آکاایران: رونق گران فروشی در فروشگاه های اینترنتی/ دیجی کالا کالای قاچاق می فروشد؟ +عکس

گران فروشی، عرضه کالاهای قاچاق و تقلبی به معضل رایج در فروشگاه های اینترنتی و آنلاین تبدیل شده است اما هنوز نظارت بر این فروشگاه ها دچار خلأ است.

سرویس اقتصاد مشرق - با شیوع بیماری کرونا در کشور سایت های فروش آنلاین کالا در مقایسه با فروشگاه های حضوری شرایط به نسبت بهتری را تجربه کردند به طوری که تعطیلی طولانی کسب وکارها، بسیاری از بازارها و صنایع داخلی را با ضرر و زیان های جدی مواجه کرد اما در سایه تعطیلی ها و توقف عرضه محصولات در بازار با طرح فاصله گذاری اجتماعی، عرضه کالاهای مختلف در سایت و فروشگاه های اینترنتی بیشتر و لزوم توجه به بهبود زیرساخت های آنان بیش از پیش احساس شد.

اما متاسفانه بسیاری از سایت های فروش اینترنتی به جای استفاده از فرصت کرونا، اقدام به سوءاستفاده از شرایط اضطراری کشور کرده و دست به گران فروشی های محرزی زدند.

 از یک طرف قیمت بسیاری از کالاها از جمله کالاهای اساسی در این فروشگاه ها نسبت به قیمت متعارف بازار به شدت بالاتر بوده و از طرف دیگر بسیاری از کالاهای عرضه شده در این بازار خصوصاً بازار لوازم خانگی، قاچاق بوده و واحدهای مختلف نظارتی نیز هیچ کاری برای رفع آن نکرده و به نوعی در خواب زمستانه به سر برده اند.

وفور لوازم خانگی قاچاق در سایت های فروشی اینترنتی

در همین خصوص مرتضی میری، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم خانگی در گفتگو با مشرق عنوان کرد: بارها به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شخص آقای دهقانی نیا (سخنگوی ستاد) نیز گفته ام که بسیاری از لوازم خانگی عرضه شده در فروشگاه های اینترنتی، قاچاق بوده که لازم است با آن ها شدیدترین برخوردها صورت بگیرد.

وی افزود: به همین منظور قرار بود بعد از عید سعید فطر و اتمام ماه مبارک رمضان با نظارت بر فروشگاه های اینترنتی که محصولات خارجی فاقد شناسه کالا می فروشند، همه کالاهای قاچاق از بازار جمع آوری شود و ضمن جریمه این فروشگاه های اینترنتی، لوازم قاچاق به سازمان اموال تملیکی فروخته شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم خانگی تصریح کرد: متاسفانه در فضای مجازی اتفاقات ناگواری در حال اتفاق افتادن است و فروشندگان اینترنتی محصولشان را به هر قیمتی که دلشان بخواهد می فروشند، از طرف دیگر قرار بود شناسه کالا را زیر کالای خود درج کنند ولی هنوز خبری از این موضوع نشده است.

میری در ادامه یادآور شد: معروف ترین اپلیکیشن و فروشگاه اینترنتی کشور بیشترین خلاف را در فضای مجازی انجام می دهد و وقتی به آن در این خصوص تذکر داده می شود خود را از عیب و نقص مبرا می داند به طوری که وقتی تذکر می دهیم که چرا یخچال فریزر ایرانی که 3 میلیون و 800 هزار تومان قیمت دارد با دو میلیون تومان افزایش قیمت به فروش می رساند در جواب می گویند ما پنل هایمان را اجاره می دهیم و مسئولیت گران فروشی با فرد اجاره کننده آن پنل است.

وی افزود: این در حالی است که مردم به اعتبار آن سایت، محصولاتش را خریداری می کنند اگر آن سایت در لینک فروش درج کند مسئولیت خرید از این پنل بر عهده آن شرکت نیست قطعاً کمتر کسی از این سایت خریداری می کند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم خانگی افزود: متاسفانه فروشگاه های اینترنتی علاوه بر اینکه شناسه کالا را درج نمی کنند، قیمت هایشان هم با قیمت اصلی فرق دارد به طوری که یک نوع تلویزیون با 5 الی 6 میلیون تومان و یخچال فریزر با 8 میلیون تومان اختلاف قیمت با قیمت رسمی بازار به فروش می رسد.

