز بود، گفت: متاسفانه اصرار غیر کارشناسی دولت بر ارز تک نرخی، تشکیل بازار ثانویه را سه ماه به تاخیر انداخت و این موضوع اثر منفی بر منابع ارزی کشور گذاشت.
به گزارش آکاایران: وی اضافه کرد: گزارش جمع‌بندی این جلسه را تا روز چهارشنبه و پیش از پایان صحن علنی به هیات رییسه مجلس ارائه خواهیم کرد.
پورابراهیمی با اشاره به اینکه ۹۹ نفر از نمایندگان مجلس سوال از رئیس جمهور را امضاء کردند، افزود: اگر پس از این گزارش، ۷۳ نفر از آن‌ها بر سوال خود باقی بمانند سوال در هیات رییسه باید اعلام وصول شود و در بازه زمانی مشخص، شخص رییس جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر می‌شود و پاسخگو خواهد بود در غیر اینصورت سوال از دستور کار خارج خواهد شد.
وی با بیان اینکه بازار ثانویه با عمق کم خود نمی‌تواند هدف گذاری ما را در اقتصاد، محقق کند، ادامه داد: بر اساس آمار رییس کل بانک مرکزی حدود ۳۰۰ میلیون دلار در دو هفته اخیر معاملات انجام شده که در مقایسه با نیاز کشور عدد بسیار ناچیزی است. رییس کمیسیون مجلس شورای اسلامی گفت: دولت فقط ۲۰ درصد از درآمد صادرات غیر نفتی را برای بازار ثانویه ارز اختصاص داده است که تصمیم اشتباهی است.
پورابراهیمی افزود: پیشنهاد ما این است بازار ثانویه باید برای محصولات صادرات غیر نفتی و پتروشیمی و انواع و اقسام محصولات فلزی و سنگ آهن صادراتی باشد که ارزش آن‌ها حدود ۳۰ میلیارد دلار است و ارائه نکردن ارز آن‌ها به بازار ثانویه رانت و فساد را ایجاد می‌کند.
وی اضافه کرد: منابع ارزی حاصل از کل صادرات غیر نفتی باید به بازار ثانویه تزریق شود. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر بازار ثانویه عمق لازم را پیدا نکند و کل صادرات غیرنفتی به آن تزریق نشود نگرانی جدی را برای تهیه کالا‌های مورد نیاز واحد‌های صنعتی به وجود می‌آورد.
پورابراهیمی درباره ارز مسافرتی هم گفت: رییس کل بانک مرکزی در این زمینه در جلسه دیروز، نظراتی داد و ما هم نظرات خود را ارائه کردیم. وی افزود: نظر کمیسیون اقتصادی مجلس این است که به جز کسانی مانند بیماران و دارای شرایط خاص از جمله گروه‌های ورزشی شرکت کننده در مسابقات بین المللی، بقیه باید ارز مسافرتی خود را از بازار ثانویه تامین کنند و با این کار رانت در بخش گردشگری حذف خواهد شد.
لینک کوتاه خبر: farda.fr/003Ysk
.

منبع : fardanews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :