آکاایران: ناگفته و گلایه های های جمشید مشایخی و پسرش

آکاایران: هنوز هم وقتی پای صحبت های او می نشینی و از حالش می پرسی، احساس می کنی هیچ دردی ندارد. مانند رضا خوشنویس «هزاردستان» آرام، دقیق و دلسوز و مانند کمال الملک استوار و باصلابت برایت حرف می زند.
هنوز هم وقتی پای صحبت های او می نشینی و از حالش می پرسی، احساس می کنی هیچ دردی ندارد. مانند رضا خوشنویس «هزاردستان» آرام، دقیق و دلسوز و مانند کمال الملک استوار و باصلابت برایت حرف می زند.

سه شنبه دوم مردادماه در یکی از عصرهای گرم تابستان به عیادت جمشید مشایخی، هنرمند پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون که تقریبا سه هفته است، در بیمارستان بستری شده و تحت عمل جراحی سختی هم قرار گرفته، رفتیم.

در آی سی یو بیمارستان بستری است اما به نظر می رسد حالش خوب است. از او خواستم تا این بار خودش با مردم و هنرمندانی که این مدت جویای حالش بوده اند، حرف بزند و بگوید که حالش خوب است و از دردی که به گفته خودش با دعای مردم بهبود یافته است سخن بگوید، دوربین موبایل را به سمتش گرفتم تا تصویر او را هم ثبت کنم. فاقد معطلی گفت:

"به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد

من چند ماهی است که دچار انواع و اقسام بیماری ها شده ام و حدود ۸ ماه است که به بیمارستان رفت و آمد دارم. من به پزشکانم و همچنین مهرتاش مهدوی که به موقع مرا به بیمارستان رساند، بدهکارم زیرا که زحمت بسیاری برای من کشیده اند. آخرین عمل جراحی که بر روی من انجام شد، بسیار سنگین و سخت بود و درد زیادی کشیدم اما می توانم بگویم لطف و محبت مردم و همچنین دعای آنها و آمدنشان به اینجا برای عیادت من باعث شد که بر روال بهبود حال من اثر مثبت داشته باشد. تشکر می کنم از همه هنرمندان و هموطنان عزیزم که به من لطف دارند و از خداوند خواسته اند که سلامت را به من بازگرداند. من نیز از خداوند می خواهم که به آنها سلامتی عنایت کند."

سپس از او درباره مشکلات هنرمندان، مخصوصا پیشکسوتان عرصه سینما و تئاتر پرسیدیم که پاسخ داد: تعداد زیادی از هنرمندان ما که واقعا در عرصه هنر وجودشان شناخته شده است، بیکارند دلیل آن هم این است که همه جا باند بازی شده است. متاسفانه شرایطی هم ایجاد شده است که انتقادی که سازنده باشد هم نمی توانیم داشته باشیم. بگذارید از من دلخور شوند، من هنر را رها میکنم و می روم اما واقعا خیلی از بچه ها الان بیکار هستند. زیبایی ظاهری نمی تواند تنها دلیل موفقیت باشد و الان زمانی است که باید جوانانی که کار بلد هستند دور هم جمع شوند و با هم همکاری کنند تا بتوانند این ممکلت و هنرش را به جهانیان نشان دهند. فقط باید حواسمان باشد که مشکلات را به گردن جوانان یا پیشکسوتان نیندازیم زیرا که همه ممکن است دچار خطا و اشتباه شوند. من وظیفه دارم این حرف ها را بزنم تا شاید کسانی پیدا شوند که این حرف ها را بشنوند و ترتیب اثر دهند.

این هنرمند پیشکسوت درباره تصمیم خانه سینما که امسال با توجه به شرایط اقتصادی موجود قرار است جشنی به دور از هزینه های رایج آن برگزار کند، بیان کرد: ما نوکر مردم هستیم و برای آنها کار می کنیم. وقتی مردم گرفتار هستند صرف هزینه های بسیار برای برگزاری یک جشن کار پسندیده ای نیست و تصمیم درستی بوده و وقتی شنیدم شاد شدم.

بعد از پرسیدن همین چند سئوال و دقایقی هر چند اندک نشستن پای صحبت های هنرمندی که در بیش از ۹۰ فیلم سینمایی و ۵۰ سریال را بازی کرده است، به گفت وگو با سام مشایخی، پسر این هنرمند نشستیم و از شرایط بیمه هنرمندان پیشکسوت تا حاشیه های انتشار عکسی در شبکه ها مجازی گفت وگو کردیم.

هنرمندان و مسئولین بسیاری به عیادت جمشید مشایخی که از حدود نیمه تیرماه در بیمارستان بستری است و سپس تحت عمل جراحی سختی هم قرار گرفته، آمده اند. این ملاقات ها خیلی هم بی حاشیه نماند. برخی از کسانی که برای ملاقات جمشید مشایخی به بیمارستان رفته بودند، عکس شان با این هنرمند پیشکسوت را در شبکه های مجازی گذاشتند و به همه گفتند چه کرده اند و البته در این میان برخی هم چنین نکردند که تعدادشان هم کم نیست.

در ابتدای گفت وگو سام مشایخی فرزند جمشید مشایخی از برخورد چند تن از هنرمندانی که عکس پدرش را در حالت نه چندان مناسبی منتشر کردند، انتقاد کرد و به ایسنا گفت: ما مخالف حضور هنرمندان در بیمارستان برای عیادت از پدر نیستیم. بلکه به شدت موافق آن هستیم زیرا وقتی این هنرمندان به خصوص جوان ها به دیدن پدر می آیند، بسیار خوشحال می شود و حتی به گفته خودش بر روند درمانش هم تاثیر مثبت گذاشته است اما بحث اینجاست که آیا واقعا عیادت از بیمار زمان ندارد؟

او ادامه داد:همه این هنرمندانی که تاکنون برای عیادت از پدر آمده اند مانند خواهران و برادران من بوده و برایم عزیز هستند، با این حال وقتی شرایط را برای حضور آنها مهیا کرده ایم و پذیرای آنها هستیم، توقعی هم از آنان داریم که شرایط پدر را درک کنند و با انتشار این چنین عکس هایی باعث نگرانی بیشتر نشوند. من منظورم عکس خاصی است که احتمالا همه آن را دیده اند و می دانم تا زمانی که عمر داشته باشم و آن عکس را ببینم حالم بد می شود و دلگیر می شوم وگرنه دیگر عکس ها عالی است و اگر باز هم کسی می خواهد برای عیادت بیاید قدمش بر چشم ما جای دارد و می دانیم که ملاقات کردن از بیماری در بیمارستان کاری دلی است و نه اجباری.

فرزند جمشید مشایخی با اشاره به شرایط بیمه درمانی هنرمندان، درباره وضعیت حمایتی و هزینه های درمانی این هنرمند در بیمارستان بیان کرد: بیمه هنرمندان مشکل بزرگی که دارد این است که هنرمندان به جهت آنکه چهره هایی شناخته شده هستند به شرایط مخصوصی برای درمان احتیاج دارند. بنابر این پدر نمی توانستند از بیمه عمومی خود استفاده کنند و باید شرایط ویژه ای برایشان ایجاد می شد. به همین دلیل فعلا خانه سینما هزینه های درمان را تقبل کرده است و امیدوارم بیمه هنرمندان پیشکسوت شرایط به سامانی پیدا کند.
.

منبع : etedaal.ir