Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
تلاش 1974 واحدی شاخص کل برای رسیدن بورس به ارز و طلا/ هیجان بازارهای موازی به بورس هم سرایت کرد
تلاش 1974 واحدی شاخص کل برای رسیدن بورس به ارز و طلا/ هیجان بازارهای موازی به بورس هم سرایت کرد
در ادامه روند جهش های بزرگ شاخص بازار سهام، امروز نیز شاهد صعود پُرقدرت نماگر اصلی بازار با حمایت گروه فلز-معدنی و شیمیایی بودیم. همچنین روز جاری حجم و ارزش معا

آکاایران: تلاش 1974 واحدی شاخص کل برای رسیدن بورس به ارز و طلا/ هیجان بازارهای موازی به بورس هم سرایت کرد

آکاایران: در ادامه روند جهش های بزرگ شاخص بازار سهام، امروز نیز شاهد صعود پُرقدرت نماگر اصلی بازار با حمایت گروه فلز-معدنی و شیمیایی بودیم. همچنین روز جاری حجم و ارزش معاملات خرد سهام نسبت به میانگین هفته گذشته رشد 100 درصدی داشته است. این در حالی است که در بازارهای موازی سکه و ارز نیز شاهد اوج گیری مجدد قیمت ها هستیم.

به گزارش آکاایران: اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ با شروع موج جدیدی از افزایش قیمت ها در بازار سکه و ارز، بورس نیز درتلاش است تا از این رالی صعودی جا نماند. اما التهاب بازارها هر لحظه شدیدتر می‌شود و درحالی که معامله‌گران سکه و دلار هم دست از معامله برداشته‌اند و هیچ مرجعی برای یافتن قیمت فعلی ارز و سکه پیدا نمی‌شود، قیمتهای عجیبی از دلار و سکه به گوش می‌رسد. گفته می‌شود نرخ سکه نقدی به چهار میلیون و 400 هزار تومان رسیده است. از طرف دیگر صحبت از دلار 11هزار تومانی است.

بازخوانی قصه پرش روز گذشته شاخص

اما جهش بورس روز گذشته با سیگنال‌دهی نادرست یک روزنامه اقتصادی به بازار سهام آغاز شد و امروز با سرایت هیجان در بازارهای موازی به بورس ادامه یافت. صبح دیروز بازار سهام در واکنش به تیتر گمراه‌کننده گزارشی از یک روزنامه اقتصادی، با جهش خیره‌کننده‌ای مواجه شد. این روزنامه با تیتری فریبنده خبر از تصمیم شورای پول و اعتبار درباره تخصیص ارز دولتی، فقط به کالاهای ضروری داد.اگرچه در متن گزارش اشاره شده که تصمیم شورای پول و اعتبار لزوما قابل اجرا نیست، اما تیتر انتخاب شده برای گزارش (پمپاژ ارز به بازار دوم) و نیز لید آن صراحتا برچیده شدن نظام فعلی ارزی را، قطعی عنوان می‌کند و می نویسد: " شورای پول و اعتبار در یک مصوبه مهم مقرر کرده که قیمت رسمی ارز تنها برای کالاهای اساسی و دارو تخصیص پیدا کند .. و ارز حاصل از صادرات غیرنفتی اعم از پتروشیمی، مواد معدنی، صنایع دستی و .. تابع مکانیزم عرضه و تقاضا خواهد بود".

 بر اساس اخبار موثق واصله ، هنوز تصمیمی برای رفع معضل فعلی توسط هیأت دولت اتخاذ نشده است و آزادسازی نرخ ارز فقط در حد یک ایده در حال شکل‌گیری است که در شورای پول و اعتبار هم به بحث گذاشته شده و موافقان و مخالفانی دارد.نظام فعلی ارزی احتمالا چندان دوام نخواهد داشت، اما این موضوع، خبرسازی‌های نادرست و ایجاد التهاب در بازارها را توجیه نمی کند.

