آکاایران: وزیر بهداشت در سفر دو روزه خود به استان چهارمحال و بختیاری، تعدادی از پروژه های بهداشتی و درمانی این استان را افتتاح و بر لزوم تسریع در تکمیل سایر پروژه های این استان، تاکید کرد.

به گزارش آکاایران: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وبدا، سفر دو روزه وزیر بهداشت به استان چهارمحال و بختیاری با افتتاح سی و پنجمین پایگاه اورژانس هوایی کشور در شهرکرد آغاز شد. خدمتی که با وجود حدود یک میلیون نفر جمعیت، صعب العبور بودن مسیرها و موقعیت ویژه این استان در مسیر چند استان، ضروری به نظر می رسید. بالگرد اورژانس هوایی شهرکرد به صورت خرید خدمت از هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران، به بیماران و مصدومان این استان، خدمات ارائه خواهد کرد.

 

نیاز کشور به 40 پایگاه اورژانس هوایی دیگر

 

دکتر هاشمی در حاشیه افتتاح این پایگاه اورژانس هوایی ضمن تقدیر از دولت، مجلس و به ویژه هوانیروز به دلیل کمک های شایسته برای راه اندازی پایگاه های اورژانس هوایی، از نیاز کشور به حدود 40 پایگاه اورژانس هوایی دیگر خبر داد.

 

وزیر بهداشت با ابراز امیدواری نسبت به تکمیل پایگاه های اورژانس هوایی ظرف 5 سال آینده، گفت: هوانیروز، نیروی انتظامی و هلال احمر در راه اندازی پایگاه های اورژانس هوایی به وزارت بهداشت کمک کردند. همچنین با کمک دولت و مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت توانست چندین فروند بالگرد اورژانس نوین، تخصصی و مجهز را تهیه کند.

 

ادای احترام به مقام شامخ اولین شهید جامعه پزشکی کشور در دفاع از حرم آل الله

 

دکتر هاشمی با حضور در گلزار شهدای شهرکرد، با خانواده شهید بزگوار محمدحسن قاسمی دیدار و ضمن گفتگو با خانواده این شهید والامقام از مقام شامخ این شهید تجلیل کرد.

 

شهید محمد حسن قاسمی که به عنوان تکنسین‌ هوشبری برای مداوای مصدومین و مجروحین جبهه مقاومت به سوریه اعزام شده بود، در شامگاه دهم مرداد ماه ۹۵ به شهادت رسید و پیکر تیر باران شده‌اش در 19 آبان ماه سال 1395 در جبهه مقاومت تفحص و 23 آبان ماه همان سال تشییع شد. یاد و خاطره اش گرامی و راهش پر رهرو باد.

 

حضور در جمع دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

 

نشست هم اندیشی اعضای هیات رییسه و هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با حضور وزیر بهداشت، استاندار استان چهار محال و بختیاری و سه تن از نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

 

در این نشست، رییس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، گزارشی از وضعیت این دانشگاه و اعضای هیات علمی نیز به بیان نقطه نظرات و دغدغه های خود پرداختند. همچنین نمایندگان مردم در مجلس نیز دیدگاه ها و مطالبات خود را مطرح کردند.

 

مطالبات، متناسب با شرایط و درآمد کشور مطرح شود

 

دکتر هاشمی در این نشست با اشاره به اقدامات موثر انجام شده در حوزه سلامت استان چهارمحال و بختیاری، وضعیت شاخص های بهداشتی در این استان را مطلوب و بالاتر از استانداردهای کشوری دانست و گفت: علیرغم کمبودها و مطالبات زیاد، نباید وضعیت دوران گذشته را فراموش کرده و به مقایسه وضعیت کنونی و گذشته بپردازیم البته مهم است که متناسب با شرایط و درآمد کشور، مطالبات مطرح و توقع ایجاد شود.

 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: یکی از گرفتاری های مهم کشور این است که برخی نمایندگان مجلس، ائمه جمعه، افراد دارای تریبون و افرادی که می خواهند در انتخابات شرکت کنند، به قدری سطح توقعات را افزایش می دهند که تناسبی با درآمد و شرایط کشور ندارد که این یکی از گرفتاری های خودخواسته است و دشمنان ایران در بیرون از مرزها، به دنبال تبلیغ و افزایش فاصله بین مطالبات و شرایط کشور هستند تا ناامیدی و نارضایتی بین مردم افزایش پیدا کند.

 

در  ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم نباید صرفه جویی کرد

 

دکتر هاشمی تاکید کرد: اگر بنای ما به صرفه جویی در حوزه سلامت است، این صرفه جویی نباید در خدمات بهداشتی و درمانی به ویژه برای مناطق محروم و مرزی باشد چون در وضعیت کنونی که مردم با شرایط سخت و فشارهای اقتصادی روبرو هستند، نباید در استان چهارمحال و بختیاری سطح خدمات را کاهش دهیم و آرزوی ما دریافت خدمت به قدر نیاز و پرداخت هزینه به قدر وسع و توانمندی است که این همان عدالت در دسترسی به خدمات سلامت است.

