آکاایران: جریان اقتصادی کشور باید به سمت تولی گری بخش خصوصی برود

آکاایران: مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: تصمیمات نظام در قالب قانون چگونگی اداره مناطق آزاد باید توسط همه متولیان امور اجرا و پشتیبانی شود.

به گزارش آکاایران: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، مرتضی بانک در مراسم اختتامیه همایش رونمایی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ماکو با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در شرایط کنونی افزود: اولین نکته بحث سرمایه‌ و سرمایه‌گذاری است. سرمایه گذار برای کشور، ملت و توسعه یک عنصر استراتژیک است. سرمایه پاک و سرمایه‌گذار پاک برای کشور ارزشمند و قابل احترام است.
وی گفت: صرفا در شرایط سخت نباید به دنبال مخاطبان خاص و سرمایه‌گذار باشیم و اگر برنامه توسعه برای کشور داریم در همه شرایط باید زیرساخت‌های توسعه را تسهیل کنیم و هیچ سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شود مگر آنکه بهره‌برداری از آن صورت بگیرد هر چند که عرق ملی و وطن‌دوستی عنصر مهمی است اما فراهم کردن سودآوری برای سرمایه‌گذار یک عنصر بدیهی است و باید آن را تضمین کنیم و جهت‌گیری‌های کشور باید به سمت حمایت از این قشر معطوف شود تا حس ناامنی به سرمایه‌گذار منتقل نشود.
مشاور رییس جمهور با انتقاد از صدا و سیما گفت: اگر در بخشی از اقتصاد تخلفی صورت می‌گیرد نباید آن را به کل سیستم تعمیم داد و صرفا با آن تخلف برخورد شود بر همین اساس صدا و سیما نمی‌تواند مدعی حمایت از سرمایه‌گذاری باشد چرا که جز القاء ناامیدی و بزرگ نشان دادن مشکلات موضوع دیگری را به مردم منتقل نمی‌کند در حالیکه ضروری است تبلیغات و رسانه‌ها باید جهت‌گیری مناسبی دارا باشند و همه جوانب قوانین را در نظر بگیرند.
مرتضی بانک با اشاره به امتیازات مناطق آزاد گفت: در شرایط کنونی این مناطق دارای امتیازی است که برای سرمایه‌گذار مهم است مانند معافیت ۲۰ ساله، سهولت در تردد رفت و آمد، حفاظت و حراست از قوانین مناطق آزاد توسط تمام ارگا‌ن‌ها، ایجاد زیرساخت‌های پولی و مالی و نرم‌افزاری با بودجه خود مناطق و ...
وی با اشاره به اهمیت بخش خصوصی گفت: باید تمام بسترهای لازم برای فعال کردن بخش خصوصی و آزادسازی اقتصادی فراهم شود و یکی از این بسترها مناطق آزاد است که اگر ظرفیت بهره‌برداری از آن فراهم شود می‌توان به اهداف رسید و همچنین جریان اصلی باید به سمت بخش خصوصی حرکت کند همچنان که بر اساس اصل ۴۴ بر حضور این بخش در اقتصاد تاکید شده است و فضای امن و حاکمیت قانون باید برقرار باشد.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ادامه داد: در حال حاضر ۱۴۰۰ واحد صنعتی با ایجاد اشتغال ۱۲۸ هزار نفر در مناطق آزاد ایجاد شده است.
مرتضی بانک با اشاره به شرایط تحریمی کشور گفت: تحریم‌های نوین یک واقعیت است  و در این شرایط باید  نگاهمان به سمت حمایت از سرمایه و سرمایه‌گذار معطوف شود و بسته‌های سیاستی دولت در همین راستا بوده تا کمترین آسیب به این بخش برسد.
وی ادامه داد: از هفته آینده نظام ثبت سفارش بر اساس مقتضیات مناطق آزاد ایجاد می‌شود تا کمترین مشکلات برای فعالین اقتصادی ایجاد شود.
مشاور رییس جمهور در مورد اهمیت ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد گفت: با توجه به نیاز ضروری به مبادلات مالی بین المللی تصمیم گرفته شد که ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد مطرح شود که به عنوان بورس پنجم کشور خواهد بود و در شورای عالی بورس تصویب و مقررات اولیه برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است تا سرمایه‌گذاری مشترک داخلی و خارجی صورت بگیرد. امیدواریم این بورس مشکلات پولی و مالی را رفع کند و در سه یا چهار ماه آینده فعالیت رسمی آن اغاز شود
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور درباره دیگر اقدامات در مناطق آزاد گفت: سعی می‌شود تا اکوسیستم کسب و کار مبتنی بر فناوری اطلاعات، پنجره واحد خدمات در مناطق آزاد، تسهیل امورسرمایه گذاری، شفافیت و سرعت خدمات صورت بگیرد تا سرمایه‌گذار در ورود و ثبت قراردادها مشکل زمان‌بندی نداشته باشد.
گفتنی است، در مراسم اختتامیه همایش ملی رونمایی از فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو مرتضی بانک دبیر شورایعالی مناطق آزاد، رضا رحمانی قائم مقام وزیر صنعت، صادق نجفی معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، محسن نریمان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، عین اله شریف پور نماینده مردم ماکو و چالدران در مجلس شورای اسلامی و معاونین دبیرخانه شورایعالی و مسئولین استانی و منطقه ای نیز حضور داشتند.
همایش ملی رونمایی از فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو در دو روز سوم و چهارم مرداد در منطقه آزاد ماکو برگزار شد.

.

منبع : ww.dolat.ir