میری اذعان داشت: از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درخواست کردیم با این امور برخورد کند چون فروشگاه های اینترنتی اجناس فیک و تقلبی به مشتریان می فروشند و به راحتی می گویند به اجاره کننده پنل رجوع کنید.

سرنوشت شناسه کالا به کجا انجامید؟

هم اکنون بسیاری از کالاهای عرضه شده در فروشگاه ها و سایت های اینترنتی،  قاچاق است و برای این کالاها نوع گارانتی و شناسه کالا درج نشده است، البته درج نشدن کد شناسه کالا تنها مختص سایت های فروش آنلاین نیست.

از بهمن ماه سال گذشته، به منظور کنترل و کاهش قاچاق کالا، عرضه کالاهای فاقد شناسه، ممنوع شده و اینگونه اجناس، کالای قاچاق تلقی می شوند، اما شیوع یکباره کرونا، پیگیری و اجرای این طرح را به حاشیه راند و از هفته قبل مجدداً قرار شد این طرح اجرا شود.

پاسخ فروشگاه های اینترنتی چیست؟

رضا الفت نسب، عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب وکارهای مجازی درباره علت شیوع لوازم قاچاق و گران فروشی در فروشگاه های اینترنتی گفت: 92 درصد از فروشگاه های اینترنتی، واسطه کالا هستند و محصولاتشان را از بازار تهیه و در وب سایت خود عرضه می کنند بنابراین گرانی کالاها در فروشگاه ها ربط مستقیمی به گرانی آن در بازار دارد.

وی افزود: همیشه در فضای مجازی رقابت فروشندگان روی قیمت بوده است یعنی کسب وکارها و وب سایت های مختلف سعی می کنند سود پایین تری را برای خودشان در نظر بگیرند تا توان رقابت با سایر فروشندگان را دارا باشند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب وکارهای مجازی با بیان این که قیمت گذاری محصولات فرایند مشخصی دارد، تصریح کرد: به عنوان مثال در کالاهای اساسی قضیه کاملاً مشخص است به این صورت که نرخ توسط دولت مشخص می شود و فروش بیش از حد آن تخلف محسوب می شود، اما خیلی از محصولات تعرفه و قیمت خاصی ندارند که در این صورت اگر شکایتی از گران فروشی فروشگاه ها مطرح شود، فاکتور خرید را از فروشنده خواسته و نهایتاً با سود متعارفی که مشخص است و با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده به موضوع رسیدگی می کنیم.

الفت نسب اظهار نمود: بعد از محرز شدن تخلف و گران فروشی پرونده فروشگاه به سازمان تعزیرات حکومتی فرستاده می شود ولی در فضای مجازی نظارت بر قیمت ها بسیار دشوار بوده، به همین دلیل اتحادیه کسب وکارهای مجازی هر 60 روز یک بار تمامی 1500 فروشگاهی که به آن ها مجوز داده ایم را رصد کرده تا جلوی تخلفات احتمالی گرفته شود.

وی افزود: متاسفانه نهادهای نظارتی علت گرانی کالاها در فضای مجازی را فروشگاه های آنلاین می دانند این در حالی است که این تصور اشتباه محض است به طوری که به عنوان مثال با حذف قیمت گذاری خودرو در سایت ها همچنان قیمت این محصول بالاست.

عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب وکارهای مجازی در ادامه یادآور شد: این که گفته می شود فروشگاه های اینترنتی در پاسخ به گرانی کالاهای عرضه شده شان می گویند پنل اجاره داده و گرانی ها ربطی به آن ها ندارد اشتباه است چون هیچ فروشگاهی این ادعا را نکرده است به طوری که بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی کشور محدودیت قیمتی روی کالاهای خود گذاشته است.

الفت نسب در پایان اذعان داشت: فروشگاه های اینترنتی پاسخگوی شکایات هستند و سریع آن را حل وفصل می کنند چون خودشان نظارت می کنند و به سازمان بازرسی پاسخگو هستند از جمله این که فروشنده ها یا کالاهایی که تخلف در آن ها صورت گرفته است حذف می کنند.

تعزیرات حکومتی چه می گوید؟

محمدعلی اسفنانی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با بیان اینکه در برخی از فروشگاه های اینترنتی گران فروشی به صورت محرز صورت می گیرد، گفت: در برخی از این فروشگاه ها، لوازم خانگی با قیمتی بیش از قیمت بازار به فروش می رسد و حتی در برخی موارد، کیفیت کالاهای ارائه شده در این فروشگاه ها به مراتب از کالاهای نمایندگی اصلی، پایین تر گزارش شده است.