 

لطف امام رئوف در دهه کرامت

 

در پایان نشست هم اندیشی اعضای هیات رییسه و هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با وزیر بهداشت، دو تن از خدام بارگاه علی بن موسی الرضا(ع)، فضای نشست را عطرآگین کردند و پرچم مقدس و متبرک شده بارگاه امام رئوف  را به نیت تبرک به این نشست آوردند.

 

این خادمین بارگاه رضوی، پس از این نشست با همراهی وزیر بهداشت به منزل مونا، دختر شهرکرد که تنها بیمار مبتلا به بیماری SMA (آتروفی عضلانی نخاعی) در این استان بود، رفتند.

دکتر هاشمی در این عیادت، دستور تامین کمبودهای تجهیزاتی و ملزومات پزشکی مصرفی برای این بیمار را صادر کرد.

 

دیدار وزیر بهداشت با نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد

 

وزیر بهداشت دومین روز از سفر خود به استان چهارمحال و بختیاری را با دیدار با نماینده ولی فقیه در این استان و امام جمعه شهرکرد آغاز کرد و صبحانه را مهمان حجت الاسلام نکونام بود . دکتر هاشمی در این دیدار با اشاره به اقدامات خوب حوزه سلامت در استان چهارمحال و بختیاری در طول دولت های یازدهم و دوازدهم، گفت: بر خلاف دوران گذشته که بهداشت، درمان و دارو یکی از عوامل نارضایتی مردم بود اما با اقدامات انجام شده و البته عنایت ویژه مقام معظم رهبری، دولت و مجلس، این نارضایتی ها، کاهش قایل توجهی یافت.

 

وزیر بهداشت وضعیت شاخص های بهداشتی چهارمحال و بختیاری در مقایسه با وضعیت کشور را بسیار خوب عنوان کرد و افزود: وضعیت درمانی این استان در مقایسه با کشور وضعیت مناسبی دارد و شاخص تخت به ازای هر هزار نفر در این استان 1.5 است در حالی که این شاخص در برخی مناطق کشور از جمله در حاشیه تهران، نامناسب است.

 

190 پروژه عمرانی در حوزه سلامت چهارمحال و بختیاری در حال اجرا است

 

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت توسعه خدمات و زیرساخت های حوزه سلامت در استان چهارمحال و بختیاری، گفت: در این استان حدود 1500 تخت بیمارستانی وجود دارد که تا ده سال آینده به همین تعداد تخت بیمارستانی نیاز داریم. همچنین با مشارکت خیرین سلامت و استانداری چهارمحال و بختیاری، 190 پروژه عمرانی حوزه بهداشت در این استان در حال اجرا است که امیدواریم به سرعت تکمیل شوند و برای ارائه خدمات به مردم، به بهره برداری برسند.

 

اقدامات وزارت بهداشت برای مردم قابل لمس است

 

نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد نیز گفت: در دورانی که دکتر هاشمی تصدی وزارت بهداشت را داشته، عنایت ویژه ای به حوزه بهداشت و درمان در سطح کشور و این استان شد که جای تقدیر و تشکر دارد. اقدامات برخی از وزارتخانه ها برای مردم محسوس و ملموس نیست اما اقدامات وزارت بهداشت برای مردم به خوبی قابل لمس و مشاهده است.

 

وی تاکید کرد: تداوم طرح تحول سلامت بسیار مهم و ضروری است و اگر طرح تحول سلامت ادامه نداشته باشد، ضایعات زیادی خواهد داشت و نباید به اقدامات انجام شده، قانع شویم چون با حد مطلوب، فاصله داریم.

 

افتتاح طرح توسعه بیمارستان آیت الله کاشانی شهرکرد

 

طرح توسعه بیمارستان آیت الله کاشانی شهرکرد با صرف اعتباری بالغ بر 13 میلیارد تومان و توسعه بخش هایی مانند CCU با ظرفیت 24 تخت، پاتولوژی، کلینیک های تخصصی، سنگ شکن، اتاق عمل سرپایی، آب درمانی، کتابخانه و سالن آمفی تئاتر با ظرفیت 305 نفر، با حضور وزیر بهداشت افتتاح شد.

