نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: تولیدکنندگان داخلی زحمت می کشند و کالای باکیفیت تولید می کنند اما واردکنندگان کالاهای ارزان و بی کیفیت را وارد بازار می کنند و توان رقابت را از تولیدکنندگان داخلی می گیرند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سیده فاطمه ذوالقدر نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، اظهار داشت: با توجه به این که در سال حمایت از کالای ایرانی هستیم باید با تولید کندگان و کارخانه داران جلسات بیشتری داشته باشیم و در جریان مشکلاتشان قرار بگیریم که آیا ارز دولتی می‌گیرند؟ در تهیه مواد اولیه مشکلی دارند؟ صادرات انجام می شود؟ یا خیر؟

وی با بیان اینکه در همین راستا با کارگران نیز صحبت داشتیم، گفت: حقوق اولیه کارگران کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد و برای امرار معاش مجبور به اضافه کاری هستند.

ذوالقدر ارزش افزده را مشکلات اصلی تولیدکنندگان عنوان کرد و افزود: تولیدکنندگان می‌گویند ارزش افزوده در چند مرحله گرفته می‌شود و در خواست دارند که در یک مرحله جمع بندی شود لذا باید از تولیدکنندگان حمایت شود تا متضرر نشوند و بتواند سودهی دارا باشند و کارگران را حفظ کنند.

وی با اشاره به برخی واردکننده ها تصریح کرد: مجلس باید در این راستا پیگیری کند تا شفاف سازی شود. ما بارها از وزارت صنعت خواستیم که آمار بدهند واقعا تولید کننده زحمت می‌کشد ولی واردکننده ها کامیون کامیون از چین بار می‌آورند و تا مشخص شود چه کسی آورده و از کجا آورده، تمام کالا در بازار پخش شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: موازی کاری ها و دلالی ها به ضرر کارگران تمام می شود و شرکت های تولیدی که کالای باکیفیت دارند نمی‌توانند در نمایشگاه‌ها شرکت کنند و صادرات دارا باشند لذا در این مورد هم دولت و هم نمایندگان مجلس باید مسئله را پیگری کنند که محوریت شعار سال نیز همین است.

ذوالقدر با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان با شهرداری و تامین اجتماعی تصریح کرد: در راستای حمایت از تولیدکننده باید طرحی بدهیم که بحث عوارض و مالیات بر ارزش افزوده ساماندهی شود چرا که این مسائل باعث می شود تولیدکننده نتواند با جنسهای وارداتی ارزان و بی کیفیت رقابت کند و درنتیجه منجر به بیکاری کارگران می شود.

انتهای پیام/

.

منبع : dana.ir