وضعیت کلی گروه ها در معاملات روزهای اخیر

در مجموع صنایع شیمیایی، فلزات اساسی و فرآوردهای نفتی به مدد افزایش نرخ ارز و قیمت های بالای مواد خام در بازار جهانی توانسته‌اند به عنوان گروه پیشرو در بازار باشند و این پیشتازی در حال سرایت به سایر گروه های کم اهمیت تر بازار است. در سایر گروه‌های کم اهمیت تر بازار از قبیل سیمانی، دارویی وغذایی بواسطه کم توجهی فعالان بورسی، شاهد افت قیمتی در اغلب نمادها بودیم.

به نظر کارشناسان،  فعالان بازار سهام تقریباً مطمئن هستند نرخ ارز و به تبع آن قیمت فروش محصولات شرکت های پیشرو در بازار سهام آزاد خواهد شد. با توجه به گزارش عملکرد ماهانه و فصل اول سال جاری شرکت ها ، بازارسهام تنها بازاری بوده که قیمت ها با دلار 4200 تومانی درحال معامله است که این موضوع ناشی از مقاومت در برابر قیمت های بازاری ارز است.

البته رشد انتظاری بازار سهام به واسطه تغییر محرک‌های بنیادی بازار سهام مثل افزایش قدرت سودآوری شرکت‌ها (در نتیجه افزایش بهره وری یا گسترش بازار فروش محصولات) یا کاهش ریسک‌های سرمایه گذاری نیست بلکه صرفاً به جهت بزرگ نمایی مقیاس‌ها یا همان جبران کاهش ارزش پول ملی است.

خودوریی‌های درگیر حاشیه

از سوی دیگر اما گروه پُرحاشیه خودرویی امروز نیز درگیر فضای سنگین سیاسی ناشی از برجام و تحریم های احتمالی در تاریخ 15 مرداد بود. در ابتدای صبح این گروه با اقبال چندانی مواجه نشدند. اما با گذشت زمان شاهد تشکیل تقاضای نسبتا مطلوب در ین گروه بودیم و سرانجام شاخص گروه خودرو در معاملات امروز با رشد 2.8 درصدی مواجه شد.

در این گروه جهرودی مدیرعامل سایپا در گزارشی گفت: مسولان رنو اعلام کرده‌اند که بازار ایران را ترک نخواهند کرد و ما نیز مذاکرات فشرده ای با آنها داشته و داریم. وزارت صنعت نیز با رنو مذاکراتی انجام داده و امیدواریم با همان پختگی که مدیران رنو در مصاحبه‌ها نشان داده اند، کار پیش برود و نگرانی‌ها به حداقل رسیده و در تولید هیچ خودرویی که مورد نظر مردم است با مشکل مواجه نشویم.

از گروه کم فروغ بانکی چه خبر

در این گروه که با زمزمه بازگشت تحریم‌ها شاهد ایجاد روند فرسایشی منفی هستیم بانک ملت از کاهش سود ۳۹ درصدی سود خالص و تغییر سود انباشته به زیان انباشته خبر داد و برای فردا آماده بازگشت به بورس شد. گفتنی است؛ مجمع روز 31 ام تیرماه این بانک نیز مانند سایر نمادهای بانکی لغو شد. «وبملت» درحالی فردا فاقد محدودیت دامنه نوسان قیمت به تابلو بورس باز خواهد گشت که سود 967 میلیارد تومانی را به 590 میلیارد تومان کاهش و سود انباشته بیش از 358 میلیارد تومانی را به زیان 132 میلیارد تومان تغییر داده است.

عمده دلایل این کاهش سود، انجام اصلاحات مد نظر بانک مرکزی و سازمان حسابرسی در خصوص عدم اعمال نرخ تسعیر 10 اردیبهشت 97 کمیته فنی سازمان حسابرسی، برگشت درآمدهای سنوات قبل ، احتساب هزینه مطالبات مشکوک الوصول ارزی و درآمدهای مرتبط با سال مالی 96 اعلام شده است. در این گروه همچنین از بانک پارسیان نیز خبر می رسد که  این بانک دو هزار میلیارد تومانی برای افزایش سرمایه قریب الوقوع برنامه جدیدی دارد.