 

به دنبال افزایش سهم دولت در حوزه دندانپزشکی هستیم

 

دکتر هاشمی در حاشیه افتتاح این پروژه، میزان سهم دولت در هزینه های دندانپزشکی را کم دانست و افزود: در دوران گذشته، سهم دولت در تامین هزینه های این خدمات، 7 درصد بود و در حال حاضر به 14 درصد افزایش پیدا کرده و هدف گذاری وزارت بهداشت تا پایان دولت دوازدهم، رسیدن سهم دولت به 25 درصد است و هر قدر بتوانیم خدمات بخش دولتی دندانپزشکی را توسعه دهیم یا با رقم کمتری از بخش خصوصی خرید خدمت کنیم، به جیب مردم و هزینه های آنها کمک کرده ایم.

 

طرح توسعه بیمارستان شهدای لردگان به بهره برداری رسید

 

در سفر وزیر بهداشت به استان چهارمحال و بختیاری، طرح توسعه بیمارستان شهدای لردگان با ظرفیت 114 تخت بیمارستانی به بهره برداری رسید.

 

با بهره برداری از این 114 تخت بیمارستانی نوین، ظرفیت بیمارستان شهدای لردگان که دومین شهرستان پرجمعیت استان چهارمحال و بختیاری بعد از شهرکرد است، به 211 تخت بیمارستانی افزایش یافت.

 

دشمنان ایران به دنبال تسلط بر افکار عمومی و ایجاد نگرانی بین مردم هستند

 

وزیر بهداشت در حاشیه افتتاح طرح توسعه بیمارستان شهدای لردگان، در خصوص تحریم های دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: این روزها دائم از ما این سوال پرسیده می شود و نگرانم که تکرار آن، باعث اضطراب در جامعه شود و درخواست دارم که رسانه ها در این زمینه مدیریت کنند چراکه دشمنان ایران به دنبال تسلط بر افکار عمومی و ایجاد نگرانی بین مردم هستند.

 

دکتر هاشمی اظهار داشت: معتقدم که تهیه دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم خواهد شد و هیچ وقت دشمنان کشور، حرف حقیقت را نزده اند و اینکه می گویند دارو و تجهیزات پزشکی، شامل تحریم نمی شود، دروغ است و در سالهای 90 و91 این شرایط را تجربه کردیم.

 

همیشه باید به بدترین حالت فکر کنیم

 

وزیر بهداشت تصریح کرد: همیشه باید به بدترین حالت فکر کنیم و آمادگی لازم برای هرگونه تحریم و محدودیت به ویژه در حوزه هایی که با جان مردم سر و کار دارد را داشته باشیم و خوشبختانه این مسیر توسط ستاد تدابیر ویژه اقتصادی دولت، وزرای دولت، رییس بانک مرکزی و رییس سازمان برنامه و بودجه دنبال و پیگیری می شود و امیدوارم زمان را از دست ندهیم و تصمیمی که می خواهیم سه ماه دیگر بگیریم را امروز بگیریم.

 

مهمترین عامل نارضایتی مردم، افزایش فاصله بین توقعات با داشته ها است

 

وزیر بهداشت در آیین افتتاح طرح توسعه بیمارستان شهدای لردگان با بیان اینکه مسئولان با توجه به شرایط موجود نباید توقعات مضاعف ایجاد کنند افزود: باید شکرگزار خدا باشیم تا خداوند نیز رحمتش را بر ما نازل کند. در مدتی که به این استان آمدم در ملاقات با بیمارانی که بسیاری از آنها عشایر بودند از خدمات رسانی تشکر می کردند.

 

دکتر هاشمی با اشاره به اینکه مهمترین عامل نارضایتی فاصله بین توقع با داشته های موجود است بیان کرد: متاسفانه برخی در کشور در حال دامن زدن به فاصله سطح توقعات تا داشته ها هستند. از مسئولان می خواهیم با توجه به شرایطی که در مقابل ما وجود دارد توقعاتی را ایجاد کنند که بتوانیم پاسخگو باشیم چراکه اگر این اتفاق نیفتد منجر به بروز نارضایتی می شود.

 

تکمیل بیمارستانهای در حال ساخت استان چهارمحال و بختیاری

 

وزیر بهداشت یادآور شد: چندین بیمارستان در استان چهارمحال و بختیاری در حال ساخت است. بیمارستان 220 تختخوابی بروجن تا چندماه آینده تکمیل و افتتاح می شود همچنین با مشارکت بخش خصوصی در شهرکرد، بیمارستان پارسیان نیز تا پایان سال به بهره بردای خواهد رسید و با ایجاد این تخت های بیمارستانی، علاوه بر افزایش دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی، شاخص تعداد تخت های بیمارستانی استان چهارمحال و بختیاری، به سطح استانداردهای کشور، نزدیک خواهد شد.

در آخرین برنامه سفر وزیر بهداشت به استان چهار محال و بختیاری، دکتر هاشمی مهمان مردم خونگرم روستای آتشگاه لردگان بود که ضمن دیدار با اقشار مختلف مردم این روستا از نزدیک در جریان مشکلات مردم این منطقه قرار گرفت.

.

منبع : ww.dolat.ir