این مقام مسئول در تعزیرات همچنین با اشاره به ادعای فروشگاه های اینترنتی مبنی بر گران خریدن کالا و به فروش رساندن با قیمت بیشتر، گفت: قیمت های درج شده روی کالاها و همچنین قیمت های اعلام شده فروشگاه های اینترنتی باید بر اساس مصوبات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار باشد؛ به همین دلیل این استدلال به هیچ عنوان قابل پذیرش نیستَ، زیرا همه فروشگاه ها موظف اند مسئولیت خود را برای نظارت بر قیمت و کیفیت کالاهایی که به فروش می رسانند، به درستی ایفا کنند.

اجناس قاچاق نایک و آدیداس در فروشگاه های اینترنتی

در همین خصوص محمد قاسمی، کارشناس  قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز گفت: وزارت صنعت معدن و تجارت و اتحادیه کسب وکارهای اینترنتی صرفاً مدارک اولیه را از فروشگاه های اینترنتی گرفته و به آن ها مجوز فروش اعطا می کنند.

وی افزود: متاسفانه نهادهای نظارتی نمی توانند نظارت کاملی بر همه فرایندهای فروش این سایت های اینترنتی دارا باشند به همین دلیل این فروشگاه ها خصوصاً فروشگاه های پوشاک به عرضه اجناس قاچاق آدیداس و نایک اقدام می کردند، این امر علاوه بر گران فروشی های آنان است که همواره وجود دارد، حتی این فروشگاه ها در عرضه میوه هم تخلفات زیادی داشتند که سازمان تعزیرات حکومتی به آن ها ورود کرد.

کارشناس قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی تصریح کرد: کانال های تلگرامی و پیج های اینستاگرامی که در فضای مجازی به عرضه و فروش محصولات اقدام می کنند هیچ کدام مجوز نداشته و تخلف آن ها معرض است این در حالی است که سه سرویس آن ها یعنی سرویس های حمل نقل، خدمات پستی و بانکی کاملاً مشخص بوده و می توانند جلوی آن ها را بگیرند.

قاسمی اظهار کرد: برای کنترل جریان فساد و گران فروشی فروشگاه های اینترنتی باید سه جریان کالایی، خدماتی و پولی به دقت رصد شود، از طرف دیگر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز بر همین امر تاکید دارد.

وی افزود: در جریان های کالایی و خدماتی باید مسیر ورود کالاهای تولیدی و وارداتی از مرزها به فروشگاه ها مشخص شود و جلوی گران فروشی یا قاچاق آن گرفته شود کما این که این امر در بحث رجیستری تلفن همراه اتفاق افتاد.

کارشناس قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی بیان داشت: تمامی فرایند عرضه کالاهای قاچاق و گران فروشی در فروشگاه های اینترنتی را نمی توان به وسیله سازمان های نظارتی از جمله سازمان تعزیرات حکومتی و سایر سازمان ها حل کرد بنابراین تنها راهکار این امر به توسعه و اجرای فرایندهای هوشمند و سیستمی و سامانه های مختلف برمی گردد.

قاسمی اذعان داشت: در کنار قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید طرح و سامانه افق نیز برای کنترل قیمت ها و رصد تمامی کالاها عرضه شده در فروشگاه های به اجرا دربیاید با این طرح دیگر فاصله زیاد بین قیمت محصولات یا کالاهای اساسی در محل تولید یا سر مزرعه با محل عرضه به شدت کاسته شد و دلالی های مخرب از بین رفته و دلالی ها خوب جایگزین آن ها می شود.

دیجی کالا هم کالای قاچاق می فروشد؟

در حالی که ال جی و سامسونگ دو سال است به پیروی از تحریم های آمریکا از بازار ایران خارج شده اند، همچنان محصولات آنها در فروشگاه اینترنتی دیجی کالا عرضه می شود. به گفته فعالان بازار، این لوازم به احتمال زیاد، از طریق قاچاق وارد می شود.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی هم به موضوع قاچاق لوازم خانگی ال جی و سامسونگ به ایران، اعتراض کرده بود.

وزارت صنعت، معدن و تجارت

.

منبع : mashreghnews.ir