بازار به زبان آمار و ارقام

در مجموع امروز شاخص پس از یک رفت و برگشت نهایتا با رشد 1974 واحدی (معادل 1.76 درصدی) در محدوده 113 هزار و 852 واحد ایستاد. شاخص هم وزن اما با وجود رشد 84 واحدی در ابتدای بازار، در پایان با افت 4.1  واحدی به رقم 18 هزار و 354 واحد بازگشت.

 در این بین روز جاری یک میلیارد و 712 میلیون ورقه بهادار به ارزش 594 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان بالغ بر 540 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق قدم در بورس اختصاص داشت. حقیقی‌ها نیز امروز بیشتر در نقش خریدار ظاهر شدند و خالص خرید این گروه بالغ بر 28 میلیارد تومان بود. گفتنی است؛ عمده خرید این گروه در نمادها فلزی-معدنی انجام شد.

ترین‌های بورسی

در بین گروه‌های بورسی نیز گروه شیمیایی، فلزات اساسی و فرآورده های نفتی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در این میان «شبندر»، «فولاد»، «فملی» بیشترین نقش را در تقویت شاخص کل داشتند.

گفتنی است؛ نکته جالب توجه بازار امروز، بازگشایی جذاب نماد پالایشگاه بندرعباس با رشد 15 درصدی قیمت پس از برگزاری مجمع سالانه این شرکت بود. در این گروه «شبریز» امروز را نیز به تاخت و تاز گذراند و در تمام طول بازار صف خرید را به خود دید. از «شپنا» هم خبر می رسد که با توجه به تدابیر از پیش اندیشیده شده و عمیلیاتی شدن پروژه تامین آب از پساب شهر اصفهان، مشکل کم آبی و به تبع آن کاهش میزان تولید در این پالایشگاه برطرف شد. گفتنی است میزان تولید بنزین در این پالایشگاه به 11 میلیون و 600 هزار لیتر در روز رسید. رئیس روابط عمومی «شپنا» در این خصوص افزود: با بهره‌برداری کامل از پروژه تامین آب از پساب تا دو ماه آینده، پالایشگاه با مشکل جدی برای کاهش روند تولید بنزین رورو نباشد. البته حاجیان این را نیز افزود که با توجه به شرایط دشوار کم آبی در استان اصفهان نمی توان به صورت 100 درصدی که کم آبی در «شپنا» بطور کامل برطرف شده است. گفتنی است؛ دو هفته گذشته خبری مبنی بر توقف تولید بنزین در پالایشگاه اصفهان، نماد این شرکت را در تابلوی معاملات به چالش کشاند اما با پیگیری‌های خبرنگار اقتصادآنلاین مشخص شد که این خبر فقط در حد شایعه است و تنها کمی از میزان تولید پالایشگاه کاسته شده است.

کوتاه از فرابورس

آیفکس نیز از رشد جا نماند و با افزایش 19 واحدی خود را به آستانه 1300 واحد رساند. در این بازار نیز 556 میلیون ورقه بهادار به ارزش 338 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان 131 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در فرابورس اختصاص داشت. گفتنی است همچون بورس، ارزش معاملات خرد در فرابورس نیز نسبت به میانگین هفته گذشته رشد 100 درصدی را نشان می دهد.

در بین نمادهای مهم فرابورسی، «زاگرس»، «ذوب» و «مارون» مجموعا 15 واحد آیفکس را تقویت کردند. از سوی دیگر اما «شاوان» و «میدکو» تا حدی از رشد بیشتر شاخص فرابورس جلوگیری کردند.

.

منبع : eghtesadonline.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :